Nagroda im. Pawła Adamowicza – symbol odwagi, pokoju i równości 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Miejsce Pawła Adamowicza w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów, przyozdobione po jego śmierci | Fot. Fred Guerdin / European Union

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza to symbol walki o prawa człowieka oraz dążenia do zmian społecznych na rzecz najsłabszych. To wyjątkowe europejskie wyróżnienie za działania na rzecz pokoju, równych szans i integracji społecznej przyznane będzie już po raz trzeci. 

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona w 2021 roku przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

Jest ona hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działalności i idei szerzonych przez Pawła Adamowicza i je kontynuują.

Patron nagrody 

To niezwykłe wyróżnienie ma na celu nie tylko promowanie osób i organizacji działających prospołecznie, ale również upamiętnienie działalności ważnej postaci, jaką był zamordowany pięć lat temu Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Paweł Adamowicz, który nieprzerwanie przez 20 lat był prezydentem Gdańska w latach 1998-2019, wykazywał się niezwykłą odwagą i uczciwością w działaniach na rzecz pomocy potrzebującym. Walczył także z nietolerancją, radykalizacją i mową nienawiści. 

Jak stwierdził Apostolos Tzitzikostas, były Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów – Paweł Adamowicz dał przykład, jak politycy każdego szczebla powinni podtrzymywać nasze wspólne europejskie wartości. Nagroda jest hołdem dla zaangażowania prezydenta w życie jego lokalnej wspólnoty i pozwala na wyłonienie i nagrodzenie orędowników demokracji oraz obrońców wspólnych nam wartości.

Dotychczasowi laureaci

Nagrodę po raz pierwszy wręczono w styczniu 2022 roku, kiedy to uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat, promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. Laureatka to pierwsza kobieta na stanowisku burmistrza Kolonii. W 2015 roku przeżyła atak nożownika, który nie odwiódł burmistrz od dalszego wyznawania bliskich jej sercu wartości w życiu publicznym. Wręcz przeciwnie: akt przemocy wywołał jej większe zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.

Druga nagroda przyznana została zbiorowo i wyróżnienie trafiło do Marka Nazarko, burmistrza Michałowa oraz mieszkańców gminy Michałowo. Laureaci zostali docenieni za niezwykłą postawę proaktywną względem wydarzeń, które rozpoczęły się w lutym 2022 roku. Wielu rodaków ruszyło wówczas w kierunku granicy, aby pomóc setkom tysięcy rodzin uciekających przed inwazją Rosji na wolną Ukrainę. Polacy otwierali swoje domy, by pomóc ofiarom największego od II wojny światowej kryzysu w naszej części Europy, a jednymi z najbardziej zaangażowanych w ratowanie uchodźców na polsko-białoruskiej granicy okazali się wtedy mieszkańcy gminy na Podlasiu i jej samorząd. Specjalne wyróżnienie jury przyznało również dla Ołeksandra Babycha, burmistrza ukraińskiego miasta Hola Prystan jako symbol nadziei i solidarności dla wszystkich ukraińskich burmistrzów i obywateli walczących o nasze europejskie wartości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 8 lutego 2023 r. podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. 

Laureata poznamy w przyszłym roku

Ogłoszenie laureata III edycji nastąpi 14 stycznia 2024, w rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, a jej uroczyste wręczenie zaplanowano podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów na przełomie stycznia i lutego 2024 roku.

Reklama

AI przywraca dawne trendy modowe? | Barbara Andrzejewska

Interesuje Cię moda? Chciałabyś być na bieżąco z nowinkami z branży? Trafiłaś idealnie. Oto nasz nowy program #FashionWeekSelected, który poprowadzi znawczyni mody Ranita Sobańska. Jej gościnią jest Barbara Andrzejewska – specjalistka od AI. Dziś porozmawiamy o nowych technologiach w branży fashion.

Muzyka to strefa domysłów | Leszek Możdżer

Leszek Możdżer – kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny zasiadł na naszej kanapie. Dziś gościmy Was w studio #anywhereTV w programie prowadzonym przez Karolinę Ciesielską. Wspólnie porozmawiamy na temat najnowszego albumu artysty „Beamo”. Współautorami dzieła są tacy muzycy jak Lars Danielsson i Zohar Fresco.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej to coś więcej niż budynek | Marta Bartkowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostało otwarte! Marta Bartkowska – wice dyrektor ds. komunikacji muzeum jest dzisiaj naszą gościnią. W programie #zaObrazem dowiemy się jak wygląda program muzeum, jakie ekspozycje czekają na odwiedzających i co dzieje się obecnie w budynku po jego oficjalnym otwarciu.