Trójmiasto – wschodząca gwiazda sztucznej inteligencji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Fot. BrainScan

Od IVONY po Alexę, od lokalnych startupów po firmy z listy Fortune 500 – Trójmiasto jest częścią globalnej rewolucji AI.

Słyszeliście o IVONIE? To poprzedniczka Alexy. Stworzona przez absolwentów Politechniki Gdańskiej, w 2013 roku została przejęta przez Amazon. W tej chwili ma 47 głosów, które potrafią czytać w 24 językach, a Amazon otworzył w Gdańsku własne centrum rozwoju, które opracowuje innowacyjne rozwiązania dla produktów i usług firmy na całym świecie – w tym także stale ulepsza głośnik Echo.

IVONĘ znają wszyscy, którzy śledzą postępy w AI i rozwiązania przetwarzające tekst na mowę. Ale na tym nie kończy się wkład Pomorza w rozwój sztucznej inteligencji. Według najnowszego raportu Digital Poland, od 2015 roku liczba firm działających w sektorze AI w Trójmieście gwałtownie wzrosła, a Gdańsk stał się drugą najbardziej obiecującą lokalizacją w kraju, jeśli chodzi o potencjał rynku sztucznej inteligencji. Trójmiejskie środowisko AI jest pełne nowych pomysłów i rozwiązań. Firmy działające na polskim wybrzeżu Bałtyku, takie jak SentiOne, VoiceLab, CTA, Quantum CX, Nlightnin Production, BrainScan, EduSense, Neoteric czy DLabs, są już częścią globalnej rewolucji AI. 

Co napędza ten inteligentny rozwój? Wiele składa się na genius loci Trójmiasta. Atrakcyjna lokalizacja (w ubiegłym roku Pomorskie odwiedziło 9 milionów turystów!), przyjazna polityka rządowa, dodatnie saldo migracji, świetna infrastruktura, fantastyczne uczelnie wyższe, dostęp do wykwalifikowanej kadry, dobra komunikacja z resztą Europy i świata, wysokiej klasy inkubatory, akceleratory, parki technologiczne i organizacje wspierające inwestycje – wszystko to powoduje, że sztuczna inteligencja na Pomorzu złapała wiatr w żagle. 

Fot. VoiceLab

Dynamiczny wzrost gospodarczy

W ostatniej dekadzie Gdańsk, Sopot i Gdynia doświadczyły bezprecedensowego wzrostu gospodarczego – tylko w 2017 roku gospodarka pomorska wzrosła o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zwłaszcza sektor nowoczesnych usług dla biznesu przeżywa boom. Wyrastające jak grzyby po deszczu nowoczesne biurowce i wykształcona kadra opuszczająca mury pomorskich uczelni przyciągają do Trójmiasta globalne korporacje z listy Fortune 500. 

Reklama

Po początkowym okresie prostego outsourcingu, wiele z tych firm wprowadza teraz bardziej zaawansowane procesy i prowadzi badania. Na przykład centrum doskonałości Intela w Gdańsku opracowuje sterowniki urządzeń, a firma Acoustic – światowej klasy produkty marketingowe oparte na sztucznej inteligencji.  

– W ostatnich latach Trójmiasto odeszło od prostego outsourcingu– potwierdza Marek Trojanowicz, założyciel firmy CTA, która wykorzystuje uczenie maszynowe do rozpoznawania obrazów tomografii mózgu i oferuje rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. – Ponieważ powstaje coraz więcej nowych powierzchni biurowych, globalne firmy dostarczające produkty i usługi IT decydują się na ulokowanie tutaj swoich biur. Doskonale wiedzą, co zyskują: dostęp do świetnie wykształconych inżynierów i pracowników naukowych – mówi Trojanowicz. 

Fot. BrainScan

Ekosystem, infrastruktura  

Dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i naukowa to również parki technologiczne, inkubatory i akceleratory. Na przykład Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni udostępnia nowoczesne biura i laboratoria, dzięki którym młode firmy mogą pracować nad prototypami, konsultować się z ekspertami w kwestiach komercjalizacji technologii czy pozyskiwania finansowania.

