Grzyb zabija samice much i doprowadza samców do nekrofilii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Czy grzyby zdolne są do manipulacji? Szybko rozprzestrzeniający się grzyb, entomophthora muscae jest gatunkiem, który przeżywa, zarażając muchy śmiertelnymi zarodnikami. Jaką taktykę prowadzi?

Według badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie w Kopenhadze, grzyb wabi samce much domowych, czym przymusza je do kopulacji z zainfekowanymi zwłokami samic. Cały proces zaczyna się od zakażenia samicy śmiertelnymi zarodnikami, które powoli zjadają żywcem insekta. Po sześciu dniach mucha przechodzi w stan wegetacji i umiera. Po śmierci, grzyb rozpoczyna wydzielanie związków chemicznych (seskwiterpenów).

“Działają one niczym feromony, które oczarowują samca muchy i powodują silną potrzebę kopulowania z martwymi samicami” – powiedział jeden z autorów badania – Henrik H. De Fine Licht, profesor nadzwyczajny na Wydziale Środowiska i Nauk Roślinnych na Uniwersytecie w Kopenhadze.

W trakcie stosunku, zarodniki grzyba obsypują żywe muchy i w ten sposób rozprzestrzeniają się na kolejne osobniki. Samiec przechodzi przez ten sam proces infekcji, co samica.

Nasze obserwacje sugerują, że to bardzo przemyślana strategia. To prawdziwy mistrz manipulacji, to fascynujące” – dodał De Fine Licht.

Źródło https://news.ku.dk/all_news/2022/07/zombie-fly-fungus-lures-healthy-male-flies-to-mate-with-female-corpses/