Wybierz się w ostatnią podróż.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Całe nasze życie jest podróżą. Tą ostatnią. Takie postrzeganie rzeczywistości niejednokrotnie wzmaga nasz apetyt na życie, motywuje do działania, do tego, by nie tracić danego nam tu czasu na stres, niewspierające przekonania. Czerpiemy z życia garściami, spełniając swoje marzenia. Brzmi fajnie? Nie zawsze.

Polska od lat jest w czołówce państw w Europie pod względem liczby samobójstw i prób samobójczych młodych ludzi. Przyznacie, że to mało instagramowo. Brzmi to fatalnie. Brzmi tak, że chce się odsunąć temat i zająć się pielęgnowaniem ogrodu chociażby. I nie ma nic złego w pielęgnacji ogródków – to też działanie terapeutyczne.

Cytując za Raportem przygotowanym przez „Życie warte jest romowy”: dane Policji za 2021 rok pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych. Obok ogólnego wzrostu liczby zachowań samobójczych oraz śmierci samobójczych, szczególnie niepokojący jest wzrost dotyczący podejmowania zachowań samobójczych w grupie dziewczynek. W 2021 roku KGP zarejestrowała wzrost o 101%. Dane Komendy Głównej Policji pokazują nam tylko te próby oraz śmierci samobójcze, o których zostały powiadomione organy ścigania. Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą młodej osoby przypada od 100 do 200 prób1. Jeśli założymy, że współczynnik ten jest adekwatny do Polski, to próbę odebrania sobie życia w ubiegłym roku podjęłoby od 12 700 do 25 400 osób poniżej 18. roku życia.

I tu literatura przychodzi z pomocą. Przynajmniej stara się i próbuje. Właśnie ukazała się powieść fantastyczno-obyczajowa dla młodzieży, wydana nakładem Oficyny 4em. „Ostatnia podróż” to skrzyżowanie „Alicji w Krainie Czarów” z motywem wędrówki rodem z „Boskiej komedii” Dantego. To historia o dojrzałości, lęku, wejrzeniu w siebie. Dojrzałości, która rodzi się dopiero wtedy, gdy staramy się dojrzale zrozumieć konsekwencje naszych niedojrzałych, podejmowanych impulsywnie decyzji. O lęku przed tym, co za linią horyzontu chowa dla nas świat. O wejrzeniu w siebie na tyle mocno, by nie tylko zrozumieć własne emocje, lecz także przez ich pryzmat dowiedzieć się, jak na co dzień malujemy nimi rzeczywistość innych. Wreszcie, jest to arcyważna historia o tym, jak złe skutki może mieć decyzja wywodząca się z prostej myśli: „Lepiej byłoby beze mnie…”. Tak twierdzi Maciej Lasota, autor Bezczłowiecza czy Przypadków, czyli awarii międzyludzkich. Autorem Ostatniej podróży jest nijaki M.K. Root – my wiemy, że to pseudonim pewnej polskiej pisarki.

W Ostatniej podróży poznajemy dwie młode bohaterki, których myśli samobójcze wpędzają czytelnika w lekką klaustrofobię. A może nawet nie w lekką, może w wielką otchłań. Każdy odbierze to po swojemu. Ale nie bójcie się, dziewczyny decydują się na podróż, która ma być ich ostatnią. Kolejnymi stacjami w owej podróży są ich własne stany emocjonalne, przed którymi świadomie bądź też nie uciekały przez całe swoje życie. Ta proza to trening mentalny dla młodzieży zawarty na 176 stronach. Bez moralizatorstwa i wykładów motywacyjnych. To serce podane na dłoni. Skorzystajcie. Dowiecie się, jak uzdrowić duszę, by dalej żyć.

A oto opis wydawcy:

Niki za dwa dni kończy osiemnaście lat i już wie, że nie chce mieć kolejnych urodzin. Lena nie potrafi odnaleźć się w świecie, który jest za oknem, a także wybrzmiewa z nagłówków portali i z mediów społecznościowych. Gdy obie podejmują decyzję o samobójstwie, dostają tajemnicze zaproszenie do klubu Epicentrum. Tam wyruszą w swoją ostatnią podróż. Nie mają nic do stracenia, więc decydują się na wyprawę. Co wydarzy się w czasie podróży w nieznane? Do czego zaprowadzi je spotkanie z zaskakującą postacią Śmierci, mroczną przeszłością i nieodgadnioną przyszłością? Czy rzeczywiście przed podróżą nie miały nic do stracenia?

Ostatnia podróż, M.K. Root, Oficyna 4em

Reklama