Takie wsparcie jest niezbędne, bo zwłaszcza małe firmy potrzebują miejsca do pracy, dostępu do ekspertów, a przede wszystkim mocy obliczeniowych w przystępnych cenach. Zwłaszcza te ostatnie są zdaniem Jacka Kawalca, założyciela Voice Lab, firmy specjalizującej się w platformach rozpoznawania intencji i dekoderach rozpoznawania mowy, niedoceniane jako warunek konieczny do dalszego rozwoju AI w regionie.

Kawalec widzi w tym zarówno wyzwanie, jak i szansę dla lokalnego rynku. – Często bagatelizuje się ilość mocy obliczeniowejpotrzebnej  do analizy sieci neuronowych – twierdzi. – Koszty korzystania z chmury obliczeniowej są wygórowane i prawie żaden startup nie może sobie na to pozwolić. Potrzebujemy tańszych wysokowydajnych mocy obliczeniowych.

Banki danych i szybkość transmisji

Kolejnym wyzwaniem jest ilość etykietowanych danych, których sztuczna inteligencja potrzebuje do nauki. Jeśli AI ma, dajmy na to, rozróżnić zdrową nerkę od chorej, to potrzebuje tysięcy zdjęć zdrowych i chorych organów, żeby nauczyć się rozpoznawać, co widzi. –Jako region mamy możliwość szybkiego stworzenia takich banków danych, z których firmy AI mogą korzystać, ponieważ mamy te dane– podkreśla Jacek Kawalec.

Reklama

Politechnika Gdańska, akademia medyczna i inne instytucje akademickie i publiczne są w stanie stworzyć wspólną bibliotekę danych i udostępnić ją chętnym firmom spoza regionu i kraju. Polska planuje poza tym budowę sieci 5G i udostępnienie szybkiego Internetu wszystkim mieszkańcom. To pomoże w dalszym rozwoju sztucznej inteligencji w kraju, bo niektóre jej zastosowania – pojazdy autonomiczne, monitorowanie parametrów życiowych w służbie zdrowia czy bezpieczeństwo w sieci – wymagają niezawodnej i szybkiej transmisji danych.

Fot. VoiceLab

Jakość życia

Ale odpowiedź, która niezmiennie pada na pytanie „dlaczego Trójmiasto?”, brzmi: „ponieważ to świetne miejsce do życia i pracy!”.

W najnowszym rankingu Numbeo z 2019 roku, Gdańsk znalazł się w pierwszej setce najlepiej ocenionych miast, pokonując Lizbonę, Paryż i Rzym, jeśli chodzi o stosunek jakości do kosztów życia, dostęp do opieki zdrowotnej czy zanieczyszczenie środowiska. Mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu są najszczęśliwsi w całym kraju, jak udowadnia diagnoza społeczna z 2015 roku. A w badaniu z 2017 roku amerykański Instytut Milkena uplasował Pomorskie na wysokim czwartym miejscu wśród regionów Europy – tuż obok Londynu, Sztokholmu i Budapesztu.

 

Dlaczego w Trójmieście mieszkańcy są szczęśliwi?

Najczystsze powietrze w Polsce

316 km wybrzeża

Reklama

3000 km szlaków kajakowych

2000 km tras rowerowych

50+ międzynarodowe i krajowe połączenia lotnicze

24 uniwersytety, 80 000+ studentów

35 języków używanych w centrach biznesowych

 

O Invest in Pomerania i Live more. Pomerania

Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą non-profit , która wspiera bezpośrednie inwestycje zagraniczne w regionie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. (www.investinpomerania.pl)

Live more. Pomerania to kampania prowadzona przez Invest in Pomerania, której celem jest zachęcanie talentów do relokacji na Pomorze i międzynarodowa promocja regionu jako doskonałego miejsca do życia, nauki i pracy. (www.livemorepomerania.com)

Tekst: Joanna Irzabek dla Invest in Pomerania

Reklama

fot.: VoiceLab, Brain Scan

Reklama