Powakacyjne porządki kosmetyczne

porzadki_po_wakacjach-min

Jesień zbliża się wielkimi krokami, podczas gdy ciepłe dni coraz szybciej odchodzą w zapomnienie. Podobnie jak na wiosnę, tak pod koniec roku czujemy potrzebę uporządkowania przestrzeni wokół siebie. Jakie są zasady podczas robienia porządków kosmetycznych?

Co należy wyrzucić?

Często zdarza się, że nie bierzemy pod uwagę dat ważności kosmetyków. Należy jednak pamiętać, że produkty, które nakładamy bezpośrednio na skórę twarzy powinny być przede wszystkim bezpieczne.

 
Reklama

Filtry i olejki przeciwsłoneczne należy bezwzględnie wyrzucić po zakończeniu wakacyjnego sezonu. Zazwyczaj ich data ważności to zaledwie 3 miesiące od otwarcia, w związku z czym przechowywanie ich na następny rok nie ma sensu.

Tusz do rzęs to kosmetyk, który źle przechowywany lub przeterminowany, może powodować zapalenie spojówek, a nawet znacznie poważniejsze choroby. Tego rodzaju produkt należy przechowywać 3-6 miesięcy po otwarciu. Pomadki zazwyczaj mogą być używane przez okres 6-12 miesięcy, nie dłużej, podobnie jak inne produkty o tłustej bądź kremowej konsystencji (kremy, podkłady, korektory). W zależności od ilości konserwantów zawartych w danym produkcie (szczególnie silikonów), niektóre z nich mogą być stosowane nawet do 24 miesięcy po otwarciu.

Zasady przechowywania 

Zarówno kosmetyki do pielęgnacji jak i kosmetyki kolorowe, a nawet perfumy, należy odpowiednio przechowywać. Nie trzymaj swoich kosmetyków w takich miejscach jak: parapet, o który opiera się słońce, półka nad kaloryferem, punktowo oświetlona szafka łazienkowa. Takie warunki przechowywania sprawią, że perfumy zaczną wydzielać niepożądany zapach, cienie do powiek wyblakną, a podkłady się utlenią.

Wszystkie produkty do makijażu i pielęgnacji powinny mieć zapewnioną temperaturę pokojową. Trzymanie pomadek i lakierów do paznokci w lodówce absolutnie im nie sprzyja, to mit. Warto schłodzić jedynie te kosmetyki, które mają na celu zmniejszenie opuchlizny.

Zostawianie kuferka w nagrzanym samochodzie bądź na plaży w pełnym słońcu sprawi, że produkty będą nadawały się wyłącznie… do wyrzucenia. Kosmetyki nie mogą zmienić swojej konsystencji (zamarznąć bądź rozpłynąć się), ponieważ wraz ze zmianą stanu skupienia zmieniają się ich właściwości.

Posiadanie większej ilości kosmetyków ma sens tylko wtedy, kiedy odpowiednio o nie dbamy. Filozofie stosowania produktów „aż się zużyją”, albo „zapłaciłam, więc muszę wykorzystać” niekoniecznie okazują się korzystne dla skóry. Warto o tym pamiętać podczas powakacyjnych porządków w kosmetyczce.

 

***

Kasia Wrona – wizażystka, wykładowca makijażu oraz autorka bloga Make-up Manufacture. Absolwentka wielu prestiżowych szkół w Polsce i Los Angeles. Pracuje przy pokazach mody, sesjach zdjęciowych i na planach, ale kreuje także makijaże klientów indywidualnych. Jej prace znajdziecie w magazynach, reklamach, telewizji. Na co dzień wykłada w krakowskiej szkole. Po godzinach uwielbia czytać, a także pisać o makijażu i trendach.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE