Tablice upamiętniły wybitnych mieszkańców Oliwy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uroczyste odsłonięcie czterech tablic w Oliwie odbyło się pod koniec września, a wziął w nim udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska oraz Andrzej Stelmasiewicz (radny Miasta Gdańska i inicjator projektu, fundator Fundacji Wspólnota Gdańska) i bliscy honorowanych mieszkańców.
Fot. Dominik Paszliński

Malarze, muzycy, pisarze, badacze dziejów kultury regionu i cenieni pedagodzy gdańskich uczelni przez lata mieszkali i tworzyli w Oliwie. Ich pamięć została zachowana w postaci czterech nowych, ozdobnych tablic na elewacjach oliwskich budynków.

To kolejne cztery tablice, które pojawiły się w mieście. Łącznie odsłonięto już 26 tablic, które można zobaczyć na budynkach w Oliwie, Śródmieściu, Wrzeszczu i Aniołkach. Tablice upamiętniające wybitnych oliwian powstały na wniosek Fundacji Wspólnota Gdańska, która od kilku lat prowadzi projekty „Artyści z Oliwy” oraz „Autorytety i osobowości”.

W budynku przy ul. Kaprów 11 mieszkał Franciszek Mamuszka – krajoznawca, nauczyciel, badacz dziejów i kultury Pomorza, kustosz Muzeum Polskiego w Gdańsku.
Fot. Dominik Paszliński

Spójne wizualnie, dwujęzyczne

Pamiątkowe tablice to projekt realizowany przez miasto, zainicjowany w 2018 roku.. Jego założeniem jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu.

Tablice wykonane są z blachy emaliowanej, mają znormalizowany kształt i kolorystykę oraz zawierają treść w języku polskim i w tłumaczeniu na język angielski, a w szczególnych przypadkach także na trzeci język.

Wybitni oliwianie uhonorowani

Uroczyste odsłonięcie czterech tablic w Oliwie odbyło się pod koniec września, a uhonorowani zostali:

  • Władysław Dobrucki – artysta malarz, mieszkający w budynku przy ul. Obrońców Westerplatte 35,
  • Zofia Janukowicz-Pobłocka – śpiewaczka oratoryjno-kantatowa, pedagożka i Hubert Pobłocki – lekarz stomatolog, propagator kultury kociewskiej i języka kociewskiego, mieszkający w budynku przy ul. Kwietnej 3,
  • Franciszek Mamuszka – krajoznawca, badacz dziejów i kultury Pomorza, kustosz Muzeum Polskiego w Gdańsku, nauczyciel, który mieszkał w budynku przy ul. Kaprów 11,
  • Kazimierz Kopecki – inżynier elektryk, profesor i rektor Politechniki Gdańskiej, który mieszkał w budynku przy ul. Derdowskiego 28.
Tablica na budynku przy ul. Obrońców Westerplatte 35, w którym mieszkał artysta malarz Władysław Dobrucki.
Fot. Dominik Paszliński

Można złożyć wniosek o upamiętnienie

Wnioski o zawieszenie tablic należy złożyć do Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Rozpatrywane są one przez komisję ds. pomników. Autorem wniosku mogą być właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, grupy co najmniej pięciu radnych Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnic, osoby prawne, instytucje bądź organizacje mające siedzibę w Gdańsku.

Informacje o wszystkich tablicach umieszczonych na terenie Gdańska oraz szczegóły dotyczące składania wniosków można znaleźć na portalu miejskim: www.gdansk.pl.

Dariusz Wołodźko

Reklama