Oparte na faktach – 3 polecajki podcastów kryminalnych z okazji Halloween 

podcasty_glówne

Jesień, sezon na szybko zapadające wieczory, opadające z drzew liście i coraz to zimniejszą temperaturę. Przełom października i listopada jest z kolei iście złowrogi –święto zmarłych, Halloween. Nic więc dziwnego, że właśnie wtedy najchętniej siadamy przed ekranem laptopa lub telewizora, namiętnie oglądając ulubione programy czy seriale, które powodują u nas gęsią skórkę. 


Ale nie zawsze udaje się znaleźć czas na binge-watching. Wtedy z pomocą przychodzą podcasty lub audiobooki. Przedstawię Wam kilka ciekawych słuchowisk, które są moimi ulubionymi podcastami kryminalnymi. Dlaczego są tak ciekawe i fascynujące? Bo są prawdziwe i dociekliwe. Słuchanie historii daje pole do popisu dla naszej wyobraźni – ta kreuje twarze, wydarzenia i pozwala „widzieć” daną sytuację na własny sposób. A że mamy tę skłonność do stawiania się w cudzej sytuacji, współodczuwania i empatii, to podcasty kryminalne tym bardziej nas absorbują. Wówczas myślimy nad rozwiązaniem i poszukujemy odpowiedzi.

Ale do brzegu! Przygotowałam dla was trzy polecajki podcastowe, których słucham osobiście. Ciekawym jest fakt, iż każda z tych pozycji przybiera nieco inną formę przekazu – o czym przekonacie się sami, sięgając po te słuchowiska.

 
Reklama

#1 Piąte: Nie zabijaj

Podcast opowiadany kobiecym głosem, którego motywem przewodnim są w większości sprawy kryminalne z naszego polskiego podwórka. Niejednoznaczne morderstwa, tajemnicze zaginięcia bez śladu – właśnie takie sytuacje, zarówno starsze jak i współczesne, przedstawia Justyna Mazur-Kudelska. To, co mnie zaintrygowało w podcaście to fakt poruszania spraw z Polski, ale tych trochę zapomnianych, mało znanych, które przeplatają się z tymi medialnie głośnymi. 

O czym posłuchacie w tym podcaście? O współczesnych, a także PRL-owskich sprawach kryminalnych. Dwie z nich szczególnie przykuły moją uwagę – tragiczna historia rodziny Jankowskich oraz zbrodnia połaniecka. Ta pierwsza ze względu na morderstwo praktycznie całej rodziny dokonanej przez jednego z jej członków, które w dużej mierze zostało przemilczane w polskich mediach. Druga to jedna z głośniejszych spraw z czasów PRL-u. Powód? Zemsta, która dokonuje się na trójce osób, Krystynie i Stanisławie Łukaszków oraz Mieczysławie Kalicie. Sprawcami jest dwójka mężczyzn – jeden z nich jest właścicielem dużego, dobrze prosperującego gospodarstwa, a co za tym idzie, bardzo szanowanym i wpływowym człowiekiem we wsi.

#2 Szept(h)anki

Kolejny podcast stworzony przez kobietę. Wyróżnia go bardzo opisowa konstrukcja wypowiedzi – ma się wrażenie, że autorka czyta książkę. Jest to jedno z dłuższych słuchowisk, odcinek średnio trwa około pięćdziesięciu minut. Będzie to idealna opcja na dłuższe podróże pociągiem, albo do poduszki na dobranoc. 


O czym tu posłuchacie? Na przykład o tajemnicy domu przy Dorset Street. To historia, której wstęp nie zwiastuje tak okropnego i krwawego końca. Trzy przyjaciółki u progu dorosłego, samodzielnego życia, które wspólnie wynajmują dom. Każda z nich pracuje i realizuje się na swój sposób. Ale pewnej nocy dochodzi do nagłego, niespodziewanego zabójstwa dwóch z nich. Ta, która przeżyła, w żaden sposób nie może pomóc śledczym – nie widziała zabójcy, zaledwie jego cień. 

Polecam także odcinek o rodzinie Strack i zbiorowym samobójstwie. Niezrozumiałe do końca okoliczności rodzinnego samobójstwa zrodziły wśród opinii publicznej wiele pytań. Dlaczego nie oszczędzono dzieci? Gdzie leży przyczyna? Skąd mieli dostęp do tego typu leków/substancji szkodliwych? Ostatecznie winowajcą miał być… strach przed apokalipsą. 

#3 Kryminatorium

Nie ma chyba popularniejszego polskiego podcastu kryminalnego od sławnego Kryminatorium! Dlatego też uważam, że nie mogło go tutaj zabraknąć. Autor Marcin Myszka dzieli się ze słuchaczami wieloma sprawami kryminalnymi z całego świata. Pojawiają się zarówno te znane, jak i zapomniane historie. 

To, co uwielbiam w tym podcaście, to solidne podejście do tematu – zdarzają autentyczne wypowiedzi świadków czy przestępców z sal sądowych lub przesłuchań policyjnych. Jest także przejrzysty podział na role – Marcin Myszka jest narratorem, opowiada całą historię, zaś wypowiedzi bohaterów lub antybohaterów przypadają osobom zaproszonym do współtworzenia podcastu. O czym możecie tutaj posłuchacie?

Niewyjaśnione, tajemnicze zbrodnie i mordercy, nie tylko ci z pierwszych stron gazet – na przykład w odcinku 242 poznacie historię morderczyni z angielskiego szpitala, której celem stały się dzieci. Seria podejrzanych zgonów prowadzi do uwielbianej pielęgniarki serwującej śmiertelne zastrzyki małym pacjentom. Mówiąc o naszym europejskim podwórku, ciekawą sprawą jest przypadek rumuńskiej „czarnej wdowy” Very Renczi, w której zabójcze dłonie wpadło łącznie 35 osób – głównie jej partnerzy, mężowie, a nawet syn. Co było przyczyną? Przekonajcie się sami.

Zaginieni – od najpopularniejszej medialnie sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek, a kończąc na tajemniczym zaginięciu dziecka sławnego włoskiego duetu Rominy Power i Al Bano. Planowana ucieczka, porwanie czy świadoma decyzja odcięcia się od rodziny? Na to pytanie spróbujecie sobie sami odpowiedzieć po wysłuchaniu tego odcinka.

Polskie zbrodnie i śledztwa z PRL – to, co mnie osobiście fascynuje najbardziej. Sprawy kryminalne z tamtego okresu rodzą po dziś dzień wiele emocji, biorąc pod uwagę, iż wiele z nich było utajnione lub zamiecione pod dywan. Brak odpowiednich narzędzi czy obojętność władz doprowadziły do przedwczesnego zakończenia wielu spraw, zbagatelizowania ich lub odłożenia w czasie. Jedną z takich spraw jest podejrzane zaginięcie dziewczyny na przełomie lat 60. i 70., która wyszła na dyskotekę w Sarbinowie i nie wróciła. A jeśli mowa o latach 60., to posłuchacie również o radzieckim szaleńcu, który w 1968 roku, w jednej z legnickich kamienic, dokonał morderczego ataku na jej mieszkańców.

Powyższe podcasty to moje indywidualne top 3, ale myślę, że i Wam przypadnie do gustu. Emocjonującego słuchania!

Autorka: Ula Ślusarczyk

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE