O co chodzi z tą podologią?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Są pewne zjawiska, które zachodzą na twoich stopach. Często nie można ich okiełznać w domowym zaciszu. Zastanawiamy się wtedy, co to właściwie może być lub jak za nie się zabrać.

Dziś przytoczę terminologię, która może okazać się całkiem znajoma, ale do dziś całkowicie nieusystematyzowana.

Zjawiska, o których mowa, to nic innego jak zmiany pojawiające się na skórze stóp. Pieczenie, swędzenie, chropowatość, napięcie skóry, krwawienie, podwyższona temperatura, nadmiernie zrogowaciały naskórek, boląca pięta… To tylko niektóre dolegliwości, które potrafią wyciągnąć nas z codziennej aktywności. A przecież wcale nie musi tak być. W Polsce bardzo prężnie rozwija się podologia, dziedzina wywodząca się z medycyny, stanowiąca szeroko o zdrowiu stóp (nóg). Zawiera w sobie lecznictwo, pielęgnację oraz profilaktykę. W różnych krajach z różnymi sankcjami i zakresem działań.

Podologią w Polsce zajmują się specjaliści wywodzący się z kosmetologii – nie medycyny. Dzięki temu mamy możliwość zaopatrzenia naszych stóp w bardzo kompleksową opiekę. Patrzymy na pacjenta holistycznie. Współpracujemy z fizjoterapeutami, ortopedami, dermatologami, chirurgami, flebologami tak, by pacjenci mogli nie tylko pozbyć się dręczącego problemu, ale również uniknęli go w przyszłości.

A co do dręczących problemów. Nie raz zapewne zdarzyło ci się czuć pieczenie na podeszwowej części stopy. I niech zgadnę, było połączone z twardym, wyczuwalnym pod palcami zrogowaceniem? To tak zwana hiperkeratoza, która może mieć postać modzela lub odciska. Podolog z łatwością odciąży ci zmianę oraz zapewni odpowiednią pielęgnację, systematykę terapii oraz opiekę fizjoterapeuty.

A może zdarzyło ci się krwawienie z paznokcia u stopy połączone z bolesnością nawet podczas snu? To nic innego jak wrastający paznokieć. Specjalista w gabinecie podologicznym zna kilka ciekawych sposobów na wyleczenie tej dolegliwości. Jestem pewna, że indywidualnie i celowo dobrana terapia szybko uśmierzy twoje codzienne cierpienie.

Jesteś sportowcem lub podróżnikiem, który zupełnie nie wie, jak przygotować swoje stopy do intensywnej aktywności fizycznej, jaką jest maraton lub podróż? Podolog przeprowadzi cię przez gąszcz bajek i mitów na temat działań, które podobno mogą zaszkodzić. Doświadczenie podpowiada mi, że wizyty w gabinecie pozwolą ustrzec się nadmiernych wysuszeń, pęknięć oraz obciążeń stóp, a dodadzą wartość w postaci uelastycznienia naskórka, tak by nie było ono skłonne do szybkich zranień i otarć.

Co czeka na ciebie podczas wizyty u podologa? Na pewno ogrom wiedzy na temat tego, co dzieje się lub może dziać w obrębie twoich stóp. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest wywiad podologiczny zawierający w sobie gąszcz pytań z zakresu pielęgnacji, dotychczasowych działań oraz badanie palpacyjne. Wszystko to ma służyć właściwemu zdiagnozowaniu zmian skórnych, które są konsekwencją różnych czynników. Aby pozbyć się zmian powstałych na skórze, nie wystarczy zaopiekować się nimi w gabinecie podologicznym, ale również wesprzeć się diagnozą fizjoterapeuty i często ortopedy. Wszystko po to, by móc zająć się przyczyną dolegliwości, a nie tylko jej skutkiem. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, specjalista podolog na pewno cię o tym poinformuje.

larysa

Na co zwrócić uwagę będąc w gabinecie podologicznym? Na pewno na sterylizację narzędzi. Nie wstydem jest zadbać o swoje zdrowie zapytaniem o to, gdzie i jak specjalista sterylizuje narzędzia. Nie bagatelizujmy tej kwestii. Chroni to nas przed zakażeniem chociażby wirusem HIV lub patologią mykologiczną. Zerknijmy, czy podczas zabiegu pilniki, kapki lub inne materiały są jednorazowe i czy po zabiegu są od razu wyrzucane. Brzmi niezachęcająco, natomiast podobnie jak u większości zawodów, wśród podologów istnieją nieodpowiedzialni fachowcy. Związane jest to z brakiem regulacji dotyczących naszego zawodu w Polsce. Co za tym idzie, podologami nazywają się osoby po kilkudniowym kursie specjalistycznym. Sprawdzajmy specjalistów, którym oddajemy nasze zdrowie pod opiekę. Przezorność w tym wypadku zdecydowanie popłaca.

Anywhere.pl startuje z serią artykułów na temat zdrowia stóp. Poruszać będziemy bardziej szczegółowo tematy z zakresu pielęgnacji różnych typów skóry. Polecimy sposoby na to, jak przygotować stopy do kolejno pojawiających się sezonów. Zatroszczymy się o twoje dolegliwości w obrębie stóp oraz wskażemy właściwą drogę terapeutyczną. Zawsze z delikatnym przymrużeniem oka i możliwością lekkiego przyswojenia wiedzy specjalistycznej. Historycznie od dziś będziemy spełniać jedną z głównych ról podologa – edukowanie społeczeństwa. Nie pozostawimy was osamotnionych z cierpieniem. Do następnego!

fot.: Teodor Klepczyński

Reklama

Rodzice chcieli żebym był prawnikiem, nie fryzjerem | Tomasz Schmidt

Rafael Grieger ponownie zawitał na naszą platformę z kolejnym odcinkiem programu #TheCultureOfTotalBeauty.Tym razem jego gościem jest Tomasz Schmidt – właściciel renomowanego salonu fryzjerskiego w Poznaniu. Porozmawiamy o pierwszych krokach w branży, posiadaniu własnego salonu i zespołu. Czy była to łatwa droga?

Dzięki Puppy Jodze pieski znajdują nowe domy | Wioleta Jusiak

W najnowszym odcinku naszego programu mieliśmy przyjemność gościć Weronikę Jusiak – założycielkę studia jogi „4 łapy na macie”, który łączy miłość do zwierząt i pasję do jogi. Rozmawialiśmy o tym, jak joga może pozytywnie wpłynąć na relację między człowiekiem a jego pupilem oraz o niesamowitej filozofii stojącej za projektem.