Warmia i Mazury nie tylko na lato

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Chociaż najwięcej atrakcji Warmia i Mazury oferują latem, zimą nie zapadają w sen. Wiarygodne źródła donoszą, że region zabieliło ponad miesiąc temu, czas więc spakować sprzęt i wyruszyć w drogę. Nie wiecie gdzie? Nie szkodzi – podpowiemy!

Śnieg, mróz i odrobina słońca to warunki wymarzone dla miłośników sportów zimowych. Ale co, jeśli nie mamy czasu bądź środków na dłuższy wyjazd w góry? Okazuje się, że na Warmii i Mazurach nie brakuje stoków narciarskich. Mało tego – przyglądając się temu, co oferuje region zimą, można stwierdzić, że w wielu przypadkach jest ona dużo bogatsza i bardziej zróżnicowana niż ta w Tatrach czy w Bieszczadach.

mazury_1-min

Olsztyn zawsze do usług!

Stolica Warmii i Mazur położona jest nad kilkoma jeziorami. Życie skupia się głównie nad największym z nich – Ukielem, przy którym znajduje się plaża miejska. Gdy tylko piasek pokryje się białym puchem, okolica z letniego centrum miasta staje się centrum sportów zimowych. Jeden z najnowocześniejszych skateparków w Polsce zmienia się w snowpark. Ścieżki prowadzące wokół jeziora, na których od wiosny do jesieni aż roi się od rowerów, zaczynają wypełniać miłośnicy narciarstwa biegowego. Znajdzie się także coś dla wielbicieli mocniejszych wrażeń – w hangarach Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego czekają na nas bojery, a doskonałe zaplecze sanitarne zapewnia morsom bezpieczne warunki do zimowych kąpieli w jeziorze. Całość dopełnia funkcjonująca przez cały rok wypożyczalnia sprzętu oraz szeroka oferta rekreacyjna połączona z gastronomią.

Narciarze i fani snowboardu nie mają się czym martwić – w okolicach Olsztyna znajdzie się także coś dla nich. W oddalonej zaledwie 7 kilometrów od miasta Rusi położony jest wyciąg narciarski „Kartasiówka”. Trzy oświetlone, 280-metrowe trasy zjazdowe to świetne miejsce dla początkujących narciarzy, rodzin z dziećmi lub tych bardziej doświadczonych, którzy po prostu mają ochotę na szybkie białe szaleństwo. W obiekcie znajdziemy szkółkę jazdy, wypożyczalnię, istnieje także możliwość szybkiego serwisowania własnego sprzętu. A po szusowaniu? Gorący obiad!

mazury_2-min

Giżycko – zimowa perła w koronie

Na zimowej mapie Warmii i Mazur zdecydowanie króluje Giżycko. Wszystko za sprawą Niegocina – jednego z największych mazurskich jezior, które daje ogromne możliwości do uprawiania różnego rodzaju sportów, również zimowych. Według Wima van Ackera, holenderskiego mistrza żeglarstwa lodowego, jezioro to jest jednym z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania tego sportu – w 1994 roku odbyły się tutaj bojerowe Mistrzostwa Świata. Nad Niegocinem można dostrzec także latawce nadające prędkości snowkiterom. Nic dziwnego, skoro pokrywa lodowa na Mazurach utrzymuje się od połowy grudnia nawet do końca kwietnia, co stwarza ku temu doskonałe warunki. Na jeziorze zobaczymy także skutery śnieżne i… psie zaprzęgi, które możemy napotkać też przy okazji spaceru zasypanymi śniegiem leśnymi ścieżkami, dolinami, pagórkami i polnymi bezdrożami.

Po przejściu odpowiedniego szkolenia możemy z kolei spróbować czegoś naprawdę niestandardowego. Chodzi o nurkowanie podlodowe – jeden z najbardziej atrakcyjnych rodzajów nurkowania dostępny na Mazurach. Ogromną zaletą jest to, że widoczność zimą jest najlepsza i sięga nawet 20 metrów. W samym Giżycku znajdziemy kilka ośrodków oferujących profesjonalne kursy i wypożyczalnię sprzętu, więc bramy do odnalezienia skarbów, jakie kryje Niegocin, stoją otworem. A trzeba wiedzieć, że tych skarbów jest tam niemało!

Giżycko zapewnia także atrakcje tym, którzy ekstremalnych przeżyć wolą unikać. Możemy więc w ciszy odetchnąć nad przeręblem i z wędką w ręku delektować się widokami otaczającymi jezioro. Ci, którzy potrzebują ruchu, mogą wypożyczyć narty biegowe i ruszyć w jedną z wytyczonych przez przewodnika tras (lub też z niej zboczyć!), nie brakuje też miejscówek dla fanów jazdy na łyżwach – w Giżycku znajdziemy zarówno lodowiska, jak i ośrodki organizujące łyżwiarstwo wyprawowe po jeziorach.

W okolicach Giżycka znajdziemy oczywiście stoki narciarskie. Około 30 kilometrów od miasta leży ośrodek Okrągłe z trzema oświetlonymi i sztucznie naśnieżanymi trasami o łącznej długości 1500 metrów. 700-metrowy stok znajdziemy w Mikołajkach, a na mrągowskiej Górze Czterech Wiatrów – pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i łącznej długości 2 kilometrów, uzupełnionych dodatkowo o inne atrakcje, takie jak snowpark. Większy, ponaddwukilometrowy stok rozciąga się na Pięknej Górze koło Gołdapi, gdzie znajduje się także naturalny, 1200-metrowy tor saneczkowy. Wszystkie te miejsca posiadają w ofercie serwisy i wypożyczalnie sprzętu oraz dysponują znakomitym zapleczem gastronomiczno-noclegowym. A to tylko część tego, co Mazury mają do zaoferowania w tym zakresie!

mazury_3-min

Jak widać, sporty zimowe to nie tylko góry. Nie trzeba wydawać kroci i spędzać całego dnia w podróży, żeby oddać się białemu szaleństwu. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i… dobrze się bawić!

 

tekst: Katarzyna Szewczyk

fot.: materiały prasowe

Reklama