Twój angielski jest słaby? A może Twój pracodawca wymaga wyższego poziomu? Jak więc poprawić swój angielski?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pomimo że jesteśmy otoczeni językiem angielskim tak naprawdę wszędzie to nie zawsze przekłada się to na nasz autentyczny poziom języka. Codziennie słyszymy naokoło o tym, że ktoś zacznie się uczyć języka lub że zaczął się uczyć a może to właśnie ty jesteś jedną z tych osób. Są jednak pewne rzeczy, które warto zrobić zanim faktycznie zaczniesz się uczyć.

Od czego zacząć?

Podstawą jest by określić i znać poziom swojego angielskiego. Poziomy znajomości języka angielskiego zaczynają się od A1, a kończą na C2. Każdy poziom ma określone wymogi i umiejętności, które musisz posiąść by na danym poziomie być.

Przed rozpoczęciem nauki angielskiego warto by było określić swój poziom. O ile nie jest on decydujący, jeśli chodzi o codzienną komunikację to przy rozpoczęciu nauki to ważna informacja, która daje pogląd na przykład, do jakiej grupy dołączyć, jakie materiały przygotować lub na jakich materiałach w ogóle pracować.

Następnie warto zastanowić się jaki tryb nauki nam najbardziej odpowiada. Czy będzie to nauka w grupie czy też lekcje indywidualne? Jeśli nie jest się pewnym – warto spróbować obydwu opcji. O tym będzie jeszcze niżej, więc czytaj dalej.

Jak możesz się uczyć angielskiego?

Samodzielna nauka języka angielskiego może być trudna i przytłaczająca. Warto więc przeanalizować swoje predyspozycje i przemyśleć metody nauki. Przez metody nauki mamy tu na myśli to czy będziesz uczyć się samodzielnie z książek lub aplikacji, czy też zdecydujesz się na naukę z nauczycielem. Między innymi może być to prywatny nauczyciel/korepetytor lub szkoła językowa. Tryb zajęć też może być różny – mogą być to zajęcia angielskiego online lub w sali na żywo.

Rynek jest pełen szkół językowych, prywatnych nauczycieli lub nawet coachów językowych. Dobry nauczyciel sprawnie i umiejętnie dobierze metody oraz materiały do twoich potrzeb i umiejętności, np. dla osoby na poziomie A1 nauka z użyciem materiałów autentycznych anglojęzycznych takich jak gazety lub filmiki może być za trudna.

Gramatyka i słownictwo – czy to wystarczy?

Poprawić swój angielski – co to znaczy? Czy wystarczy poszerzyć swoje słownictwo, a może wystarczy sama gramatyka? Czy pisanie w języku angielskim jest ważne i potrzebne? A co, jeśli ja chcę tylko mówić po angielsku?

Reklama

W szkole angielski dzielony był na 4 grupy. Było to mówienie, czytanie, słuchanie i pisanie.

Chcąc przeanalizować co jest nam potrzebne do na przykład czytania dochodzimy do wniosku, że to nie tylko znajomość słownictwa. To również gramatyka, bez której tekst nie miałby żadnego sensu.

Celem nauki języka obcego nie są testy lub egzaminy tylko komunikacja z innym człowiekiem. A w komunikacji z drugim człowiekiem używane są właśnie wszystkie te 4 grupy. Nieważne czy to komunikacja na poziomie firmy czy na poziomie koleżeńskim. Warto więc rozwijać każdą z tych grup, każdą z umiejętności. Nawet jeśli tak bardzo nienawidzisz tej gramatyki ☺

Przydatne wskazówki

Na początku warto uzmysłowić sobie, że język obcy to różne umiejętności językowe. Tak naprawdę żadna nie może istnieć bez innej. One ze sobą koegzystują i by rozwijać jedną, musisz rozwijać też inne. Oczywistym przykładem jest tutaj mówienie po angielsku i znajomość gramatyki. Nie jesteśmy w stanie mówić po angielsku bez choćby minimalnej znajomości gramatyki. Dlatego naprawdę nie warto nastawiać się negatywnie do jakiejkolwiek umiejętności i gdy rozwijacie jedną nie zapominajcie o innych.

Nauka języka może być trudna. Zwłaszcza wtedy, gdy masz naprawdę mało czasu, gdy nakładasz na siebie bardzo dużą presję lub gdy masz mało czasu na poprawę angielskiego. Stres związany ze wyżej wymienionymi lub innymi czynnikami będzie raczej przeszkadzał w nauce niż pomagał, dlatego zadbaj by Twoja nauka była odpowiednio zaplanowana, bezstresowa, oparta na odpowiednich materiałach i … taka jakiej potrzebujesz.

Ucz się jak dziecko. Tak, właśnie jak dziecko. Gdy dzieci uczą się mówić nie zwracają uwagi na gramatykę, no odmiany czasowników czy też poprawne formułowanie pytań. One po prostu mówią. taka praktyka pomoże ci otworzyć się, może pozbyć się bariery językowej i strachu przed mówieniem. Dlatego ćwicz język obcy gdy tylko zobaczysz taką możliwość.

Nie bierz na swoje barki więcej niż możesz udźwignąć. Jeśli wiesz, że w danym miesiącu będziesz mieć dużo dodatkowych obowiązków nie warto nakładać na siebie wtedy wysokich celów. Być może lepiej jest założyć sobie, że nauczysz się mniej a potem pozytywnie się zaskoczyć. Tutaj warto też wspomnieć, że dobry cel pozwoli ci szybciej osiągnąć to czego chcesz. Jaki jest dobry cel? Jest on sprecyzowany, możliwy do osiągnięcia i dostosowane do Ciebie i Twojej sytuacji. Tak więc przed rozpoczęciem nauki usiądź, weź kartkę i długopis i zapisz co chcesz osiągnąć, może dodaj też w jakim okresie chcesz to osiągnąć i inne informacje, które wydają ci się ważne. Taka notatka w momencie, w którym brak ci motywacji może ci pomóc ją przywrócić.

No i jedna z najważniejszych rad – nie poddawaj się. Tak, to oczywiste. Słyszymy ten slogan dosyć często jednak w kontekście nauki i posługiwania się językiem angielskim jest on bardzo prawdziwy. W procesie nauki na pewno zdarzą ci się sytuacje w których twój postęp będzie zbyt wolny, twoja pamięć zawiedzie i nie będziesz pamiętać czegoś co powtarzałeś wiele razy. tak na pewno będzie, jednak nie jest to moment by się poddać. Jest to moment by znaleźć inną, lepszą metodę na zapamiętanie. Eksperymentuj i nie bój się popełniać błędów. Kto ich nie popełnia, ten się nie uczy.

Reklama

Reklama


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/odomanski/domains/anywhere.pl/public_html/wp-content/litespeed/css/75bae519644db28d3b37ecd0218d33f6.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/odomanski/domains/anywhere.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/odomanski...', 121, Array) #1 /home/odomanski/domains/anywhere.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/odomanski...') #2 /home/odomanski/domains/anywhere.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(776): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://anywher...', 'css', true, Array) #3 /home/odomanski/domains/anywhere.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(305): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/odomanski/domains/anywhere.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php in /home/odomanski/domains/anywhere.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121