Służba zdrowia czy ochrona zdrowia – która nazwa drażni lekarzy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dlaczego tak wiele osób związanych z branżą medyczną uważa, że jedyną poprawną formą na określenie systemu opieki medycznej w Polsce jest ochrona zdrowia i wskazuje jako niepoprawne użycie określenia “służba zdrowia”.

Czy określenie służba zdrowia to tylko pozostały po dawnych czasach nawyk językowy?

Kiedy pojawiła się w Polsce służba zdrowia?
Służba zdrowia jako określenie całego systemu opieki zdrowotnej, czyli publicznej służby zdrowia pojawiła się w latach 30 poprzedniego wieku. W PRL funkcjonowała służba zdrowia i obowiązujący wówczas system opieki zdrowotnej tak nazywano.
Od 1999 roku funkcjonuje w Polsce ochrona zdrowia i poprawne określenia to „ochrona zdrowia” oraz „system ochrony zdrowia” lub „system opieki zdrowotnej”.
Gdyby na tym poprzestać to sprawa wydaje się prosta i jednoznacznie rozstrzygnięta – aktualnie w Polsce mamy system ochrony zdrowia.

Służba zdrowia w Polsce nadal funkcjonuje?
Nazwę służby zdrowia nadal noszą placówki opieki zdrowotnej Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), tak zwane szpitale wojskowe, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli ministerstw odpowiedzialnych za służby mundurowe. W szpitalach i placówkach związanych z wojskiem lekarz jest często również żołnierzem, który pełni służbę wojskową i medyczną.
Również w słowniku języka polskiego znajdziemy definicję, która uzasadnia użycie określenia służba zdrowia. Według słownika – służba zdrowia to wszelkie działania mające na celu zapewnienie obywatelom opieki zdrowotnej i sanitarno-epidemiologicznej; też: pracownicy placówek medycznych.
Wskazuje to na poprawność używania określenia służby zdrowia przynajmniej w odniesieniu do części naszego systemu opieki zdrowotnej, określanego potocznie przez nas jako NFZ.

Jak nazywasz nasz system opieki zdrowotnej? – wyniki ankiety

1 października w Polsce obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia, a 7 kwietnia obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia i Światowy Dzień Zdrowia. Jeżeli istnieje święto pracownika służby zdrowia, to dlaczego nie używać określenia służba zdrowia?
Obchody Światowego Dnia Zdrowia odbywają się corocznie od 1950 roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Organizacja WHO stosuje określenie system ochrony zdrowia. System ten „łączy aktywności, których celem jest promowanie, odtwarzanie i utrzymywanie zdrowia. Obejmuje on wiele organizacji i instytucji oraz zasoby ludzkie, materialne i niematerialne, które mają w swoich kompetencjach działania zdrowotne. Kompleksowo zorganizowany system ochrony zdrowia obywateli jako dobro ogólnospołeczne, to jeden z głównych obowiązków państwa.”

Lekarzy drażni służba zdrowia

Sami lekarze, którzy nie pracują w “mundurówce” nie lubią określenia służba zdrowia. Można znaleźć ich liczne komentarze w internecie, że służbę to miał król na swoim dworze i oni nikomu nie służą, tylko chronią zdrowie.
Określenie ochrona zdrowia jest określeniem trafnym i nowoczesnym. Jasne jest dla nas to, “że zdrowie trzeba chronić, że trzeba się nim opiekować. I to nie tylko system ma to robić, ale i my sami.” – tłumaczył profesor Jerzy Bralczyk.

Poprawnie tylko czasami

Może i nasz system opieki zdrowotnej jest systemem ochrony zdrowia. Ale jego częścią jest też ochrona zdrowia jako mentalna pozostałość po PRL, placówki i pracownicy medycznych służb mundurowych oraz powszechne określenie systemu opieki zdrowotnej.

Większość osób w Polsce używa określenia służba zdrowia, część mówi o ochronie zdrowia, a nieliczna grupa o opiece zdrowotnej. W przestrzeni publicznej, w radio i telewizji, w prasie, a nawet w emotkach na Facebooku jest używane określenie pracownik służby zdrowia wobec lekarzy i pielęgniarek.

Paweł Jędrzejewski, konsultant ds. marketingu usług medycznych ImageMed

✅Specjalista marketingu medycznego, mediów społecznościowych, marketingu cyfrowego i strategii marketingowych.

✅Autor podcastu Nowy Marketing Medyczny i artykułów na firmowym blogu ImageMed.

✅Doradca lekarzy i zarządów placówek medycznych w zakresie tworzenia strategii marketingowych, realizowania działań marketingowych i biznesowych, pozyskiwaniu pacjentów i usprawnianiu pracy rejestracji. 

✅Pomaga pozyskiwać kontakty w branży medycznej.

✅Dyrektor marketingu w ImageMed, agencji marketingowej, która specjalizuje się marketingu usług medycznych i marek osobistych specjalistów i lekarzy.

✅Współtwórca Akademii Biznesu Lekarza ImageMed (ABLI).

✅Zarządza biurem nieruchomości specjalizującym się w obsłudze branży medycznej.

Reklama