Najciekawsze podcasty z Gdańskiem w roli głównej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Alicja Pruszyńska

Robert Klimczak, jego historię można poznać w podcaście o pracownikach MOPR “Ludzie z misją” . Fot. 102Group dla MOPR

W ostatnich latach podcasty, jako nowa forma komunikacji, biją rekordy popularności. Ich łatwa dostępność stała się atutem i sprawia, że każdy zabiegany posiadacz smartfonu może pozwolić sobie na chwilę przyjemności z odsłuchem ulubionych głosów, rozmów i ciekawych opowieści. Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji, a zakres poruszanej tematyki zdaje się nie mieć końca. 

Do grona twórców bardzo chętnie dołączają również polskie miasta, takie jak Gdańsk, który pojawia się na aplikacji Spotify bardzo często. Co ciekawe, podcasty związane z miastem wolności i solidarności nie opierają się stricte na temacie historycznym. Przedstawiają również aktualne wydarzenia kulturalne, inspirujące ciekawostki, wywiady, przewodniki i nie tylko. Oto kilka propozycji, które mogą spodobać się nie tylko miłośnikom miasta.

Jestem z Gdańska 

Podcast prowadzi Agnieszka Michajłow, która przez wiele lat pracowała w Radiu Gdańsk, gdzie przeprowadzała rozmowy na tematy istotne dla regionu. W autorskim podcaście kontynuuje swoją pasję do rozmów, które dotyczą tematów ważnych dla Gdańska i jego mieszkańców. Rozmowy przedstawiają zarówno przyjemne, jak i wymagające sprawy, a sama prowadząca nie boi się zadawać trudnych i kontrowersyjnych pytań. Autorka podkreśla, że lubi rozmawiać o tym, co dopiero wchodzi do publicznej dyskusji, ale nie tylko. Chętnie wraca do tematów, o których nikt już nie chce rozmawiać. Do podcastu zapraszani są nie tylko reprezentanci Urzędu Miejskiego, ale również artyści, dziennikarze oraz przedstawiciele ważnych na mapie Gdańska instytucji. 

Jestem z Gdańska:

Spotify

Soundcloud

YouTube

O pracownikach MOPR 

„Ludzie z misją” to podcast tworzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. To rozmowy dziennikarzy z niezwykłymi osobami, które mają swoje własne misje. Rozmowy o ludziach z pasją, humorem i refleksją, którzy podjęli się pracy jako opiekunowie socjalni. Jak sami twierdzą, do tej pracy nadają się specyficzne osoby, które potrafią zostawić siebie samych na dalszym planie w taki sposób, żeby przy tym wszystkim się nie zagubić. W odcinkach znajdziemy też tematy związane ze współczesnym niewolnictwem czy adopcją misyjną. To rozmowy zarówno z tymi, którzy na misje się wybierają, jak i z tymi, którzy już z nich wrócili. Historie są zwykłe i niezwykłe jednocześnie. Takie, których prawdopodobnie nie usłyszymy nigdzie indziej. 

Ludzie z Misją

O życiu i twórczości Guntera Grassa 

Udostępniony przez Gdańską Galerię Miejską podcast przedstawia, jak wyglądało życie i twórczość wybitnego niemieckiego pisarza Guntera Grassa, który z Gdańskiem związany był od urodzenia. „Autor przy użyciu swoistego bestiariusza kreuje, przedstawia i komentuje spectrum ewidentnie ludzkiej egzystencji – najczęściej w powiązaniu zwykłych ludzi z chaosem historii w często nieludzkim świecie” – czytamy w opisie odcinka. Słuchając opowiadania Artura Kawińskiego można znaleźć między innymi odpowiedź na pytanie, dlaczego Gunter Grass w swojej twórczości zawarł tak wiele zwierzęcych symboli. Można dowiedzieć się również, że w gdańskim micie Grassa nie liczy się pogoń za anegdotą, ale groteska, ironia, sarkazm, hiperbolizacja, piętrowa metoda przetwarzania elementów biografii, historii lokalnej, emocji, zmyśleń i fantazji. Jego twórczość to ilustracja poetyckiego absurdu, który w tych kilku odcinkach został poddany próbie wyjaśnienia. 

O życiu i twórczości Guntera Grassa:

Spotify

YouTube

Soundcloud

Audiobooki Visit Gdańsk 

Mało kto wie, że Gdańsk znajduje się na trasie Szlaku Gotyku Ceglanego, który ma wymiar europejski i rozciąga się od Danii, przez Niemcy po Polskę. Ten podcast to między innymi zbiór 20 krótkich ciekawostek związanych z tym właśnie szlakiem. Gdańsk może bowiem poszczycić się wieloma fascynującymi zabytkami architektury gotyckiej i to pomimo ogromnych zniszczeń wojennych. Warto dodać, że teksty przygotowane w ramach projektu czyta Krystyna Czubówna. 

Gdańska Organizacja Turystyczna proponuje również zanurzenie się w świecie gdańskich legend opowiedzianych w nowy sposób. Miasto bez legend byłoby przecież miejscem bez duszy. Jak twierdzi autorka – z legendą się nie walczy, legendę się opowiada. Takich opowieści na kanale jest aż jedenaście. Każda z nich przedstawia wyjątkową, bogatą w przesłania historię, która w niezwykły sposób nabiera nowego znaczenia. 

Audiobooki Visit Gdańsk:

Spotify
Visit Gdańsk

Historia dla każdego 

„Historia dla każdego” to ambitny projekt podcastowy, który wiąże się z podróżą w czasie. Założeniem twórcy było ukazanie ponadtysiącletniej historii Gdańska (od średniowiecza po współczesność) przez pryzmat mieszkających tam na przestrzeni wieków ludzi oraz emocji, które nimi kierowały. Autor podkreśla, że historia każdego miasta to nie tylko chronologicznie ułożone daty czy zabytkowe budynki. To przede wszystkim ludzie, którzy tu żyli, mieszkali i spacerowali. To na nich głównie skupił się autor, przeplatając w tle historię tego, jak rozwijało się miasto. 

Historia Gdańska dla każdego :

YouTube
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts

DOKI 1 – Stocznia

DOKI 1 to nazwa nieprzypadkowa, bo to historyczny adres Stoczni Gdańskiej. To właśnie o niej opowiada ten podcast. O tym, jaka była, jaka jest i jaką ją uwielbiamy. Autorzy utworzyli specjalny cykl pt. „Zrozumieć Sierpień”, który jest częścią projektu Europejskiego Centrum Solidarności. Spotykając się przy okazji z fascynatami, artystami i ekspertami, opowiadają o stoczniowych halach, dźwigach, wodzie i o wszystkim, co sprawia, że stocznia to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Gdańska. To idealna pozycja dla tych, którzy interesują się historią tych industrialnych terenów.

DOK 1 Stocznia:

Spotify

Apple Podcasts

Podcast App

Reklama