Festiwal Animator ponownie wybierze film warty Oscara!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Już we wtorek 25 czerwca 2024 roku rozpocznie się 17. edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Najlepsze animacje z całego świata będzie można zobaczyć w Kinie Muza w Poznaniu oraz w zaprzyjaźnionych, poznańskich lokalizacjach do 30 czerwca. Animator, jako jeden z największych festiwali animacji w Polsce, otwiera drogę zdobywcy Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym do nominacji Oscarowej.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem SZTUCZNA INTUICJA. Tematyka ta będzie przewijać się przez festiwalowe wydarzenia, ukazując fascynującą relację między technologią a intymnością. Tak o tegorocznym haśle mówi Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Adriana Prodeus:

Wszyscy zastanawiamy się, co przeniesie rozwój AI, dlatego tegoroczny Festiwal odbywa się pod hasłem sztuczna intuicja/ artificial empathy. Ogłosiliśmy open calla, na który twórcy z całego świata nadesłali prace – zarówno stworzone narzędziami AI, jak i podejmujące temat w inny sposób. Pokażemy je na Animatorze i jury przyzna nagrodę dla najciekawszego filmu w tej dziedzinie. Będziemy zastanawiać się wspólnie z ekspertami, czym właściwie jest nowy byt pośród nas zwany AI i w jaki sposób każe nam przemyśleć ludzką inteligencję.

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój technologii, Festiwal oferuje także przestrzeń dla artystów i artystek tworzących w wirtualnej rzeczywistości. W Starym Browarze, będzie można zanurzyć się w najciekawsze i najnowsze produkcje VR z Niderlandów. Przegląd doświadczeń Virtual Reality to zapowiedź niezwykłej podróży do fantastycznego, immersyjnego świata, prezentującego technologiczne osiągnięcia, artystyczne kierunki oraz różnorodność estetyk wizualnych holenderskich twórców. Prezentowane doświadczenia miały swoje premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Kuratorem VR Showcase w ramach Animatora 2024 jest Stanisław Liguziński, główny programer VR Imagine Film Festival w Amsterdamie, a każe koordynator inicjatyw badawczych w ramach kursu magisterskiego „Research in and Through Cinema” w Holenderskiej Akademii Filmowej.

Festiwal Animator to przede wszystkim filmy animowane z całego świata, a także wyjątkowi goście i gościnie. Tegoroczną edycję odwiedzi Masaaki Yuasa, jedna z najwybitniejszych postaci w świecie anime. Japoński twórca, znany międzynarodowej publiczności dzięki swojej współpracy z Netflixem, zaprezentuje m.in. „Mind Game”, “Lu i Wyspa Syren” („Lu Over the Wall”) oraz „Inu-Oh”. Podczas Festiwalu Yuasa opowie o swojej twórczości i podzieli się tajnikami powstawania swoich animacji.

Po seansach Animator wchodzi w przestrzeń Klubu Rewiry. Po wydarzeniach specjalnych, twórcy i uczestnicy wspólnie będą celebrować największe święto animacji w Polsce! W Klubie Rewiry czekać będzie karaoke z piosenkami z animacji, tematyczne imprezy i wiele innych atrakcji.

Pełny program Festiwalu Animator dostępny od czerwca na stronie: animator-festival.com 

fot. Maciej Zakrzewski

O Festiwalu:   

Kwalifikujący do Oscara® Animator to jeden z największych festiwali filmów animowanych w tej części Europy. Na każdej edycji prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym: konkursy, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Od 2017 roku Animator jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix Festiwalu ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji. 17. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 25-30 czerwca 2024 roku.    

Reklama