Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR z hasłem POSZUKIWANIE SIEBIE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR od początku swego istnienia stara się kształtować wrażliwość i poszerzać wiedzę publiczności w zakresie filmu animowanego. Przez ostatnie 15 lat zgromadził szerokie grono odbiorców – stałych uczestników Festiwalu – ale nadal nie ustaje w misji docierania do nowych widzów. Rok 2023 będzie szczególnym rokiem dla MFFA ANIMATOR. Program 16. edycji powstaje we współpracy z nową Dyrektorką Artystyczną – Adrianą Prodeus.

Adriana Prodeus z MFFA ANIMATOR współpracuje od jego pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku. Brała udział w Festiwalu jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Prowadziła także galę rozdania nagród w roku 2009. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym. Jest kuratorką programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, Giornate del Cinema Muto w Pordenone, na Festiwalu Nowe Horyzonty iinnych. Przez ostatnie 3 lata była również selekcjonerką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tegoroczne hasło POSZUKIWANIE SIEBIE odnosi się do procesu kształtowania własnej tożsamości. Opisuje moment przełomowy, zwrotny, w którym następuje sięgniecie do korzeni, szukanie sensu, znaczenia w życiu jak i tego co w nim najważniejsze. Do sekcji noszącej tytuł tożsamy z hasłem Festiwalu zaprosiliśmy artystów, aby w twórczy sposób wyrazili co taki proces szukania siebie oznacza dla nich – proces, który nigdy się nie kończy. Autorzy potraktowali temat w różnorodnych sposób: od wyznania na temat swojego stanu umysłu, poprzez zagłębianie się i analizę przeszłości, genealogii, stanów transu, definicje buntu wobec ustanowionych reguł życia społecznego, do zmiany postrzegania, punktu widzenia – złamanie nawyków, przyzwyczajeń i próbę zrozumienia świata poprzez własne ciało.

Nowością w roku 2023 będzie sekcja KRYSZTAŁY ANIME, która poświęcona jest niezwykle popularnej w ostatnich latach i intensywnie rozwijającej się animacji z Japonii oraz Korei Południowej.

W znanej dobrze widzom festiwalu sekcji RETROSPEKTYWY pokażemy dorobek reżyserski zmarłego w 2022 roku wieloletniego Dyrektora Artystycznego, współzałożyciela festiwalu ANIMATOR – Marcina Giżyckiego.

Publiczność będzie mogła też obejrzeć selekcję filmów przesłanych przez twórców z całego świata w ramach Open Call inspirowanego hasłem tegorocznej edycji Poszukiwanie siebie / Searching for yourself.

Spośród 118 autorów i autorek, którzy zgłosili swoje filmy w otwartym naborze, zostali wybrali także twórcy czołówki 16. odsłony MFFA ANIMATOR. Animację stworzy Dudek Pulit a muzykę skomponuje Sławomir Kandziora. W sekcji Poszukiwanie siebie pokazana zostanie ich wspólna praca Choice z 2020 roku.

Sercem ANIMATORA są konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych.

W zakończonym 20 lutego 2023 naborze, znalazło się 3250 tytułów z 114 krajów, w tym z tak odległych zakątków jak: Bahrajn, Dominikana, Liban, Kamerun, Mali, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Honduras, Wyspy Zielonego Przylądka, Jamajka, Mjanma, Jordania, Maroko, Zimbabwe, Paragwaj, Sudan, Trynidad i Tobago, Jemen, Senegal, Ghana, Bangladesz, Kostaryka, Gwadelupa, Boliwia, Panama, Arabia Saudyjska, Eswatini, Sri Lanka.  W tym roku padła również rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu pełnometrażowego! Do JURY konkursów co roku zapraszani są wybitni animatorzy i animatorki z całego świata.

Dotychczas gośćmi festiwalu byli m.in. Mariola Brillowska, Daniel Gill, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Hisko Hulsing, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Phil Tippett, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raoul Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański.

Reklama

Udział w 16. edycji festiwalu ANIMATOR potwierdzili już:

Nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar islandzka twórczyni – SARA GUNNARSDÓTTIR. Jej wyróżniona przez Akademię animacja My Year of Dicks została również nagrodzona podczas ANIMATORA 2022 w kategorii Najlepszy Serial Animowany.

Japońska animatorka Sarina Nihei mieszkająca i tworząca we Francji.Specjalizuje się w animacji rysunkowej a surrealistyczna wyobraźnia jest jej znakiem rozpoznawczym. Jest absolwentką londyńskiej Royal College of Art. Jej dyplomowy film: “Small People with Hats” (“Mali ludzie w kapeluszach”) z 2014 roku zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie.

Specjalnym gościem 16. odsłony Festiwalu będzie jeden z najbardziej uznawanych japońskich twórców na świecie, reżyser anime – KEIICHI HARA. Podczas MFFA ANIMATOR zaprezentujemy wybrane tytuły z bogatej filmografii artysty, w tym najnowsze anime Lonely castle in the mirror (2022), który będzie miał specjalną prapremierową prezentację podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON 2023. Początki kariery Hary sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Był zaangażowany w realizację znanych i lubiany serii: „Doraemon”, czy „Shin-chan”. Za film Colorful otrzymał nagrodę publiczności i wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Uznanie we Francji zyskały również późniejsze tytuły jego autorstwa: Miss Hokusai (2015), będąca animowaną adaptacją mangi Sarusuberi oraz The Wonderland (2019).

O szczegółach programu i potwierdzonych gościach będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem newslettera, kanałów social mediowych oraz oficjalnej strony Festiwalu: www.animator-festival.com.

16. edycja Festiwalu ANIMATOR będzie realizowana w formule hybrydowej.

W dniach 21-25 czerwca 2023, zapraszamy do Poznania na pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w PAWILONIE w starym korycie Warty. Zaplanowany został też szereg wydarzeń realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami.

Pokazy online odbędą się w terminie 26-30 czerwca 2023. W pierwsze dwa dni lipca odbędą się pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych nagrodzonych w konkursach ANIMATORA 2023, prace uczestników warsztatów da dzieci ANIMATOR JUTRA, warsztatów animacji dla dorosłych oraz pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2023.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR istnieje od 2008 roku. Jest to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Od 2017 roku ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix festiwalu ANIMATOR ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji.

Organizatorzy: Estrada Poznańska, Kino Muza

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reklama

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania, Ambasada Japonii, Ambasada Islandii, Ambasada Irlandii

Reklama