Tropikalne ABC

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Zimowe miesiące to doskonały czas na odwiedzenie krajów tropikalnych. Kto nie chciałby zamienić zimnych, ponurych dni na ciepłe i słoneczne? Jednak samo wyszukanie taniego lotu nie wystarczy. Wyjeżdżając w egzotyczne miejsce, powinieneś być przygotowany na więcej niż myślisz.

Zdrowie i bezpieczeństwo to podstawa. Na dwa miesiące przed wyjazdem warto zgłosić się do lekarza medycyny tropikalnej, który zaleci szczepienia ochronne, a także omówi zasady zapobiegania problemom zdrowotnym w danym kraju (m.in. ochrona przed malarią, skład podstawowej apteczki podróżnej). Jedynym obowiązkowym szczepieniem – wymaganym przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne – jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, tzw. „żółtej febrze”, szczególnie potrzebne w przypadku wyjazdów do Afryki. Dowodem zaszczepienia jest wpis do międzynarodowej książeczki szczepień (tzw. „żółtej książeczki”), wydawanej w punkcie szczepień, którą należy zabrać ze sobą w podróż.

Zanim spakujesz walizkę, sprawdź, czy kraj, do którego się wybierasz, wymaga wizy. W niektórych przypadkach czas jej wyrobienia może zająć nawet do kilku tygodni. Pamiętaj też, że wiele państw pobiera opłatę za wydanie wizy turystycznej i tranzytowej, dlatego na lotnisku warto mieć już odliczoną kwotę.

I jeszcze drobiazgi, które znacznie zwiększą komfort podróży. Mowa o repelentach odstraszających owady (bardzo skuteczne są te zawierające DEET), żelu do dezynfekcji rąk oraz płaskiej saszetce na dokumenty i karty, która w przeciwieństwie do tzw. nerki w niewidoczny sposób zmieści się pod ubraniem.

tropikalne_abc_2

Zgorszenie, zniewaga, a nawet areszt

Odwiedzając obcy kraj, warto dysponować podstawową wiedzą na temat panujących w nim zwyczajów i praw. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów, o które wcale nietrudno. Pozytywny w naszej kulturze gest uniesionego w górę kciuka m.in. w krajach islamskich i Ameryce Łacińskiej jest uznawany za jeden z najbardziej wulgarnych i obraźliwych i oznacza on nic innego jak „wsadź sobie w d…”. Nasza mowa ciała w innych krajach przybiera różne znaczenie i nigdy nie wiadomo, z jaką reakcją można się spotkać. Wydawać by się mogło, że pieszczotliwe dotknięcie czyjejś głowy jest oznaką sympatii, ale nie w Tajlandii. Tu dotykanie, a zwłaszcza klepanie kogoś po głowie (co zwykle tyczy się dzieci) spotyka się z bardzo negatywną reakcją. Nie należy podawać ręki płci przeciwnej w krajach arabskich, bo w większości z nich grożą za to poważne konsekwencje. Zapomnij też o okazywaniu publicznych czułości w Indiach – te sieją zgorszenie szczególnie w obszarach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Na koniec bezcenna rada: cokolwiek by się nie działo, nie całuj się publicznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, bo trafisz za kratki i to bez dyskusji. Także w Afryce pocałunki nie wszędzie są dozwolone – niektóre plemiona wierzą, że potrafią one odebrać duszę.

