Style Aesthetic – frogcore

ADA PIOTROWSKA

style_aesthetic_baner

Frogcore to estetyka oparta na żabach, grzybach, liliach i ropuchach. Nie musisz być ekspertem od mieszkańców stawów, aby stać się częścią tej estetyki, ale musisz ich przynajmniej lubić.

Choć zyskały na popularności w ostatnich latach, żaby zawsze były integralną częścią kultury internetowej. Po raz pierwszy pojawiły się jako przedmioty sztuki memów, z których najbardziej niesławnym był Pepe – żaba z początku ery online. Dołączył do niego jako ikona memów żaba Kermit, nieoczekiwany patron internetowy, który był przedmiotem szanowanych szablonów memów, takich jak „Kermit popijający herbatę” czy „dark-side Kermit” i wiele innych. I wreszcie żaba na monocyklu (o cholera co się stało, patrz jak jedzie, patrz jak toczy…), ochrzczona przez internautów jako „Dat Boi”. Razem tworzą Świętą Trójcę memów żab, wzniosły się do niebios i zajmują swoje miejsce wśród starożytnych bogów memów. Nadrzędną postacią z polskiego podwórka jest też Żabka – ikona twojego ulubionego małego-wielkiego sklepu, którą znajdziesz na każdym rogu mniejszego i większego miasta, a wraz z nią również Viola, twórczyni @frogshoposting, wyjątkowego peja, którego rozwój śledził cały kraj.

W dzisiejszych czasach żaby są uważane przez Internet za przyjazne i urocze stworzenia. Są przedmiotem nurtu kawaii i nosicielami wzorzystych kapeluszy. Są kluczowymi filarami zarówno estetyki Cottagecore, jak i Goblincore, skrzyżowania utopijnej fantazji i brudnego od ziemi, zjednanego z naturą stylu życia. Są również przedmiotem „wholesome memes”, które w przeciwieństwie do zwykłych memów nie mają na celu trollować, ale sprawić, że poczujesz się szczęśliwy. Co ciekawe, do tego typu memów należy także Kermit.

Żaby głęboko rezonują również ze społecznością LGBTQ+. Nie ma jasnego powodu, dla którego tak jest, ale pomysł „gejowskich żab” zaczął się od teoretyka spiskowego Alexa Jonesa, który słynął z twierdzenia, że ​​rząd USA dolewał chemikalia do wody, aby „zamienić te pieprzone żaby w gejów”. Nie spodziewał się, że jego pomysł będzie przedmiotem uroczych gadżetów i podpisów w mediach społecznościowych. Cóż, ironia rządzi współczesnym światem.

Możliwa teoria wyjaśniająca, dlaczego społeczność LGBTQ+ przyjęła żaby jest taka, że ​​są  one poza ideą „normalnego”, udomowionego, kochanego zwierzęcia, ale po prostu ich to nie obchodzi. Żaby po prostu odpoczywają i żyją swoim życiem, wyrażając siebie i robiąc swoje – i to wszystko, co społeczność queer chce robić. W ten sposób żaby zostały zinterpretowane jako queerowa subkultura internetowa, zwłaszcza na TikToku.

Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji. Niektórzy uczestnicy estetyki frogcore zostali oskarżeni o promowanie potencjalnie niebezpiecznych sposobów obchodzenia się z żabami, które na przykład nie mogą być trzymane na gołej skórze, ponieważ wchłaniają w zasadzie wszystko całą powierzchnią ciała – mają tak zwaną półprzepuszczalną skórę, która pomaga im wchłaniać tlen pod wodą. W ten sposób olejki i mydła na naszych dłoniach mogą spalić skórę żaby. Chcąc trzymać żabę w dłoniach, należy opłukać ręce, aby były lekko wilgotne. Z kolei po trzymaniu żaby należy dokładnie umyć ręce, aby zwalczyć salmonellę.

Co obejmuje lifestyle żabiary i żabiarza? Zasadniczo wszystko, co jest urocze i zielone lub ma coś wspólnego z ochroną środowiska i dbałością o naturę. Popularnością cieszy się mała biżuteria (najlepiej z motywem żaby/kwiatowym), uczynienie ogrodu siedliskiem przyjaznym dla żab/ropuch, szukanie żab (głównie jednak na Tik-Toku), spędzanie godzin w zoo wpatrując się w płazy (lub granie w grę Animal Crossing), taniec w deszczu, skakanie przez kałuże i wsłuchiwanie się w wielogodzinne playlisty dźwięków natury na Spotify. 

A tak zupełnie serio – ludzie utożsamiający się z ropuszkami to najczęściej bardzo wrażliwe, kreatywne i empatyczne osóbki. Często uwielbienie do frogcore łączy się z Cottagecore, Witchcore czy Fairycore i wiąże się z konkretną estetyką codziennego ubioru. W charakterystycznej stylizacji często pojawiają się fartuszki, ogrodniczki, kalosze i płaszcze przejściowe, plecaki, czapki i inne akcesoria z drobnymi haftami, wygodne sukienki, podkolanówki, przypinki, duże kołnierze, falbany, koronki i kokardy. Jednak najbardziej ikonicznym elementem garderoby – zarówno żab, jak i żabiar – jest nakrycie głowy z pąku kwiatu bądź owoców, na przykład odwróconej truskawki czy maliny. 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE