Sport Da Się Lubić – Jak Dbać o Zdrowy Styl Życia?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zdrowy styl życia jest osiągalny na wiele sposobów! Siatkówka, bieganie, joga wiele sportów, wiele możliwości. Jednak niektóre nas już znudziły, inne nie przekonały, a plecy po dniu w biurze wciąż bolą, a kilogramy na wadze przybywają… Z pomocą przychodzi lista idealnych i oryginalnych sportów po długim dniu w pracy.

Karina Jaworska

Mroźna aura za oknem, krótki dzień, a do tego niedawno był tłusty czwartek! Nic z tych rzeczy nie pomaga w noworocznym postanowieniu zadbania o kondycję i zdrowy styl życia. Jednak sport to ważna część życia, która poprawia nasz stan zdrowia, dba o psychikę. W ramach propagowania jakościowego życia, wybrałam kilka oryginalnych sportów, które może przypadną Ci do gustu.

Squash

Squash | OSiR URSUS

Rakietka, piłka, ściana i można grać. Squash to bardzo ciekawy sport wywodzący się z Anglii. Nie jest to sport popularny jak np. tenis. Nie ma go na oficjalnej liście dyscyplin sportowych, nie jest też dyscypliną olimpijską.

Mimo to, gdy już ktoś w niego zagra, na pewno się w tym sporcie zakocha! Stąd też powstała Światowa Federacja Squasha, a w Polsce istnieje kilkaset kortów umożliwiających grę. Poprawia ona nasz refleks i szybkość.

Wszystko polega na odbiciu piłki w taki sposób, by nasz rywal nie mógł jej ponownie odbić. Intensywność gry będzie zależeć od poziomu naszego rywala, stąd jest to świetna gra do rozwijania się we dwoje. Dynamiczność gry możemy dostosowywać do naszego samopoczucia i obecnej kondycji.

To zmusza też do pracy nad komunikacją wraz ze swoim partnerem kortowym. Znakomita forma spędzania wspólnego czasu. Jedyne czego potrzebujemy to chęci ruszania się. Myślę, że po długim dniu w pracy prosta forma squasha idealnie rozbudzi w Tobie energię!

Podwodny hokej

File:Onderwaterhockey.jpg - Wikimedia Commons

Jak wiadomo pływanie jest bardzo zdrowe dla kręgosłupa i wzmocnienia mięśni. Jeżeli jednak zwykłe pokonywanie basenów w tę i z powrotem Cię nudzi, a aqua aerobik jest za mało dynamiczny proponuję spróbować wodnego hokeja.

W Polsce istnieje kilka grup i stowarzyszeń sportowych, które zajmują się tą dziedziną. Tzw. Octopush uczy gry zespołowej, wydłuża wstrzymanie oddechu i zdecydowanie wzmacnia mięśnie. Wymaga dobrej kondycji, którą najpierw można zdobyć na basenach, a potem przerodzić to w świetną zabawę.

Wszystko rozchodzi się o to, by krótkim kijkiem przesunąć krążek, ważący ponad kilogram, do bramki przeciwnika. Bez obaw, sport jest bezkolizyjny. W przeciwieństwie do hokeja na lodzie, tutaj nie można się przepychać czy odpychać.

Z ekwipunku wystarczy maska do nurkowania, ewentualnie płetwy dla łatwości pływania czyli rzeczy, które wynająć można na każdej pływalni. Pamiętaj, że, jak to się mówi, woda ,,wyciąga” z nas energię, stąd najlepiej po treningu pójść na zdrową kolację na koniec dobrego dnia.

Więcej informacji na temat octopush w Warszawie znajdziecie TUTAJ.

Kalistenika

File:Human Flag von Sven Kohl (Calisthenic Movement), 2013.jpg - Wikimedia  Commons

Znajduje się na tej liście ponieważ jedyne czego potrzebujesz do tego sportu to Ty. Możesz wyjść z pracy, wskoczyć w dres i, oprócz zapału, nic więcej nie potrzebujesz. Jest to sztuka, która wykorzystuje własną masę ciała. Kalistenika ma pozytywny wpływ na układ krwionośny i ogólnie na zdrowy styl życia.

Dodatkowo, poza ogólnym wzmocnieniem, sprzyja poprawie równowagi, koordynacji i zwinności. Wszystko co wchodzi w jej skład to pompki, mostki, brzuszki oraz… Kojarzycie ćwiczenia, podciągnięcia, obroty na drążkach? Tak, to również to w formie Street Workout’u.

Jest to bardzo dobry pomysł na szybkie wzmocnienie całego ciała bez dużych pokładów np. finansowych. Na początek przecież nawet drążki w parkach, czy podłoga w Twoim domu sprawdzą się świetnie. A gdy już dojdziesz do mistrzowskiego poziomu wiedz, że Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu organizuje rywalizację na najwyższym poziomie.

Spinning

Spinning class instructor Jesse Blaschke leads her - NARA & DVIDS Public  Domain Archive Public Domain Search

Czyli jazda na rowerze stacjonarnym. Jest to symulacja jazdy po nierównym podłożu. Wszystko w rytm muzyki, która nadaje tempo. Zajęcia odbywają się w grupach, w salach od fitnessu, które posiadają niezbędny sprzęt.

Warto ze sobą zabrać jedynie wodę i ręcznik. Jest to dobra forma na połączenie aktywności fizycznej ze spotkaniem z przyjaciółką. Na treningu można się wspólnie dopingować! O technikę zadba prowadzący zajęcia, który też dostosowuje prędkość i „nawierzchnie” pod grupę.

Zajęcia mogą odbywać się jako krótkie przebieżki, bądź długie dystanse. Można więc podpasować grupę pod własne możliwości, chęci i kondycję. Sport bardzo dobry dla poprawy zdrowia i zdolności motorycznych. Co istotne, można uprawiać go cały rok. Żaden śnieg czy deszcz nie przeszkodzi, a tym samym nie zniechęci Cię do treningu!

Rolki

Woman Rollerskating at the Pier | Tom Nguyen | Flickr

Rolki kojarzą się z młodością, kiedy byliśmy dziećmi, wychodziliśmy z przyjaciółmi na podwórko, jeździliśmy po najbliższym parku. Taka forma aktywności może być idealnym sportem dla nas, ponieważ nie kojarzy się z wysiłkiem, a z przyjemnością i przy okazji dbamy o zdrowy styl życia.

Rolki to bardzo relaksujący sport, możemy jeździć sami, bądź z kimś, poznawać nowe trasy, miejsca, okoliczne atrakcje. Dzięki temu możemy spędzać czas na świeżym powietrzu, jednocześnie spalając dużo kalorii. Rolki stały się bardzo popularnym sportem.

Od kilku lat w miastach odbywa się Nightskating czyli jazda na rolkach nocą. Ulice zostają wtedy zamknięte, wytyczona jest odpowiednia trasa, gra muzyka. Wspaniała forma by sprawdzić swoje możliwości. Szczególnie, że trasy bywają po kilka albo kilkanaście kilometrów więc można wybrać wariant w miarę swoich możliwości.

Dodatkowo, samą jazdę w przyszłości mozna wzbogacać o różnorodne triki, które poprawiają zwinność, refleks i równowagę. Pogoda powinna być coraz cieplejsza… Może to właśnie sport dla Ciebie?

Więcej tekstów i materiałów wideo na temat zdrowia i stylu życia znajdziecie TUTAJ

Reklama