Jeździecki Sopot – gorące lato i wiosna na Hipodromie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Półmetek wakacji to dobry moment na podsumowania, więc i my, na Hipodromie, pokusiliśmy się o krótki przegląd naszych jeździeckich wydarzeń. Sezon otwarty wciąż trwa, na krytą ujeżdżalnię wrócimy dopiero w październiku, ale najważniejsze wydarzenia tego lata już są za nami. 

Wiosnę, tradycyjnie już, otworzyły dwutygodniowe zawdy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). Sopot od lat na przełomie kwietnia i maja zaprasza zawodników z całego świata na to wydarzenie. W tym roku mieliśmy gości z całej Europy, ale też z Brazylii, Uzbekistanu, a nawet z Chin i Pakistanu. WKKW to jeździecki triathlon, zawody obejmują trzy dyscypliny, w których startują przez kolejne trzy dni, a wynik liczony jest z całości. To bardzo spektakularne wydarzenie, które nasza publiczność często traktuje jako doskonałą okazję do pikniku na świeżym powietrzu. 

W czerwcu, również zgodnie z wieloletnią tradycją, odbyły się na Hipodromie najważniejsze w Polsce zawody w skokach przez przeszkody, CSIO o randze pięciu gwiazdek. W czasie CSIO od kilku lat Hipodrom organizuje także zawody dla młodych zawodników, czyli CSIO Sopot Young Stars. To rodzaj misji naszego ośrodka, który w całej Polsce znany jest z ogromnej liczby adeptów jeździectwa, późniejszych zawodników sportowych. W szkołach jazdy, których na samym Hipodromie działa aż dziewięć, naukę pobiera ponad tysiąc młodych osób, jest zatem Hipodrom i Sopot kuźnią talentów i oczywistym jest też, że staramy się zachęcić tę młodzież do sportu. Aby wystartować w Young Stars, zawodnicy muszą zdobyć punkty kwalifikacyjne, które zbierają na zawodach w całym kraju przez ponad pół roku. 

Kolejnym tradycyjnym punktem wakacji w Sopocie są wyścigi konne, które podtrzymują letnią tradycję kurortu. Na terenie dzisiejszego Hipodromu konie ścigały się już pod koniec dziewiętnastego wieku, zaś w okresie międzywojennym, ale i później, była to jedna z głównych atrakcji naszego miasta. W tym roku konie wyścigowe królowały w Sopocie w lipcu – obyło się dwadzieścia osiem gonitw rozłożonych na dwa weekendy. Totalizator zanotował bardzo wysokie wygrane, ale tak naprawdę chodzi tu o dobrą zabawę, a jeśli ma się szczęście i wygra, to jest to dodatkowa atrakcja. 

Powoli kończymy sezon letni, przed nami jeszcze Mistrzostwa Pomorza w skokach. Ale to nie znaczy, że jesienią i zimą nie będziemy aktywni – w Sopocie zawody konne odbywają się bowiem przez cały rok. Zapraszamy. 

Alicja Kocik 

Reklama