Audi stawia na wyłącznie zrównoważone środowiskowo aluminium

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Firma Hydro dostarcza fabrykom Audi aluminium zrównoważone środowiskowo i certyfikowane świadectwem ASI. Oznacza to zgodność z normami środowiskowymi i społecznymi w całym łańcuchu dostaw. Aluminium to wykorzystywane jest do produkcji obudów akumulatorów elektrycznego SUV’a Audi e-tron .

Łańcuch dostaw przy produkcji Audi e-tron staje się coraz bardziej zrównoważony. Teraz aluminium wykorzystywane do produkcji obudów akumulatorów pierwszego w pełni elektrycznego SUV’a spod znaku czterech pierścieni jest również pozyskiwane w sposób zrównoważony i dostarczane przez specjalizującą się w tym firmę Hydro. Materiał dostarczany przez firmę Hydro jest pozyskiwany i przetwarzany w sposób przyjazny środowisku i w społecznie akceptowalnych warunkach pracy, co zostało potwierdzone odpowiednim certyfikatem „łańcucha dostaw” wydawanym przez Aluminium Stewardship Initiative – ASI. ASI w październiku 2018 przyznało już Audi inny certyfikat – za zrównoważony montaż komponentów aluminiowych. Oznacza to, że blachy aluminiowe wykorzystywane w procesie produkcji obudów akumulatorów Audi e-tron są teraz w całym łańcuchu wartości wytwarzane w sposób odpowiedzialny: od wydobycia boksytów, aż po produkt końcowy.

Obaj partnerzy dążą do zrównoważonego rozwoju, jako ważnego celu w swojej strategii korporacyjnej i wspólnie chcą zmniejszyć emisję CO2 pochodzącą ze stosowania aluminium. Do roku 2025 Audi zamierza o około 30 procent w porównaniu z rokiem 2015 zmniejszyć emisję CO2 swoich produktów w ciągu całego cyklu ich życia. Istnieje przy tym ogromny potencjał w zakresie wykorzystania zrównoważonych i odpowiedzialnie wydobywanych zasobów.

Certyfikacja ASI jest wynikiem szeregu warsztatów, podczas których Audi i Hydro wymieniały się własnymi ekspertyzami na temat efektywnych miar redukcji CO2. „Chcemy najpóźniej do roku 2050 zaproponować naszym klientom mobilność zupełnie wolną od emisji CO2. By tego dokonać, niezbędny jest nam zrównoważony łańcuch dostaw” – mówi dr Bernd Martens, członek zarządu AUDI AG ds. zamówień i IT. „Stąd ciągle poszukujemy platform dialogu z naszymi partnerami i wraz z nimi pragniemy wydatnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości.” Pod koniec roku 2018 Audi zapoczątkowało program redukcji CO2 w zamówieniach i od tego momentu przeprowadziło już dwadzieścia warsztatów tematycznych z dostawcami aluminium.

Firma Hydro jest jednym z pierwszych producentów aluminium oferujących blachy aluminiowe z materiału pozyskiwanego w zrównoważony sposób i certyfikowanego przez ASI. „Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy dostarczać metale ze świadectwem ASI, zwłaszcza dla jednego z flagowych modeli Audi – Audi e-tron. Nieustannie pracujemy nad zmniejszeniem naszego wpływu i wpływu naszych klientów na środowisko” – podkreśla Einar Glomnes, wiceprezes wykonawczy firmy Hydro. „To niezmiernie ważny rozdział w naszej strategii wspomagania klientów w dokumentowaniu faktu, że sprzedawane przez nich wyroby z aluminium są w całym łańcuchu wartości pozyskiwane i wytwarzane odpowiedzialnie.”

ASI obejmuje środowiskowe, społeczne i ekonomiczne kryteria etyczne, które mają zastosowanie w całym łańcuchu wartości: od wydobycia boksytu surowcowego, przez jego przetwarzanie, produkcję, aż po recykling aluminium. Przy certyfikacji ocenia się np. czy firma wykorzystuje materiał w sposób oszczędzający zasoby, przygotowuje kompleksowe analizy cyklu życia i czy już w fazie projektowania rozważa późniejszą naprawę i recykling swoich produktów.

Reklama