Terapia online – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?

Maja Swakowska

Ostatnie lata dały się wszystkim we znaki. Pandemia odbiła się nie tylko na gospodarce, polityce, ale przede wszystkim na nas – ludziach oraz na naszym zdrowiu psychicznym. Zamknięci w czterech ścianach zaczęliśmy zwracać się bardziej ku sobie, ku swoim potrzebom i zainteresowaniom, a przede wszystkim ku swojej psychicznej równowadze. Terapie przestały być tematem tabu, a dbanie o swój umysł stały się czynnością wykonywaną na porządku dziennym. Pomogły w tym znacznie terapie online. I trwa to do dzisiaj. Razem z terapeutką Olgą Rzycką oraz dzięki współpracy z portalem Hedepy przedstawiamy Wam kilka najczęstszych pytań i odpowiedzi na nie, dotyczących samej terapii, jak i jej wirtualnej formy.

Czy terapia jest dla mnie?

To pytanie zadajemy sobie najczęściej przed zdecydowaniem się na coś, co jest dla nas obce, inne. Czy lekcje tańca są dla mnie? Czy pisanie jest dla mnie? Czy terapia jest dla mnie? Odpowiedź zawsze brzmi: tak, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz. Psychoterapia przez lata była stygmatyzowana i stanowiła pewien rodzaj tabu, gdyż ludzie wiązali z nią poważne problemy psychiczne i nieradzenie sobie z nimi. Dziś, wygląda to zupełnie inaczej.

Człowiek korzystający z psychoterapii wcale nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych. Może odczuwać potrzebę poprawienia jakości swojego życia emocjonalnego. Psychoterapia może m.in. zwiększyć motywację do działania, poprawić pewność siebie czy usprawnić komunikację z innymi ludźmi. Terapia bywa więc nie tylko pomocna w poprawie jakości życia osobistego, ale i zawodowego. Psychoterapia, poza funkcją uleczającą, pełni funkcję wspierającą – uczy wykorzystywać naturalny potencjał, który już w człowieku jest – mówi Olga Rzycka.

 
Reklama

Właśnie to w terapii jest cudowne i wyjątkowe. Jest dla każdego niezależnie od płci, wieku, skali problemu. Jeśli czujesz potrzebę rozmowy, zmiany w swoim życiu, a być może jedynie spróbowania czegoś nowego, nabycia doświadczenia – tak, terapia jest zdecydowanie dla ciebie!

Sprawdź, o czym możesz porozmawiać z psychoterapeutą Hedepy!

Czy terapia pomaga?

Każdy z nas jest inny i samą pomoc definiuje w odmienny sposób. Terapeuta jest naszym przewodnikiem, który prowadzi nas w głąb siebie i naprowadza na to, co możemy zmienić, aby było nam lepiej. Terapia zdecydowanie pomaga nam poznać samych siebie, a przede wszystkim zmienić jakość naszego życia. Oprócz tego:

  • obniża poziom stresu;
  • pomaga w radzeniu sobie z emocjami;
  • porządkuje przeszłość;
  • daje poczucie spokoju i szczęścia;
  • buduje samoświadomość;
  • pomaga przezwyciężać kryzysy;

i wiele, wiele więcej. Rezultaty terapii w dużej mierze zależą od nas oraz naszego podejścia. Warto wyciągnąć z niej jak najwięcej dla siebie.

Czym są terapie online?

Terapie online to alternatywa tradycyjnej formy psychoterapii. Spotkania odbywają się w formie wirtualnej, a uczestniczy w nich psychoterapeuta oraz pacjent – zupełnie jak w tradycyjnej formie. Jedyną różnicą jest miejsce spotkania. Terapie online są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które boją się spotkania twarzą w twarz z terapeutą. Przebywając w bezpiecznym miejscu z laptopem, komputerem lub telefonem, mamy większy komfort psychiczny oraz poczucie, iż dzieje się to poniekąd na naszych warunkach. Jakie jeszcze zalety wymienia terapeutka Hedepy, Olga Rzycka?

Jedną z zalet jest również to, iż oszczędzamy czas związany z dojazdami w jedną i w drugą stronę, unikamy korków, parkowania. Klient i terapeuta mogą być w bardzo odległych od siebie miejscach, w różnych strefach czasowych i nie stanowi to żadnej przeszkody do przeprowadzenia terapii. W każdym momencie dnia można umówić sesję i ją odbyć.

Jak przygotować się do rozpoczęcia terapii?

Pierwsze spotkania zawsze są stresujące – pierwsza randki, rozmowa rekrutacyjna czy właśnie pierwsza sesja z terapeutą. Pamiętajcie, że strach ma wielkie oczy, a rzeczywistość jest całkiem inna!

Zaryzykuję stwierdzenie, że często łatwiej się otworzyć właśnie przed specjalistami/ekspertami, niż przed bliskimi. Dobrze wyszkolony specjalista będzie umiał stworzyć taką atmosferę i relację, która będzie pomagała w mówieniu o osobistych problemach i trudnościach. Czasami po prostu wystarczy pojawić się na sesji i… już – radzi Olga.

Przed sesją warto również pomyśleć o tym, z czym przychodzimy do terapeuty. Jakie są nasze problemy, trudności, co chcemy osiągnąć. Warto również zastanowić się nad praktycznymi kwestiami, takimi jak ile czasu w tygodniu chcę poświęcić na terapię oraz z jakim terapeutą chce pracować. Hadepy daje możliwość swoim klientom wyboru odpowiedniego dla siebie terapeuty. Można wybrać ich pod względem kwalifikacji, referencji oraz opisów. Wejdź do zakładki Nasi terapeuci i wybierz specjalistę, który najbardziej ci odpowiada. Później wystarczy tylko zapisać się, wybrać termin i gotowe!

Dlaczego warto skorzystać z terapii online Hedepy?

Hedepy to platforma, która powstała podczas pierwszej fali COVID-19 w odpowiedzi na utrudniony w tamtym czasie dostęp do pomocy psychologicznej. Hedepy pierwotnie funkcjonowało tylko w Czechach, jednak ze względu na rosnącą popularność platformy, rozszerzyło swoją usługę na kolejne 9 języków i krajów.

Hedepy zdecydowanie wyróżnia szeroki wybór specjalistów oraz możliwość rejestracji już na kolejny dzień, aby jak najszybciej reagować na potrzeby klientów. Platforma normalizuje nie tylko terapię oraz dbanie o swoje zdrowie psychiczne, ale również promuje terapie online, które mogą przekonać do siebie większą liczbę osób, aniżeli formy tradycyjne. Dzięki tej formie terapia staje się dostępna dla wszystkich, a tym samym propaguje dbanie o swoją psychikę oraz samopoczucie.

Jak zapisać się na terapię online w Hedepy?

Instrukcję obsługi znajdziesz pod tym linkiem.

Zajrzyj na stronę Hedepy  i przekonaj się, że terapia może być fajna. Tym bardziej, jeśli nie musisz wychodzić z domu, aby ją odbyć!

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE