„Kobiety są siłą”, czyli dwa słowa z Magdą Łucyan

magda_lucyan-1-1

Joanna Rembowska: Jakie słowa przychodzą Ci do głowy, kiedy myślisz o kobiecości?

Magda Łucyan: Niezależność, waleczność, siła.

Siła jest kobietą?

 
Reklama

Kobiety są siłą!

Dlaczego wybrałaś akurat te określenia? 

By być silną kobietą, by się przebić i robić to, co się kocha i o czym się marzy, trzeba niestety w tym świecie i w tym kraju walczyć. Kobiety robią to dobrze, bo robią to od zawsze. Walczą, bo muszą, już na wstępie mają znacznie mniej uprzywilejowaną sytuację niż mężczyźni. Dlatego uważam, że tym mocniej trzeba je doceniać, kiedy osiągają sukces i realizują swoje cele.

Mówisz bardzo dużo o kobiecości, odwadze, poczuciu godności. Ostatnio zajęłaś się tematem, o którym mam wrażenie mówiło się bardzo mało, jeśli w ogóle. 

Do tej pory o endometriozie nie mówiło się właściwie wcale, dlatego ogromnie się cieszę, że reportażem „Taka twoja uroda”, który zrobiłyśmy razem z Kasią Górniak przełamałyśmy pewne społeczne tabu i w końcu coś się w tym temacie ruszyło. Powstał chociażby zespół specjalistów, który ma wypracować standardy postępowania w leczeniu endometriozy.

Wasza praca dziennikarska realnie wpłynęła na rzeczywistość, gratuluję! 

Uważamy to za nasz sukces, ale przede wszystkim myślę o ogromnym sukcesie lekarzy, którzy poświęcają od lat całe swoje życia na walkę z endometriozą, mimo iż nikt o to szczególnie w naszym kraju nie zabiega oraz o bohaterkach, które wystąpiły w reportażu. Te kobiety zdecydowały się na wyjście ze strefy komfortu. Mówiły o osobistych doświadczeniach, o bardzo intymnych historiach, na przykład o miesiączce, która wciąż jest w Polsce tematem tabu, mówiły o tym jak co miesiąc wpadają w anemię, jak przez paraliżujący ból nie mogą wstać z łóżka, normalnie funkcjonować. To są niezwykle trudne tematy, często ciężko jest opowiedzieć o tym siostrze, czy przyjaciółce, a one zrobiły to przed kamerą, czyli przed całą Polską. Podziwiam ich odwagę.  

Z jakimi komentarzami spotkałaś się po emisji reportażu?

To były tysiące wiadomości od kobiet, które znalazły się w tej samej sytuacji, co bohaterki reportażu. Tak wiele kobiet przechodzi przez to samo piekło. Brutalność tej choroby polega również na tym, iż historie kobiet są niezwykle powtarzalne. Szczególnie powtarza się zderzenie z trudem codziennego życia z endometriozą, z całym systemem, który ich zupełnie nie zauważa. Często dolegliwości są bagatelizowane. To są na przykład lata diagnozy, średnia długość diagnozy endometriozy wynosi od 8 do 10 lat! A co dopiero mówić o prawidłowym leczeniu tej choroby. Co więcej, lekarzy, którzy znają się w naszym kraju na leczeniu endometriozy jest kilku, może w tej chwili kilkunastu, bo każdy z nich ma swoje zespoły, ale to wciąż za mało!

Co możemy zrobić, aby zmienić tę sytuację?

Przede wszystkim jak najwięcej mówić głośno o tej chorobie, by przełamać społeczne tabu. 

Magda Łucyan – dziennikarka, autorka reportaży, m.in. „Taka twoja uroda” oraz publikacji  “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy” (2019), “Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady” (2021), związana ze stacjami grupy TVN.

Fot. Bartek Krupa

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE