Zdrowie włosów i skóry głowy – zapytaj trychologa

Tekst sponsorowany

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania przez kobiety i mężczyzn w gabinecie trychologa. O odpowiedzi poprosiliśmy Angelikę Dolińską, specjalistę trychologa, dyplomowaną analityk i diagnostę z dziedziny trychologii. Założycielkę Kliniki Włos Doskonały w Warszawie.

Po jakim czasie spodziewać się efektów terapii trychologicznych?

Już w trakcie terapii pojawiają się młode włosy tzw. baby hair. Natomiast ostateczny efekt terapii osiągamy po 6 -12 miesiącach. Dzięki zabiegom wydłużamy aktywną fazę wzrostu włosa, w której włosy zaczynają szybciej rosnąć, są zdrowsze i mocniejsze oraz mniej podatne na czynniki zaburzające ich prawidłowy wzrost. Czynnikami zaburzającymi prawidłowy wzrost są między innymi choroby przewlekłe i stres.

Kiedy wypadanie włosów powinno mnie zaniepokoić?

Dzieje się coś nieprawidłowego, jeśli przez okres powyżej 2 tygodni zauważamy zwiększoną liczbę włosów na poduszce, na szczotce, w wannie czy w trakcie ich dotyku. Szybka reakcja to szansa na uchronienie się od zaawansowanego łysienia.

Czy suplementacja popularną biotyną zahamuje wypadanie włosów?

Każda suplementacja jest wskazana tylko i wyłącznie, gdy mierzymy się z ich niedoborami i są one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Jeśli w wyniku niedoboru biotyny wypadają nam włosy, to suplementacja jest uzasadniona i efektywna. Natomiast jeśli wypadanie włosów ma inne podłoże, wówczas biotyna jest nieskuteczna.

Czy przetłuszczanie się włosów może powodować wypadanie włosów?

Zdecydowanie tak. Często, gdy zauważamy, że nasze włosy szybką stają się oklapnięte czy „nieświeże”  zaczynamy stosować bardzo agresywne produkty do oczyszczenia skóry głowy, nie mając świadomości co tak naprawdę się tam dzieje. Takie działanie to pierwszy krok do zaburzeń procesów fizjologicznych skóry głowy. Co przyczynia do zaburzenia cyklu wzrostu włosa i inicjuje wypadanie włosów, a niekiedy prowadząc do łysienia.

Intensywnie wypadają mi włosy – czy wówczas powinnam je myć rzadziej?

Zdecydowanie nie! Jest to bardzo częsty błąd. Gdy dotyka nas problem z wypadaniem włosów, bardzo boimy się ich każdego dotknięcia, aby tylko nie spowodować ich większej utraty. Natomiast zaniedbanie higieny skóry głowy tylko i wyłącznie sprowokuje powstanie kolejnego problemu i nasili wypadanie. Rzadsze mycie nie wpłynie na zmniejszenie wypadania włosów.

Jakie badania wykonać, aby poznać stan zdrowia włosów?

Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na ferrytynę, której niedobór powoduje wypadanie włosów i ich kruchość. TSH, czyli hormon tarczycy, którego zaburzenia mogą powodować nieprawidłowy cykl wzrostu włosa. Miedź dla silnych i sprężystych włosów, a jeśli zaczynamy siwieć, wówczas zdecydowanie warto to sprawdzić. Natomiast jeśli widzimy, że nasze włosy przestały rosnąć lub zaczynają mieć nieprawidłową strukturę, sprawdzajmy stężenie witamin D3 i B12. Pamiętajmy, tego typu badania warto wykonywać raz do roku.

Reklama