X jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Portret Prawdziwy”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin


Głównym celem każdej edycji jest wyłonienie 30 najlepszych portretów na świecie; zdjęcia te zostaną pokazane w wielu miastach w Polsce, ale i poza jej granicami.

Wszystkie nagrodzone prace konkursowe z I-IX edycji konkursu zostały przekazane do Warszawy i zlicytowane przez Jurka Owsiaka podczas kolejnych Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.(Robimy to corocznie jest to jedyny konkurs fotograficzny w kraju który oficjalnie Jurek Owsiak Licytuje w WOŚP) do tej pory udało się pozyskać poprzez licytacje WOŚP  ponad 200 tys. zł

Tradycją Konkursu stało się, że dla 30 wyróżnionych osób będą pamiątkowe medale (projekt i wygląd medalu został oceniony najlepszym medalem w konkursach fotograficznych w kraju). Laureaci miejsc I, II i III otrzymują nagrody pieniężne; ich wysokość zależy od ilości i hojności Sponsorów).

Jak co roku, finał konkursu połączony jest z wystawą prac konkursowych – zaplanowaną na dzień                     
21 października 2022 roku w Nowotomyskim Ośrodku Kultury.

Podaję link do strony  http://portretprawdziwy.nowytomysl.pl/

 Konkurs?

W dniu 9 kwietnia 2014 roku o godzinie 17-tej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Wielkopolskich Wystaw Fotograficznych 2014 roku, odbył się wernisaż wystawy „Wielkopolskie Portrety”, do udziału, w którym zaproszone zostały trzy najlepsze konkursy fotograficzne w województwie wielkopolskim w 2014 roku, w tym właśnie Portret Prawdziwy.

Rok 2015 – kolejny sukces tegoż wydarzenia.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało konkurs „Portret Prawdziwy” za największy konkurs  w temacie portret – człowiek w kraju.

Od roku 2017 patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa wielkopolskiego, oraz Związek Polskich Artystów Fotografików

Rok 2022 – zostałem zaproszony jako pierwszy Nowotomyślanin do studia 30 Finału WOŚP, w celu przybliżenia 10-letniej współpracy z Jurkiem Owsiakiem, relacje z tego spotkania można było zobaczyć w ogólnopolskich telewizjach, gdzie opowiadałem o „Portrecie Prawdziwym”

W tym roku padł rekord!!!

Udało się pozyskać w licytacjach prawie 100 tyś złotych

Chciałbym przypominając historię konkursu,  przytoczyć kilka liczb:

–  w roku 2013 w edycji ogólnopolskiej udział wzięło 183 uczestników ze 107 miast,

–  w roku 2014 udział wzięło 344 uczestników z 10 państw,

–  w roku 2015 – 478 uczestników z 19 państw,

–  w roku 2016 natomiast 549 uczestników z 22 państw.

–  w roku 2017 ponad 500 miast z 24 państw

 – w roku 2018 ponad 2 tys. zdjęć z 22 państw

–  w roku 2019 ponad 2 tys. zdjęć z 27 państw

–  w roku 2020  ponad 4tys. zdjęć  z 23 państw

– w roku 2021 ponad 3 tys. zdjęć z 21

Jaka jest idea konkursu?

To przede wszystkim promowanie fotografii portretowej, jako sposobu na przekazanie prawdy o człowieku, jego historii, emocjach, zdarzeniach odciskających się na jego twarzy.

W każdym z uchwyconych spojrzeń kryje się bowiem historia – czasem prawdziwa, niekiedy wykreowana, jednak zawsze spójna z modelem, stanowiąca część jego osobowości, jak i osobowości fotografa. Bywa ona odbiciem przeżyć lub ucieleśnieniem marzeń; jest wypadkową dwóch wrażliwości – osoby fotografowanej i twórcy fotografii.

Dzięki staraniom, do współtworzenia konkursu udało się zaangażować artystów, utytułowanych polskich twórców oraz osoby ze świata mediów.
W tym roku w Jury są:

  • Adam Polański
  • Paweł Brzeziński
  • Michał Buddabar
  • Marek Lapis
  • Tytus Popławski
  • Chris Niedenthal

Ważnym elementem jest również pokazanie szerokiej scenie fotograficznej, nie tylko polskiej, ale i międzynarodowej, małej gminy Nowy Tomyśl i powiatu nowotomyskiego, jako niewielkich miejsc, w których z powodzeniem udaje się promować sztukę, nie tylko lokalną.

Ale tak naprawdę to nie wszystko – działając charytatywnie, pomagamy tym, którzy naprawdę tego potrzebują. Ideą i zamysłem jest więc pomoc chorym dzieciom.

Zdjęcia można nadsyłać do 16.09.2022

http://portretprawdziwy.nowytomysl.pl/

Pomysłodawca
organizator konkursu
Adam Polański

Reklama