Kroniki z innego świata – recenzja komiksu Kłamstwo i jak to robimy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kultura umożliwia nam wejść w skórę innego człowieka, poznać jego problemy, punkt widzenia, a nawet sekrety. Jedyną ceną, jaką zapłacimy za wykonanie specyficznego safari w głąb nieznanego, będzie poszerzenie horyzontów empatii. Komiks Kłamstwo i jak to robimy Tommi Parrish pozwala wejrzeć w sytuację reprezentantów społeczności LGBTQ, zarówno osób, które bez skrępowania mówią o  swojej orientacji, jak i tych ukrywających prawdę przed najbliższym otoczeniem.

Twórcy komiksu Tommi Parrish jest osobą niebinarną, tym samym nieidentyfikującą się z konkretną płcią, a z racji ograniczeń polskiego języka najlepiej o nich mówić w liczbie mnogiej. Sam ten fakt sprawia, że otrzymujemy bardzo wiarygodną opowieść o ludziach żyjących w cieniu, często zmuszonych do ukrywania się przed samymi sobą. Niewinne spotkanie starych przyjaciół ujawnia o nich nieoczywistą prawdę. Cleary, borykająca się z życiem kasjerka z supermarketu, która otwarcie mówić o swojej biseksualności, za sprawą zbiegu okoliczności spędza rozrywkowy wieczór z na pozór ustatkowanym Timem. Śledząc ich eskapady po klubach, popijanie wina i powierzchowne rozmowy poznajemy dwie drogi jakie stoją przed osobami identyfikującymi się ze społecznością LGBTQ.

Fabuła toczy się dwutorowo, z jednej strony śledzimy głównych bohaterów, by później na moment przenieść się do świata przypadkiem odnalezionej przez Cleary książki. Pozycja To, że wszedłeś do środka, to nie znaczy, że rozumiesz opowiada o romansie wyzwolonej, biseksualnej striptizerki z ustatkowanym ojcem rodziny. Dziewczyna konfrontując się z tak zwanym „normalnym światem” może ocenić co na co dzień traci, żyjąc swoim życiem. Ta historia przenika do głównego wątku komiksu, sprawiając, że Cleary obcując z Timem zaczyna dostrzegać brutalną różnicę między  coming outem, a funkcjonowaniem w ukryciu.

Na szczególną uwagę zasługuje kreska Tommi, każdy kolorowy kadr komiksu przypomina abstrakcyjny obraz namalowany farbami plakatowymi. Dzięki oryginalnej wizji artystycznej mocniej odczuwamy wyjątkową perspektywę osób siłujących się z własnym wnętrzem i uczuciami.  Ten świat, choć pełen barw i ludzi, emanuje samotnością, a także obawą przed reakcją otoczenia.

Tommi Parrish w tych niełatwych dla odmienności czasach doskonale oddali sytuację osób LGBTQ, tworząc komiks przemawiający do czytelników za pomocą prostych, lecz równie rzetelnych i wiarygodnych środków. Kłamstwo i jak to robimy porusza, prezentując codzienne dylematy ludzi o niestandardowej seksualności, świat, o który możemy nie mieć pojęcia. Tym samym powieść graficzna wydawnictwa Timof Comics nie tylko otwiera oczy, ale również uczy wrażliwości.

Reklama