Z depresją da się wygrać! – Światowy Dzień Walki z Depresją

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Depresja to choroba jak każda inna

Szacuje się, że w 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Już teraz cierpi na nią ponad 350 milionów osób na całym świecie. Trudna do zdiagnozowania i wyleczenia, często nazywana także chorobą cywilizacyjną. W Światowy Dzień Walki z Depresją przyjrzyjmy się temu jakie sygnały powinny nas zaalarmować i jak pomóc bliskiej nam osobie mierzącej się z tą chorobą.

Według badań depresja może być uwarunkowana genetycznie, jest także zależna od stanu hormonalnego. Jednak w głównej mierze rozwój tej choroby przypisuje się wydarzeniom życiowym takim jak strata bliskiej osoby czy poczucia bezpieczeństwa. Czasem może być ona wyuczonym sposobem reagowania na trudne sytuacje obciążające emocjonalnie.

Depresja Objawy

Kiedy zauważymy u siebie lub bliskich nam osób obniżony nastrój, który głównie przejawia się smutkiem, przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniem koncentracji czy brakiem apetytu należy zareagować, gdyż są to jedne z głównych objawów depresji.

Warto przeprowadzić spokojną rozmową z osobą, u której podejrzewamy epizody tej choroby i zaproponować diagnozę u specjalisty. Depresja potrafi przebiegać u każdej osoby zupełnie inaczej, a dodatkowo dzieli się na kilka rodzajów dlatego kluczowym jest, aby sprawdził to lekarz.

Niestety nie można całkowicie pozbyć się tej choroby. Jej leczenie głównie skupia się zapobieganiu nawrotom objawów. Stosuje się farmakologię i psychoterapię. Ponadto, warto uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia i nie wstydzić się prosić o pomoc organizacje, które ją oferują.

Jak pomóc?

Najważniejsze to mieć na uwadze fakt, że osoba z depresją nie poprosi nas sama o pomoc. Jest duże prawdopodobieństwo, że sama nie będzie zdawać sobie sprawy z tego, że choruje. Należy wobec tego przede wszystkim zaoferować jej pełne zrozumienie i zapewnienie, że nie jest sama i może na nas liczyć. Kolejna sprawa to wizyta u psychoterapeuty, która jest kluczowa. Bez tego nie będzie możliwości zapanowania nad tą przebiegłą chorobą.

Warto także zachęcać ją do drobnych aktywności, jednak nigdy do niczego co będzie ją przerastało. Mimo tego, że na depresje cierpi bardzo wiele osób to wciąż brakuje edukacji w jej temacie. Wciąż przez wielu ludzi jest niezrozumiała dlatego niektórzy nie wiedząc co robić zachowują się wobec chorej osoby w sposób, który pogarsza jej stan. Czyli wmawiając, żeby przestała się smucić, zmuszając do aktywności i uszczęśliwiając na siłę.

Przede wszystkim nigdy nie bagatelizujmy gorszego samopoczucia zarówno w naszym przypadku jak i naszych bliskich. Bądźmy uważni, empatyczni i starajmy się poświęcić uwagę i czas innym osobom, ale także sobie. W tak szybkich i chaotycznych czasach wcale nie jest trudno się zagubić i wpaść w poczucie, że nie nadążamy za obecnym tempem życia.

Alicja Janik

Reklama