Jak podróżować w 2023 roku? Trendy, które warto znać

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Znalezienie balansu między pracą a życiem prywatnym, chęć przeżycia czegoś unikatowego, a może troska o środowisko. Oto, czym będziemy się kierować planując wyjazdy na ten rok.

Odkrywając miejsca w Polsce na światowym poziomie

Na przestrzeni ostatnich lat modny stał się sposób podróżowania, polegający na łączeniu wyjazdów służbowych z odpoczynkiem. Zjawisko określane jako “bleisure” teraz zyskuje na popularności wśród millenialsów, którzy – bardziej niż inne pokolenia – stawiają na życiowy balans. Ten trend sprzyja podróżowaniu po Polsce i odkrywaniu znanych już miejsc z zupełnie nowej perspektywy. To również okazja do przekonania się, że polskie hotele pod względem rozwiązań dla osób łączących pracę z wypoczynkiem wkraczają na światowy poziom.

Stawiając na hotele lajfstajlowe

Hotele lifestylowe mogą się kojarzyć z hotelami butikowymi, ale oferują znacznie więcej. Główny akcent przenosi się z tworzenia kameralnej i domowej atmosfery na tworzenie „miejsca społecznego” otwartego zarówno na turystów, jak i mieszkańców. Takie obiekty przyciągają gości dogodną lokalizacją, połączeniem dopracowanego designu z komfortem i funkcjonalnością oraz autorskimi rytuałami. To hotele stworzone dla podróżników i kreatywnych indywidualistów, którzy chcą przeżyć coś unikatowego. Polskim reprezentantem tego nurtu jest hotel The Bridge Wrocław MGallery, który został europejskim zwycięzcą w kategorii Luxury Lifestyle Hotel konkursu World Luxury Hotel Awards 2022.

Tropem wydarzeń kulturalnych

Coraz częściej dostosowujemy swoje plany wyjazdowe do kalendarza wydarzeń kulturalnych – koncertów, festiwali filmowych czy wystaw czasowych w muzeach.

Taki styl podróżowania daje wiele okazji do obcowania z różnymi formami sztuki i relaksu w przestrzeniach miasta. Przykładem jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, który ściąga do Wrocławia tłumy kinomanów z całej Polski – mówi Marta Stawinska-Janiec, dyrektor ds. rozwoju biznesu w The Bridge Wrocław MGallery.

Nierzadko również hotele stają się miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych. Te działania z jednej strony wiążą się ze wspieraniem lokalnych artystów, a z drugiej pozwalają wydobyć jeszcze więcej przyjemności z podróżowania.

Bardziej ekologicznie

Coraz bardziej przywiązujemy wagę do kwestii ochrony środowiska. Wybierając nieodległe destynacje, częściej stawiamy na pociąg, a po mieście podróżujemy rowerem. Jednocześnie popularność zyskują hotele, które stosują ekologiczne rozwiązania. W Polsce mamy już hotele posiadające certyfikat LEED – jest to najszerzej stosowany systemem certyfikacji zielonego budownictwa na świecie, który stanowi potwierdzenie, że inwestycja spełnia rygory zrównoważonego rozwoju, zarówno w procesie budowy, jak i w bieżącym funkcjonowaniu. Wśród rozwiązań stosowanych przez hotele, które przyczyniają się do ochrony środowiska, wymienić można energooszczędne oświetlenie, system nawadniania roślin z deszczówki, stacje do ładowania aut elektrycznych czy ekologiczne produkty wykorzystywane w kuchni.

Śladem lokalnych smaków

Jednym z najbardziej przyjemnych i fascynujących elementów podróżowania jest poszukiwanie nowych smaków. – Poznając kuchnię bazującą na tradycji miejsca i produktach od lokalnych dostawców, nie tylko otwieramy się na nowe doznania kulinarne, ale też głębiej wnikamy w klimat miejsca, którego możemy doświadczyć wszystkimi zmysłami – mówi Igor Arent-Rabiej, szef kuchni wrocławskiej restauracji Craft.

Dziś wiele restauracji w najchętniej odwiedzanych miejscach Polski stawia na lokalną kuchnię połączoną z wysokiej jakości produktami od małych, zaprzyjaźnionych producentów.

Reklama