Style aesthetic – #dreamcore

ADA PIOTROWSKA

style_aesthetic_baner_
Dreamcore to surrealistyczna estetyka, która wykorzystuje motywy powszechnie kojarzone ze snami, snami na jawie, paraliżami sennymi lub koszmarami, przedstawianymi za pośrednictwem mediów, takich jak obrazy, filmy i okazjonalnie muzyka. Dreamcore ma wiele pokrewieństw z surrealistycznymi memami; nie opiera się jednak na absurdalnym humorze. Zamiast tego, dreamcore skupia się na naśladowaniu ogólnego uczucia snu, jest połączeniem abstrakcji, odrealnienia, ale też poczucia niepokoju i niezdolności do wpływania na otoczenie.
Dreamcore jest często przedstawiany za pomocą obrazów i filmów, które wykorzystują różne przestrzenie liminalne, realistyczne tereny i konstrukcje (wzgórza przerobione photoshopem, pływające budynki itp.), a nawet fantastyczne krainy, aby nadać wizualizacjom jakość jak ze snu. Wizualizacje dreamcore są zazwyczaj jasne i pastelowe lub bardziej jaskrawe i ostre, z podkręconą saturacją. Te proste zdjęcia, przedmioty i obrazy są następnie nakładane na różne teksty i postacie, które najczęściej mają za zadanie podkreślić niepokój wywoływany przez grafikę.Dreamcore zwykle zawiera postacie o surrealistycznych cechach. Postacie te pomagają w opowiadaniu historii lub tworzeniu scenariusza, który można zobaczyć we śnie. Jednak użycie znaków czy emotek nie jest wymagane. Tekst jest również wspólnym elementem; waha się od krótkich fraz z bardzo małym kontekstem do całych rozmów lub monologów. Zazwyczaj jest pisany zwykłą czcionką podstawową, taką jak Arial, lub czcionką szeryfową, taką jak Times New Roman. Może mieć różne kolory, rozmiary, a nawet wzory, w zależności od tego, co najlepiej pasuje do sytuacji. Kilka innych, wspólnych cech wizualnego dreamcore to: oczy, zęby i przerysowane rysy twarzy, skrzydełka, tęcze, bąbelki elementy RPG (pola tekstowe itp.), błyski, kule, stare telewizory (np. w miejscu głowy), kwiaty, grzyby, pluszaki, dziwne stworzenia. 
 Dokładne pochodzenie dreamcore nie jest znane, ale estetyka ta zyskała popularność na początku lat 20. XXI wieku, dzięki napływowi filmów z platformy TikTok, zawierających zjawiskowe wizualizacje. Filmy często zawierają oryginalne postacie, które są zazwyczaj rysowane lub łączone z licznymi obrazami. Te postacie zwykle mają przedmioty zamiast głów lub są ożywionymi manekinami. Warstwa muzyczna, która często towarzyszy tym wizualizacjom, to często utwory zespołów takich, jak: Ricky Eat Acid, Sleep Party People, Instupendo, Teen Suicide, Crystal Castles, The Caretaker, Cyriak, Blood Orange, Bakground, Temporex, Xori, aNTOJE, Windows96, Strawberry Guy, Dandelion Hands, Beach House, Mac DeMarco. Towarzyszą im też soundtracki, chociażby z popularnych gier, takich jak Minecraft czy Undertale. 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE