Egzotyczne, zabawne, kolorowe. Oto najciekawsze festiwale 2019

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Okładanie się błotem, celebrowanie penisa, tańczenie do upadłego. Światowe festiwale nie tylko dają możliwość uczestnictwa w świetnej zabawie, ale i poznania lokalnych tradycji. Wybrane przez nas wydarzenia są jedyne w swoim rodzaju, bo pozwolą wam zatopić się w innych kulturach. A przecież o to właśnie chodzi w podróżach!

Salvador da Bahia

Kiedy: 28.02-6.03

Gdzie: Bahia, Brazylia

Gorące rytmy, niebanalne stroje, piękne tancerki. Bez wątpienia karnawał w Rio de Janeiro jest zachwycającym widowiskiem, ale to w Bahia można naprawdę poszaleć. Tutaj wszyscy są częścią show, a nie tylko biernymi widzami, dlatego ten karnawał jest tak autentyczny i żywiołowy. Co roku największa uliczna impreza na świecie ściąga ok. 2 mln ludzi! Na potrzeby głównego pochodu zamykane są ulice przy promenadzie nadbrzeżnej oraz w centrum miasta. Suną nimi Trios Electricos, czyli zmotoryzowane platformy, z których dudni afro-brazylijska muzyka, wprowadzające wszystkich w festiwalowy trans.

 

Kanamara Matsuri

Kiedy: 7 kwietnia

Gdzie: Kawasaki, Japonia

Festiwal „żelaznego penisa” wywodzi się ze starodawnej tradycji celebrującej płodność. Nic dziwnego więc, że wszystko tutaj ma związek z penisem – od czapek i maskotek po przebrania i słodycze. W święcie bez skrępowania uczestniczą zarówno młodzi, jak i starsi Japończycy. Na straganach, prócz pamiątek, można znaleźć także specyfiki mające na celu zwiększenie potencji i płodności. Głównym wydarzeniem jest parada, która odbywa się po południu. Ogromne ołtarze z penisami w erekcji niesione są ulicami miasta do świątyni Kanamara Shinto w Kawasaki przez uczestników ubranych na różowo.

matsuri

Białe Noce

Kiedy: czerwiec

Gdzie: Sankt Petersburg, Rosja

Białe Noce to nie jeden festiwal, ale zbiór wydarzeń mających miejsce podczas najdłuższych dni roku. Od początku czerwca do połowy lipca dni trwają nawet 19 godzin. Po zachodzie słońca nie zapadają ciemności, tylko króluje różowa poświata, co sprawia, że wszystko wokół nabiera baśniowego charakteru. Spacerując wzdłuż rzeki Newy, można zobaczyć występy wędrownych Cyganów, żonglerów czy połykaczy ognia. Festiwal jest niezwykłym wydarzeniem artystycznym. Jego największą atrakcją jest parada „Szkarłatnych żagli” przepływająca na tle przepięknych pałacowych fasad. Niezwykłe widowisko wieńczy efektowny pokaz fajerwerków. 

festiwal_blota

Festiwal błota Boryeong

Kiedy: 12-21 lipca    

Gdzie: Boryeong, Południowa Korea

Każdego roku do Boryeong zjeżdżają ludzie z całego świata, żeby wspólnie taplać się w błocie. I to nie byle jakim! Posiada ono leczniczo-kosmetyczne właściwości i jest bogate w cenne dla zdrowia i urody minerały. Oprócz walorów zdrowotnych, okładanie się błotem potrafi dostarczyć dużej frajdy. Na uczestników festiwalu czekają tradycyjne koreańskie zapasy w błocie, konkurs na najładniejszą rzeźbę z błota czy wreszcie wybory Miss i Mistera. Dla preferujących spokojniejszą rozrywkę przewidziano udział w zajęciach lepienia naczyń, malowania ciała czy tworzenia mydła.

La Tomatina

Kiedy: 28 sierpnia

Gdzie: Buñol, Hiszpania

To kolejna propozycja dla tych, którzy nie boją się zabrudzić. W hiszpańskim mieście w Walencji co roku odbywa się pomidorowa bitwa. Rankiem pojawiają się ciężarówki zwożące do Buñol setki kilogramów pomidorów. Sygnałem do rozpoczęcia imprezy jest zrzucenie ich na ziemię. I się zaczyna! Wszyscy uczestnicy obrzucają się pomidorami – i nie ma tu reguł! Nie jest to bolesna rozrywka, bo warzywa najczęściej są już przejrzałe lub zgniecione. Warto jednak zaopatrzyć się w gogle, bo nigdy nie wiadomo, z której strony nastąpi uderzenie. 

tomatina

Festiwal Ostryg Galway

Kiedy: 27-29 września         

Gdzie: Galway, Irlandia

Kto uwielbia ostrygi, z pewnością powinien udać się do Galway. Clou programu stanowi zajadanie się tym luksusowym przysmakiem, popijanym szampanem lub słynnym piwem Guinness. Wszystko to rzecz jasna przy dźwiękach irlandzkiej muzyki. Na uczestników czeka wiele atrakcji od pokazów kulinarnych, uroczystych bankietów po mistrzostwa świata w otwieraniu ostryg. Twarzą wydarzenia jest tzw. „perła” – wybrana w konkursie piękności najbardziej urodziwa uczestniczka imprezy. To ona wręcza burmistrzowi pierwszą ostrygę sezonu, co inauguruje oficjalne otwarcie festiwalu. Następnie ulicami miasteczka przechodzi barwna parada.

 

Festiwal Wirujących Derwiszy

Kiedy: II tydzień grudnia

Gdzie: Konya, Turcja

Ta impreza może przyprawić o zawrót głowy! Jedną z największych atrakcji w mieście Konya jest Festiwal Wirujących Derwiszy. Co roku w grudniu przez ponad tydzień można podziwiać pokazy umiejętności medytujących w ruchu mężczyzn. Trzynastowieczny poeta suficki i teolog islamu Mevlana Rumi wierzył, że komunikacja z Bogiem jest możliwa poprzez ruch. W ten sposób narodził się właśnie taniec derwiszy, wirujących w białych szatach i charakterystycznych czarnych kapeluszach. To niezwykłe wydarzenie wieńczy show upamiętniające zaślubiny założyciela bractwa Mevlany z Allahem.

Reklama