Wypoczynek na południu Włoch – odkryj uroki Neapolu 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Julia Trojanowska

Wyobraź sobie miasto położone nad morzem, łączące w sobie historię, sztukę i niepowtarzalną kuchnię. Urokliwe za dnia i dostarczające pełen wachlarz rozrywek nocą. W dodatku usytuowane w regionie z widokami zapierającymi dech w piersiach, niedaleko starożytnych zabytków i górującego nad miastem wulkanu. Już nie musisz sobie wyobrażać – oto włoski Neapol. 

Neapol, położony nad Zatoką Neapolitańska, co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Nic dziwnego, stolica regionu Kampanii to miasto z niepowtarzalnym charakterem, a i w niedalekiej odległości od metropolii również czekają nie lada atrakcje. Zapraszamy na krótki przewodnik po tym pięknym włoskim mieście. 

W sercu miasta 

Zacznijmy od samego centrum, czyli Piazza del Plebiscito, jednego z największych włoskich placów. Znajduje się on na końcu Via Toledo, czyli sięgającej czasów starożytności i najbardziej reprezentacyjnej ulicy Neapolu. Piazza del Plebiscito otoczony jest najważniejszymi obiektami w mieście, takimi jak Pałac Królewski (Palazzo Reale) czy Kościół św. Franciszka z Paoli (San Francesco di Paoli). Plac ten często miejscem najróżniejszych wydarzeń kulturalnych. 

Miasto zamków

Neapol określano kiedyś Miastem Siedmiu Zamków. My polecamy szczególnie dwa – Zamek dell’Ovo oraz Sant’Elmo. Ten pierwszy, nazywany Zamkiem Jajecznym (od legendy o Wergiliuszu posiadającym magiczne jajko, mające znajdować się w podziemiach dell’Ovo), znajduje się na malutkiej wysepce niedaleko Santa Lucia, nadmorskiej dzielnicy miasta pełnej urokliwych kawiarenek i trattorii. Ten drugi usytuowany jest na najwyższym wzgórzu Neapolu, czyli Vomero. W środku znajdziemy różne wystawy czasowe, jednak to przede wszystkim dla widoku warto odwiedzić to miejsce – z murów zamku rozciąga się panorama miasta, zatoki, a w tle majestatycznie góruje nad miastem Wezuwiusz.

Najstarsza i najnowsza sztuka

Miłośnikom historii spodoba się także Narodowe Muzeum Architektonicznie, pełne artefaktów pochodzących z czasów starożytnego Rzymu, w tym imponujące kolekcje obiektów z Pompejów oraz Herkulanum. Historia i starożytność to jedno, ale Neapol szczyci się także kolekcjami dzieł sztuki na najwyższym poziomie. Takie można znaleźć między innymi w Museo di Capodimonte, gdzie znajdziemy dzieła między innymi Tycjana, Francisco Goi czy Guido Reni. Z kolei wielbicielom sztuki współczesnej na pewno spodoba się Donnaregina Contemporary Art Museum – Madre Museum. 

Starożytny świat

Zatrzymajmy się jednak przy starożytnych zbiorach. Te oczywiście można podziwiać w Narodowym Muzeum Architektonicznym, ale nic nie zastąpi wypadu za miasto, by przenieść się w czasie. Takie doświadczenie gwarantują Pompeje i powstały na ich miejscu kompleks archeologiczny. Spacerując po tym olbrzymim obiekcie można doświadczyć życia mieszkańców przed erupcją Wezuwiusza, w wyniku której popiół wulkaniczny utrwalił wiele budowli, przedmiotów, a nawet ciał mieszkańców. Zachowały się między innymi termy, amfiteatry, świątynie, domy mieszkalne, sklepy oraz fragmenty mozajek i fresków. Będąc w okolicach warto także wybrać się na słynnego Wezuwiusza – trekking na sam szczyt wciąż czynnego wulkanu jest niezapomnianym przeżyciem. 

Kuchnia najpyszniejsza na świecie

Na pewno znajdzie się ktoś, kto się nie zgodzi z powyższym stwierdzeniem, ale akurat ten fakt trzeba dobitnie zaznaczyć – nie ma wycieczki do Włoch bez odkrywania tamtejszej kuchni i lokalnych smaków, a tych w regionie Kampanii nie brakuje. Na pierwszym miejscu musi znaleźć się pizza neapolitańska, charakteryzująca się cienkim i mokrym środkiem, puszystymi brzegami, pysznymi pomidorami San Marzano oraz mozarellą di bufala. Nie samą pizzą człowiek oczywiście żyje (a szkoda!). Będąc w Neapolu koniecznie spróbujcie w restauracji czy trattorii makaron spaghetti alla puttanesca lub allo scarpariello. Neapolitański street food też jest niczego sobie – warto skusić się na owoce morza, arancini lub pizza fritta, czyli… smażoną pizzę. 

Neapol to miasto, które łączy w sobie bogactwo kultury, smakowite jedzenie, fascynującą historię i niepowtarzalny charakter. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury czy kuchni włoskiej, Neapol z pewnością dostarczy ci niezapomnianych wrażeń.

Reklama