Trudna relacja matki z córką. 6 alternatywnych propozycji na Dzień Matki

ladybird

Gdy zbliża się Dzień Matki, wszędzie widzimy podobne zestawienia: „najlepsze prezenty na dzień matki”, „jak spędzić dzień z mamą”, „filmy do oglądania z mamą”. Jak jednak zagospodarować trudne emocje, które czasem wiążą się z tą relacją?

Być może właśnie Twoja mama nie przypomina tej idealnej matki-przyjaciółki z serialu. A może to Ty nie nazwałabyś się najlepszą córką. Dlatego właśnie w naszym tekście na dzień matki znajdziecie propozycje różnych filmów i książek, bo takie strony relacji chcemy też pokazywać.

Co więc polecamy?

Lady Bird, reż. Greta Gerwig

Film o poszukiwaniu siebie przez nastoletnią Christine, w rolę której wspaniale wcieliła się Saoirse Ronan. Razem z nią przeżywamy rok w katolickim liceum, a na pierwszy plan wysuwają nam się emocje związane z kontaktem z mamą właśnie. Takie nastoletnie relacje matka-córka rzadko kiedy bywają proste, a tutaj dodatkowo podszyte są buntem przeciwko statusowi ekonomicznemu własnej rodziny.Małe kobietki, reż.

Małe kobietki, reż. Greta Gerwig

Dla kontrastu teraz film-laurka dla mamy cierpliwie uczącej swoje córki niezależności, odkrywania swoich talentów i podążania za nimi. Wszystko to jednak bez zbędnego naciskania i presji. I z nieobecnością ojca w tle, co oczywiście czyni wychowywanie jeszcze trudniejszym. Małe kobietki powstały na podstawie książki o tym samym tytule z… 1868 roku, którą z pewnością można nazwać przełomową w podejściu do kobiecej emancypacji.

The Florida Project, reż. Sean Baker

Słodko-gorzki dramat o losach tych, dla których american dream okazał się mieszkaniem w tanim hostelu na obrzeżach, o ironio, Disneylandu. Życie głównej bohaterki – Halley i jej sześcioletniej córki Moonee za nic jednak nie przypomina beztroskiego rodzicielstwa rodem z bajek i niedzielnych filmów. Co jednak w tym tytule najbardziej wartościowe, to perspektywa dziecka, dla którego spędzanie czasu w kiczowatym, wściekle różowym Magic Castle, wydaje się spełnieniem marzeń.

Czarny Łabędź, reż. Darren Aronofsky

To film, który dość trafnie obrazuje relację matki z córką, w której o wzajemną przestrzeń jest ciężko. Główna bohaterka jest pod jej stałą kontrolą – również tego, co wkłada do ust. Wybór między presją niespełnionych ambicji matki i pasją zajmuje pełen zakres jej życia. Próby separacji od matki i kształtowania własnego „ja” przychodzą jej z trudem. Znaczącą sylwetką w tym filmie jest również postać dyrektora teatru Thomas’a, na którego wpływy i zagrania jest podatna główna bohatera, ze względu na podobny charakter relacji, również polegający na wygórowanych oczekiwaniach, względem (nad)ambitnej Niny.

Cieszę się, że moja mama umarła, Jennette McCurdy

Cieszę się, że moja mama umarła - Jennette McCurdy


Jedna z mocniejszych pozycji o relacjach z matką, jaka ostatnio ukazała się na rynku. Ex-gwiazda Nickelodeonu ujawnia w niej kulisy branży dziecięcych aktorów, ale skupia się przede wszystkim na tym, jaki wpływ wywarła na jej zdrowiu, karierze i psychice matka. To lektura generująca dużo złości i niezgody, przede wszystkim jednak przestroga przed projektowaniem na dzieci własnych, niespełnionych marzeń. Obowiązkowo!

Nigdy dość dobra, Karyl McBride

Książka dość trafnie obrazuje relacje matki i córki oraz powtarzalność tych schematów w rodzinie. Lektura przybliża korzenie perfekcjonizmu kobiet, których można w tej relacji dopatrywać. Publikacja nie rzuca oskarżenia na matki, ale pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy zachowań matek z cechami narcystycznymi. Autorka, która jest psychoterapeutką, poprzez przykłady z doświadczeń u swoich pacjentek, obrazuje je i pozwala zrozumieć podobne sytuacje, które może zauważyć u siebie czytelniczka, a dzięki temu zajrzeć wgłąb siebie. Zrozumieć siebie i swoje stany emocjonalne – taki przekaz ma publikacja Karyl McBride.

Autorki: Karolina Kołodziejczyk i Angelika Balbuza

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE