Kubki smakowe za przewodnika

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kiedy turystyka kulinarna kwitnie, Gdańsk wychodzi gościom naprzeciw. „Smaki Gdańska” to wyjątkowy przewodnik, który każdemu pozwoli zapoznać się z tym, co w mieście najsmaczniejsze.

Gdańsk już chlubi się statusem miasta, które posiada własną, niepowtarzalną tożsamość kulinarną. W metropolii o takiej historii i położeniu nie może być zresztą inaczej, tym bardziej, że miejscowi reprezentanci branży gastronomicznej – od drobnych rolników, hodowców i rybaków począwszy, na szefach kuchni skończywszy – dbają o to, by ta tożsamość była jeszcze bardziej wyrazista i atrakcyjna. W sukurs ich staraniom przychodzi także miasto z projektem „Smaki Gdańska”.

„Smaki Gdańska” to unikatowy przewodnik kulinarny. Jest dostępny zarówno w sieci (pod adresem www.gdansk.pl/smakigdanska), i w formie papierowej. Skupia się na prezentacji nie tylko najciekawszych i wartych wizyty lokali gastronomicznych w Gdańsku, ale przede wszystkim na prezentacji dań, które stanowią świzytówki kulinarnej tożsamości miasta. Jak piszą sami autorzy „Smaków Gdańska”, przewodnik jest antologią „starannie dobranych dań i wyselekcjonowanych restauracji, które pozwolą poznać tradycje, specyfikę i bogactwo kulinarne Gdańska”. Podzielony został na kilka kategorii. Główny punkt stanowi hasło „Gdańskie dania”, w którym znalazły się potrawy opracowane przez szefów kuchni dwudziestu jeden wybranych miejscowych restauracji. Wszystkie powstały na podstawie tradycyjnych pomorskich i miejscowych receptur, a także z lokalnych składników. Można zatem wybrać coś dla siebie spośród aż 43 propozycji, ale i po tej liście łatwiej jest się poruszać dzięki konkretnym określeniom. I tak podkategoria „Autorskie smaki” pozwoli nam odnaleźć polecane restauracje z kuchnią autorską, po wybraniu podkategorii „Smak tradycji” znajdziemy listę restauracji specjalizujących się w potrawach tradycyjnych. Pod hasłem „Przy piwie i nalewce” znajduje się zestaw lokali serwujących miejscowe alkohole i korzystających z nich w swojej kuchni. „Na lunch/Na luzie” odeśle nas do lokali o nieco swobodniejszej atmosferze (aczkolwiek równie dobrej kuchni). Podkategorii „Restauracje rybne” wyjaśniać pewnie nie musimy. Na zakończenie jest też „Słodki Gdańsk”, czyli kilka najciekawszych lokali specjalizujących się w słodkościach i deserach. „Smaki Gdańska” to także wygodna mapka z oznaczonymi restauracjami, dzięki której turyści nieznający geografii miasta poradzą sobie w poszukiwaniu smakowych wrażeń. Dla ułatwienia restauracje polecane w przewodniku oznaczone są także specjalnymi naklejkami na drzwiach lub witrynach. 

Każda z restauracji, jakie znajdziecie w przewodniku „Smaki Gdańska”, ma inny charakter, a każdy z szefów kuchni i kucharzy gustuje w innych produktach. Dlatego też propozycje przedstawione w antologii stanowią szeroki wachlarz tego, jak może smakować Gdańsk. Dzięki takim rekomendacjom można zaplanować sobie fenomenalną smakowitą wycieczkę po Gdańsku, która pozwoli poznać koloryt i charakter tego miasta. Zimową wyprawę warto zacząć od smaku polskiej wigilii – śledzika marynowanego autorstwa Daniela Chrzanowskiego w restauracji Zafishowani nad samą Motławą. Miłośników ryb zachwyci prosta, ale efektowna zupa rybna serwowana przez szefa kuchni Przemysława Formelę w Browarze PG 4 według przepisu jego babci Teresy, która przyrządzała ją w domu. Następnie warto przespacerować się do Mercato w gdańskim hotelu Hilton, gdzie szef kuchni Paweł Stawicki przyrządza znakomitego turbota z purée ze szpinaku, cukinii i szparagów. Nie obędzie się bez deseru, a najbardziej klasycznym jego przykładem jest sernik, w Gdańsku koniecznie w restauracji Z innej parafii na Targu Rybnym, gdzie przyrządzany jest z rokitnikiem.

Jeśli podczas swojej podróży do Gdańska chcecie odkryć miasto za pomocą wszystkich zmysłów, nie zapomnijcie o przewodniku „Smaki Gdańska”, dzięki któremu poznacie je również poprzez kubki smakowe.

smaki-gdanska-logo

Reklama