tropikalne_abc_1

Zanim klątwa faraona zepsuje wyjazd

Jedną z największych zalet podróżowania jest możliwość spróbowania lokalnej kuchni. Egzotyczne smaki i zapachy kuszą na każdym rogu. Ale potrafią też być zdradzieckie. Już pewnie wiesz, że jedyna woda nadająca się do picia (i mycia zębów!) to woda butelkowana. Słyszałeś też, że powinieneś unikać kostek lodu w napojach i zrezygnować z jedzenia surowych owoców i warzyw, chyba że sam własnoręcznie i dokładnie je obierzesz. Teraz więc pora na krótkie know-how w kwestii stołowania się na ulicznych straganach. Pierwsza zasada: szukaj miejsc popularnych wśród miejscowych – duży ruch to większa gwarancja korzystania ze świeżych produktów. Zwróć też uwagę na warunki, w jakich będziesz jadł (m.in. czy stoisko i przylegające do niego stoliki są czyste) oraz sposób przyrządzania posiłków. Ma to tym większe znaczenie, jeśli dana potrawa będzie się składać z mięsa, owoców morza czy jajek. Najbezpieczniejsze są dania wegeteriańskie oraz te smażone w głębokim oleju (wysoka temperatura zabija wszystkie szkodliwe bakterie). Zanim jednak zabierzesz się do jedzenia, przetrzyj sztućce chusteczkami odkażającymi, nawet jeśli te są plastikowe. Niestety wiele barów w Azji Południowo-Wschodniej używa ich ponownie, zaledwie opłukując je wodą z kranu. O złapanie bakterii więc nietrudno.

Uwaga! Jeśli padniesz ofiarą zatrucia pokarmowego, powinieneś przede wszystkim uzupełniać płyny i elektrolity oraz zastosować lek przeciwbakteryjny przepisany przez lekarza.

tropikalne_abc 

Specjalna cena tylko dla ciebie, przyjacielu

To hasło zapewne słyszałeś już nie raz. Stały zabieg sprzedawców służy do zatrzymania cię przy ich stoisku, jest również sygnałem do rozpoczęcia negocjacji. Podawana cena zazwyczaj i tak jest dwukrotnie zawyżona, dlatego nigdy nie należy się godzić na pierwszą ofertę. Nigdy też nie daj po sobie poznać, że jesteś zainteresowany konkretnym towarem. I nie daj się zwieść sztuczkom sprzedawców. To, że zostałeś zaproszony na herbatę, do niczego cię nie zobowiązuje, ale ma na celu wywołanie poczucia winy. Bo skoro ten człowiek jest taki miły i poświęcił mi czas, to powinienem coś u niego kupić. Wcale nie! Inna sprawa jeśli dobijacie targu, sprzedawca godzi się na twoją cenę, a ty jednak rezygnujesz z zakupu. Postaraj się nie dopuszczać do takich sytuacji.

Na zakupy najlepiej wybrać się do mniejszych miejscowości, mało popularnych wśród turystów. Tam znajdziesz te same produkty, ale w niższej cenie. Kupując u drobnych sprzedawców, którzy kierują swoją ofertę głównie do lokalnej ludności, nie przesadzaj ze zbijaniem ceny. Bez skrupułów z kolei warto targować się z przedstawicielami branży turystycznej, m.in.: hotelami, przewoźnikami, agentami. Uwierz, nie istnieje coś takiego jak ustalona cena.

 

Podstawy savoir-vivre w gościach

Poznając nowych ludzi i będąc otwartym na ich kulturę, szybko można zjednać sobie ich sympatię. Nie zdziw się więc, gdy zostaniesz zaproszony do czyjegoś domu, żeby poznać innych członków rodziny i zasiąść z nimi do stołu. Jeśli planujesz przynieść drobny podarunek, pamiętaj, że w krajach azjatyckich wręczamy go prawą ręką lub oburącz, nigdy lewą – ta uznawana jest za nieczystą (czyt. służy do… podcierania się). Podobny zwyczaj panuje w niektórych krajach afrykańskich jak Ghana czy Kenia. I uwaga! W przypadku krajów muzułmańskich prezenty wręczamy mężczyźnie, nigdy jego żonie. Unikaj prezentów alkoholowych i drogich upominków, które mogą wpędzić gospodarzy w zakłopotanie. Gdy już usiądziesz przy stole, pamiętaj o zasadzie prawej ręki. Pod żadnym pozorem nie podajemy lewą jedzenia ani nie spożywamy posiłku. Świadczy to o braku manier i może wywołać niesmak u gospodarzy. Warto również wiedzieć, że pozostawienie czegoś na talerzu w krajach azjatyckich uchroni cię od przejedzenia. Wedle tamtejszej tradycji, gospodarz powinien dokładać gościowi kolejne porcje dopóki ten je i nie zostawia nic na talerzu. Podobnie jak proponowanie dokładek, tak i zostawianie jedzenia jest tutaj oznaką bogactwa.

 

fot.: materiały prasowe

tekst: Agnieszka Zawistowska

Reklama