Muzeum makijażu

make-up-1

Jeśli w przyszłym roku znajdziecie się przypadkowo w Nowym Jorku, koniecznie  musicie zobaczyć jedyne w swoim rodzaju – muzeum makijażu.

Już w maju 2020 roku, na Manhattan’s Meatpacking District w Nowym Jorku zostanie otwarte pierwsze tego typu muzeum makijażu. Oczywiście nie jest to pierwsze muzeum makijażu na świecie – pamiętamy o Hollywood Museum znajdującym się w dawnym studio makijażu Max Factora. To w nim można zobaczyć przestrzeń pracy wielkiego mistrza, jego kosmetyki, narzędzia pracy, słynny kalibrator piękna i wiele wiele innych…

Tym razem Nowy Jork proponuje coś innego. Twórcy inicjatywy informują, że zwiedzający będą mogli spodziewać się usystematyzowanych informacji na temat historii makijażu, jego rozwoju i wpływie na społeczeństwo, począwszy od lat 50. Wystawa ma być podzielona na dekady, opowiadać o rozwoju przemysłu i jego twórcach, wśród których znajduje się aż dwójka Polaków: Max Factor i Helena Rubinstein. Poza tym poznamy dziedzictwo Elisabeth Arden czy Sally Hansen. Muzeum pokaże przedmioty należące do Marylin Monroe, czy Grety Garbo (których spora ilość znajduje się aktualnie również w Hollywood).

 
Reklama

Pierwsza wystawa będzie nosiła nazwę „Różowa dżungla: lata 50. w amerykańskim makijażu”, będzie to nawiązanie do relacji pomiędzy popkulturą, a rytuałami upiększania twarzy, wpływie mediów i reklamy. Okazuje się, że wizerunki gwiazd takich jak Marylin Monroe czy Brigitte Bardot nie bez powodu kojarzą nam się z czerwoną pomadką czy słynną jaskółką na powiece. 

Bogata historia makijażu ma być namacalna – muzeum zgromadziło kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne (na przykład Erno Laszlo, których klientami były celebrytki w latach 50.) obejmujące wiele dekad, używane przez Marylin, Audrey Hepburn, Gretę. Wszystko ma być zorganizowane na dużą skalę – wystawie mają im towarzyszyć liczne wydarzenia, a w środku będzie można nawet dokonać kosmetycznych zakupów.

Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest Doreen Bloch:

 Muzeum Makijażu jest konieczną instytucją na mapie kulturalnej Nowego Jorku, chociażby z powodu 10 tysięcy lat historii tej sztuki. Muzeum ma do zaoferowania niezwykle dużo, a jeszcze więcej do odkrycia. Lata pięćdziesiąte są idealnym okresem rozpoczynającym wystawę – to narodziny współczesnego przemysłu kosmetycznego.

Doreen Bloch, materiały prasowe 

Rachel Godwin, Vlada Haggerty czy Gabriela Hernandez wypowiadając się w filmie promocyjnym zwracają uwagę, że nie można dłużej spychać sztuki makijażu i związanego z nim przemysłu na boczny tor. Misją muzeum jest to, aby sztuce makijażu nareszcie oddać należne jej miejsce oraz popularyzować wiedzę na ten temat. Film jest jednocześnie prośbą o wsparcie do osób zainteresowanych makijażem – pod tym linkiem: https://poshly1.typeform.com/to/GNPeWt można podarować coś na rzecz muzeum. Prowadzona jest również zbiórka funduszy, można oddać dotację: https://www.gofundme.com/f/makeupmuseum 

Bilety zostaną udostępnione na przełomie lutego i marca w cenach $25 do $40. Można je będzie nabyć na stronie muzeum: https://makeupmuseum.com, ale można także wpisać się na listę oczekujących już teraz. Wystawa zostanie otwarta 1 maja 2020 roku o godzinie 09:00 i potrwa do 31 grudnia 2020 roku, do godziny 21:00. Według informacji prasowych wystawa ma podróżować po świecie od roku 2021.

***

Kasia Wrona – wizażystka, wykładowca makijażu oraz autorka bloga Make-up Manufacture. Absolwentka wielu prestiżowych szkół w Polsce i Los Angeles. Pracuje przy pokazach mody, sesjach zdjęciowych i na planach, ale kreuje także makijaże klientów indywidualnych. Jej prace znajdziecie w magazynach, reklamach, telewizji. Na co dzień wykłada w krakowskiej szkole. Po godzinach uwielbia czytać, a także pisać o makijażu i trendach.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE