Elektrykiem po Głównym i Starym Mieście

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
18 kolejnych elektrycznych autobusów dołączy już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej. Będą to pojazdy marki MAN Lion’s City E.
Fot. Dominik Paszliński

Od początku września ulicami Głównego i Starego Miasta w Gdańsku możemy podróżować nowymi autobusami linii 100. Obsługują je ekologiczne pojazdy typu mini, zasilane energią elektryczną.

Nowe autobusy marki Karsan Jest Electric trafiły do Gdańska pod koniec sierpnia. Mocne, 135 kW silniki elektryczne oraz pojemne 88 kWh baterie produkcji BMW zapewniają im dynamikę, niezawodność i duży zasięg. Pojazdy wyposażone są w system odzyskiwania energii elektrycznej podczas hamowania.

W autobusach jest monitoring i klimatyzacja. Zamontowane są także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Na pokład wchodzi 21 pasażerów, którzy do dyspozycji mają wygodne, ergonomiczne fotele.

Setką można podróżować codziennie

Linia 100 funkcjonuje we wszystkie dni tygodnia. Od poniedziałku do piątku w godz. od około 7.00 do 20.00, w szczycie co 20 minut, poza szczytem co pół godziny, według obowiązującej taryfy. Minibusy jeżdżą trasą: Dworzec Główny – Podwale Grodzkie – Hucisko – Targ Drzewny – Świętego Ducha – Przędzalnicza – Szeroka – Tokarska – Warzywnicza – Targ Rybny – Podwale Staromiejskie – Igielnicka – Stolarska – Łagiewniki – Aksamitna – Wałowa – Łagiewniki – Wały Piastowskie – Dworzec Główny.

Takimi nowymi i elektrycznymi autobusami możemy podróżować po śródmieściu Gdańska.
Fot. Dominik Paszliński

Komfortowo i bezpiecznie

Nowe pojazdy, podobnie jak te już posiadane przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje, przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. Znajduje się w nich wydzielona strefa do bezpiecznego przewozu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i wózka dziecięcego oraz platforma umożliwiająca ich wjazd.

W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niedowidzących, wszystkie kolumny i poręcze wykonane są w kolorze żółtym, a przyciski opisane w alfabecie Braille`a.

Kolejne już w przyszłym roku

Reklama

A już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy kolejnych 18 autobusów elektrycznych. Będzie to dziesięć autobusów standardowych i osiem przegubowych marki MAN Lion’s City E. Elektryczne autobusy MAN charakteryzują się wysokim zasięgiem i jednocześnie dużą pojemnością baterii. Wartość całego zamówienia to prawie 62 miliony zlotych.

Dariusz Wołodźko

Reklama