Grzane wino, tysiące światełek i… zabawki erotyczne – najciekawsze jarmarki świąteczne do odwiedzenia w 2022 roku

jarmarki_swiateczne

Zimowe jarmarki to nieodzowny element każdej Gwiazdki. Co roku rozstawiane są w wielu miastach i zawsze przyciągają tłumy. Charakteryzują je niezliczone ilości stroików choinkowych i lokalne przysmaki. Niektóre jednak nieco wyróżniają się z tłumu. Zobaczcie moje TOP 3 bożonarodzeniowych jarmarków, które na pewno zostaną wam w pamięci i przekonajcie się, dlaczego któryś z nich powinien zostać celem waszego świątecznego wyjazdu.

Jarmark w Norymberdze – ten największy

Pierwsza była Austria, zaraz potem Niemcy. To stamtąd wywodzi się tradycja organizowania bożonarodzeniowych jarmarków. W Niemczech zwyczaj ten jest bardzo popularny i szeroko celebrowany. Piękne jarmarki można podziwiać w Dreźnie, Monachium czy Berlinie. Wybór jest ogromny, jednak najlepiej udać się do tego w Norymberdze. Jest to największy jarmark świąteczny nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Co roku odwiedza go około 2 milionów gości. Słynie on z grillowanych białych kiełbasek, aromatycznego ponczu gotowanego w wielkich garach oraz z korzennych ciasteczek. Położony w centrum starego miasta zachwyca atmosferą. Z każdej strony można podziwiać piękne średniowieczne zabudowy. Jednak to gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny góruje nad placem. Z jego schodów można podziwiać rozświetlone stragany, a moc choinkowych lampek jest wręcz oślepiająca! Co ciekawe, jarmarku nie otwiera Święty Mikołaj, jak to najczęściej bywa, a przybycie blondwłosego Anioła w złotej sukni. Anioł, a raczej Anielica nazywa się Christkind. Odgrywa go młoda kobieta, wybierana co dwa lata z tysiąca innych kandydatek. Anielica podczas jarmarku jest obecna na placu, można z nią zrobić zdjęcie, a także powierzyć jej nasze życzenia. Norymberski jarmark nie zapomniał o najmłodszych – do ich dyspozycji jest karuzela i dom św. Mikołaja. W tym roku jarmark potrwa prawie miesiąc. Odwiedzić można go między 25 listopada, a 24 grudnia.

Jarmark w Goteborgu – ten najciekawszy

 
Reklama

Brytyjski dziennik The Times stworzył ranking najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych, a w nich w pierwszej dziesiątce znalazł się lśniący jarmark w Goteborgu. Szwedzki jarmark jest wręcz idealny na weekendowy wypad. Odbywa się w skandynawskim parku rozrywki, czym gwarantuje masę atrakcji. Ostatni miesiąc roku w Parku Liseberg to prawdziwy festiwal światła. W każdym roku park dekorowany jest tysiącami lampek choinkowych. Światłem ozdabia się drzewa, stragany i rollercoastery. Do dyspozycji zwiedzających są trzy wieże swobodnego spadania oraz sześć kolejek górskich. Można również pędzić na świątecznej karuzeli, odwiedzić Krainę Królików czy przenieść się w czasie do dawnego średniowiecza. Bożonarodzeniowy jarmark w Goteborgu słynie z najciekawszych atrakcji. Jednak nie wszystkie związane są z parkiem rozrywki, część to po prostu magia świąt! Na wielkim lodowisku jeździ się w strojach Świętego Mikołaja, można też zająć pierwsze miejsce w konkursie śpiewania kolęd. Dla odważnych miłośników jedzenia, na świątecznych straganach czekają dania z łosia. Wśród skandynawskich specjałów znajdziemy również marcepan, grzane wino czy marynowane śledzie. Straganów ze smakołykami jest ponad 80, w tym także lodowy bar! Ze wszystkich atrakcji korzystać można do końca grudnia.

Jarmark na Spielbudenplatz – ten najdziwniejszy

W nocny wir szaleństwa można wpaść na bożonarodzeniowym jarmarku w hamburskiej dzielnicy Santa Pauli. Nie sądziłam, że świąteczne targowisko można urządzić w tak oryginalny i nieco kontrowersyjny sposób. Jest to jarmark inny od wszystkich, bo tylko dla dorosłych! Jeżeli nie masz skończonych osiemnastu lat, to nie masz tam czego szukać. Drewniane stragany oferują nam nietypowe ozdoby świąteczne. Można na nich kupić zabawki erotyczne ręcznej roboty, a bombki wyróżniają się co ciekawymi kształtami. Oprócz tego do kupienia jest biżuteria, rzeźbione dekoracje i galanteria skórzana. Na pewno rozgrzeje atmosferę tegorocznych świąt. Najbardziej oryginalnymi atrakcjami jarmarku są porno karaoke, podczas którego wokaliści podkładają głos gwiazdom filmów erotycznych oraz las ze striptizem. Co wieczór w lesie odbywa się show, które podziwiać można pod gołym niebem. Na jarmarku nie brakuje także dobrego jedzenia. Dla smakoszy znajdzie się stoisko „zrób to sam”, przy którym można przyrządzić swoje autorskie grzane wino. Oczywiście grzańców tam dostatek, tak samo jak słynnych grillowanych kiełbasek czy gofrów. Wstęp i udział w atrakcjach jest bezpłatny. Jarmark odwiedzić można w tym roku do 23 grudnia.

Bez względu na to jaki jarmark wybierzecie na pewno będziecie się świetnie bawić! Jeżeli nie lubicie w bożonarodzeniowy czas ruszać się z kraju, wpadnijcie na świąteczne targowisko w Gdańsku bądź w Krakowie. Tamtejsze świąteczne jarmarki również zostały uznane przez The Times jako jedne z najpiękniejszych w 2022 roku!

Karina Jaworska

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE