Wielkie, greckie wakacje – Kreta i Santorini na wiosnę i lato 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Julia Trojanowska

Czy może być lepszy pomysł na na urlop lub długi weekend niż Grecja? Odkrywanie perły basenu Morza Śródziemnego to podróż pełna niepowtarzalnych doświadczeń – od zgłębiania bogatej historii tego regionu, przez odpoczynek wśród zapierającej dech w piersiach natury, po delektowanie się smakami jednej z najpyszniejszych kuchni na świecie. 

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwie wyspy – Kretę (Morze Śródziemne) oraz Santorini (Morze Egejskie). Ta pierwsza, największa z greckich wysp, jest mekką starożytnych zabytków i królestwem dla miłośników mitologii i starożytnego świata. Santorini natomiast rozkochuje w sobie turystów od wielu lat i kusi rajskimi panoramami, niesamowitą architekturą i zachodami słońca, które wydają się wręcz nierealne. Już wiesz, którą wyspę wybierzesz? 

Mitologiczna Kreta

Kto zaczytywał się w dzieciństwie w Janie Parandowskim wie, że Kreta to magiczne miejsce – tutaj bowiem na świat miał przyjść sam Zeus, a w pałacu w Knossos, Tezeusz pokonał słynnego Minotaura. Mitów i legend związanych z Kretą jest wiele, ale to nic dziwnego. Kultura kreteńska, inaczej minojska, uznawana jest za jedną z najstarszych cywilizacji w obrębie Morza Śródziemnego. Miłośnicy zwiedzania i historii będą zatem ukontentowani, zwłaszcza wspomnianym wcześniej pałacem Knossos, czyli najważniejszym ośrodkiem kultury minojskiej. Dzisiaj to wspaniałe stanowisko archeologiczne i przepiękny punkt widokowy. 

Kreta to oczywiście nie tylko Knossos. Chania, znajdująca się na północno-zachodnim wybrzeżu Krety, uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast portowych w całej Grecji. Spacer po starym mieście, wzdłuż wąskich uliczek zapełnionych kawiarniami, restauracjami i sklepikami z lokalnymi wyrobami jest niczym cofnięcie się w czasie. Pyszne jedzenie i dobrą kawę serwują także na promenadzie wzdłuż starego weneckiego portu, który uważany jest za serce miasta. Na jego końcu znajduje się zabytkowa latarnia morska, z której rozpościera się piękny widok na port. W sąsiedztwie promenady warto odwiedzić także Muzeum Morskie i Twierdzę Firka, czyli XVII-wieczną fortyfikację wojenną.

Mówiąc o Krecie nie można nie wspomnieć o przyrodzie, a ta naprawdę zapiera dech w piersiach. Dla miłośników wylegiwania się na plaży lub spokojnych pieszych wycieczek polecamy Laguną Balos, która zachwyca niezwykłą roślinnością, krystalicznie czystą wodą, a jej górskie otoczenie sprawia, że wydaje się ona bardzo kameralnym zakątkiem. Wspaniałych plaży na Krecie jest jednak o wiele więcej – jedną z najpiękniejszych jest plaża Elafonissi z różowym piaskiem, plaża Kommos, gdzie można szukać wytchnienia oraz Seitan Limania, czyli plaża do której droga prowadzi przez kanion. Ci, którzy od plażowania wolą aktywny wypoczynek, powinni wybrać się w góry – na turystów czekają trzy pasma górskie, oferujące mnóstwo szlaków do pieszych wycieczek i trekkingu.

Bajkowe Santorini 

Santorini, podobnie jak Kreta, również może pochwalić się zapierającą dech w piersiach przyrodą, jednak cała magia tego miejsca opiera się na wyjątkowej architekturze. Miasteczka Santorini, położone na stromych zboczach, tworzą magiczną mozaikę, uważaną za jedno z najwspanialszych miejsc w Europie. Główną miejscowością wyspy jest Fira – to właśnie tam znajdziemy najwięcej tawern, restauracji, kawiarenek i sklepików. Na miłośników historii czeka tutaj także Muzeum Prehistoryczne oraz Muzeum Archeologiczne, wypełnione zbiorami z wykopalisk oraz eksponatami pochodzącymi z czasów starożytnych. Będąc w mieście warto zobaczyć także Trzy Dzwony Firy, czyli cerkiew greckokatolicką z charakterystyczną niebieską kopułą (znajdziecie ją na wielu pocztówkach z Santorini) oraz niesamowitymi widokami, które zapewnia bezpośrednie położenie nad klifem. 

Fira, choć także piękna, to dopiero preludium do miejsca, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz w swoim życiu. Oia, czyli miejscowość na północy Santorini, przyciąga co roku turystów z całego świata. Charakteryzuje się przepiękną zabudową miasteczka – charakterystyczne białe domki z niebieskimi kopułami i wąskie, wybrukowane uliczki tworzą krajobraz jak z obrazu. To właśnie tutaj doświadczycie także najpiękniejszych na świecie zachodów słońca. 

Nie samymi miasteczkami człowiek żyje. Będąc na wyspie warto wybrać się na jedną z plaż, a te na Santorini są naprawdę niesamowite – najciekawszymi są Perissa oraz Kamari, czyli plaże wulkaniczne z czarnym piaskiem. Santorini to w ogóle wyjątkowe miejsce na niespieszny urlop. Wędrowanie wśród białych budynków, przepiękne widoki na kalderę, zachody słońca mieniące się soczystymi barwami czerwieni, fioletu i złota, malutkie tawerny z lokalnymi wyrobami i owocami morza, urokliwe kościoły i cerkwie, archeologiczne perły – to wszystko składa się na wyjazd, który na pewno zostanie z wami na długo.

Fot. Wikimedia Commons 

Reklama