Gdańsk Miastem Równości

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Dyskusja w 100czni po Marszu Równości, od lewej: Paweł Szymkowiak, Susanna Izzetdinova, Danuta Sowińska, Anna Butrym i Magdalena Rigamonti.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tak nazywa się kampania społeczna, która rozpoczęła się w lutym tego roku. Jej głównymi założeniami są równe prawa oraz sprzeciw wobec mowy nienawiści, hejtu i dyskryminacji.

Kampania promuje różnorodność gdańszczanek i gdańszczan oraz ich równość. Zaplanowana jest na dwa lata, a w jej trakcie podejmowanych jest szereg inicjatyw i wydarzeń. Warsztaty, debaty, spotkania, koncerty – to tylko niektóre z tych, które już się odbyły.

Debata po Marszu Równości

Pod koniec maja Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT „Tolerado” przygotowało dyskusję z uczestniczkami i uczestnikami kampanii. Debata „Jestem twarzą równości” odbyła się w 100czni, podczas Tęczowego Pikniku kończącego VII Trójmiejski Marsz Równości.

Podczas otwarcia Święta Równości na Jarmarku św. Dominika, powstał wolnościowy mural na Skwerze Heweliusza.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Panelistami byli bohaterowie kampanii: Susanna Izzetdinova – tatarka, muzułmanka, samotna matka czwórki dzieci, która uciekła z Krymu przed wojną w 2014 roku, Danuta Sowińska – założycielka i prezeska Fundacji Diversity Polska, suicydolożka i ekspertka w temacie przeciwdziałania dyskryminacji, Paweł Szymkowiak – specjalizacja MMA, trener i właściciel klubu sportowego oraz Anna Butrym – emerytka, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów w Gdańsku i prezeska Stowarzyszenia Waga. Wydarzenie prowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej.

Osiem minut, 9 ludzkich historii

Na początku czerwca, w amfiteatrze Parku Oruńskiego odbył się koncert Smolika, Kev Fox i Johna Portera. Była to inauguracja gdańskiego Święta Wolności i Praw Obywatelskich, podczas której odbyła się premiera spotu promującego kampanię „Gdańsk Miastem Równości”. To krótki, niezwykle poruszający film z osobistymi wyznaniami dziewięciorga gdańszczanek i gdańszczan, pięknymi zdjęciami Igora Polaniewicza i muzyką Smolika. Wystąpili w nim: Paweł Szymkowiak, Emilia Mirek, Susanna Izzetdinova, Anna Butrym, Paulina Pohl, Radzisław Jusis, Nina Abe, Danuta Sowińska i Michał Milka.

Przystanek Równość

Premiera teledysku „Gdańsk Miastem Równości” odbyła się podczas koncertu w Parku Oruńskim na początku czerwca.
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pierwszy raz podczas Jarmarku Św. Dominika pojawił się Przystanek Równość. To było wyjątkowe miejsce dla każdego, a spotkać tam można było społeczników i przedstawicieli organizacji pozarządowych promujących hasło równości i zapobiegania dyskryminacji. Można było odwiedzić Strefę Młodych i Strefę Seniora, a także wziąć udział w grze miejskiej Różnorodny Gdańsk. Uczestnicy wspólnie stworzyli różnorodny, wolnościowy mural.

Kolejne wydarzenia

Przed nami kolejne wydarzenia, z których pierwsze odbędzie się już w październiku podczas Targów Uroda. W debacie „Uroda nie ma płci” udział wezmą Jaga Hupało oraz Adam Szulc i zaproszeni goście.

Warto dodać, że osoby potrzebujące wsparcia, doświadczające dyskryminacji mogą zgłaszać się do Gdańskiego Centrum Równego Traktowania pod numerem telefonu 519 544 485, gdzie uzyskają specjalistyczną pomoc.

Dariusz Wołodźko

Reklama