Czy możemy mieć wreszcie pozytywny mit…jakiś hit, co nas nie podzieli, lecz połączy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wyjątkowe wydarzenie artystyczne połączy tej jesieni dwie ważne polskie sceny – Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski. To współpraca, której owocem jest spektakl pozwalający celebrować wspaniały mit roku 1989 i ówczesnej wspólnoty – historia współczesnej historii Polski. Musical „1989” korzysta ze współczesnego języku rapu. Opowiada bliską nam historię drogi do wolności i ocala od zapomnienia piękne idee ludzi Solidarności.  Prapremiera miała miejsce 19 listopada w Gdańsku, a premiera odbędzie się 2 grudnia w Krakowie.

We współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przygotowaliśmy musical, którego jeszcze w Polsce nie było – „1989”. Cieszę się, że prapremiera miała miejsce na Wybrzeżu – blisko tych wszystkich miejsc, w których w latach osiemdziesiątych minionego wieku przebudziła się wspólnota Polaków, pragnienie wolność i niebywała odwaga. Dodatkowo mam ogromną satysfakcję, że właśnie ten niosący ogromną nadzieję i pozytywne przesłanie spektakl, będzie pierwszą premierą na naszej Dużej Scenie po zakończeniu historycznego remontu widowni” mówi Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. „1989” to musical wg pomysłu Marcina Napiórkowskiego, Mirosława Wlekłego oraz Katarzyny Szyngiery. To koncepcja, która poruszyła serca i wyobraźnię wielu ludzi oraz sprawiła, że Teatry pozyskały partnerów takich jak Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Europejskie Centrum Solidarności czy ZAiKS.

Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu przygotowanego do spektaklu trailera  powiedział: Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie. Musical ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie w rapowo-musicalowej formie. W życiu najważniejszych opozycjonistów lat 80. idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie  towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole  – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. Dzięki swej elastyczności rap pozwala widzom uczestniczyć zarówno w kameralnych dramatach, jak i w epickich politycznych starciach. Za pomocą muzyki odzyskujemy to, czego dziś najbardziej brakuje w naszej zbiorowej pamięci o transformacji – ludzką stronę wydarzeń, które zbyt często rozważamy wyłącznie przez pryzmat polityki. Zdecydowanie za mało mówimy o niezwykłości i pięknie roku 1989. Zbyt szybko wpychamy go również w koleiny polityki i późniejszych podziałów. Tymczasem wielkim zwycięstwem tamtego czerwca tyło to, że mieliśmy cele, o które walczyliśmy wspólnie. I które solidarnie udało nam się osiągnąć, ponad podziałami. Tworzymy czuły w treści i nowatorski w formie musical o polskim, współczesnym, naszym pozytywnym micie. „Prapremiera spektaklu odbyła się w Gdańsku, jest to przecież całkowicie naturalny wybór na opowiedzenie historii niezwykłych wydarzeń czerwca 1989 r. Gdański Teatr Szekspirowski jako scena impresaryjna nie tylko pokazuje najciekawsze polskie i zagraniczne produkcje, ale też odważnie kreuje propozycje artystyczne. Współpraca z niezwykłym zespołem Teatru Słowackiego to dla mnie gwarancja jakości, a temat i forma naszej koprodukcji pozwala wierzyć, że przyciągniemy do niej wszystkie pokolenia widzów” – mówi z entuzjazmem Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.  

Na scenie występuje znacząca część zespołu krakowskiego Teatru: Mateusz Bieryt, Marcin Czarnik, Rafał Dziwisz, Dominika Feiglewicz, Karolina Kamińska, Karolina Kazoń, Julia Latosińska, Daniel Malchar, Magdalena Osińska, Dominik Stroka, Rafał Szumera, Katarzyna Zawiślak-Dolny oraz gościnnie: Bartosz Bandura, Wojciech Dolatowski, Małgorzata Majerska, Dasha Melekh, Paulina Narożnik, Antoni Sztaba. Aktorom na scenie towarzyszy zespół muzyczny w składzie: Piotr Bolanowski, Jasiek Kusek, Jarosław Pakuszyński oraz Wojciech Długosz.

Spektakl reżyseruje Katarzyna Szyngiera, według pomysłu Marcina Napiórkowskiego, scenariusza: Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego. Teksty piosenek i szkice linii wokalnych: Marcin Napiórkowski, redakcję rapów i tekst utworu „Debata” i „Porozmawiajmy”: Patryk „Bober” Bobrek, tekst utworu “Olo, game changer”: Patryk „Bober” Bobrek, Antoni Sztaba, tekst utworu „A co jeśli wygramy?”: Adam „Łona” Zieliński, muzykę: Andrzej „Webber” Mikosz, partie wokalne: Mateusz Bieryt, choreografię: Barbara Olech, scenografię: Milena Czarnik, kostiumy: Arek Ślesiński, światło: Paulina Góral. Reżyserce i choreografce asystuje: Wojciech Dolatowski, kostiumografowi: Daria Stefania Krawczyk. Konsultacje wokalne: Klaudia Rabiega, przygotowanie wokalne: Wojciech Dolatowski. Inspicjentem oraz asystentem reżyserki jest Bartłomiej Oskarbski. Spektakl „1989” jest efektem koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – za produkcję z ramienia krakowskiego Teatru odpowiada Izabella Oleś, zaś gdańskiego Melania Szymerowska.

_____________

Teatr im Juliusza Słowackiego w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Województwo Małopolskie. Projekt realizowany jest w ramach trzyletniego Festiwalu Transformacje współfinansowanego przez MKiDN. Musical 1989 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Reklama