Nowoczesne wzornictwo biżuterii z bursztynem

wzornicstwo-bursztynu-1

Projekt biżuterii: AMBERMODA fot. Kinga KEENYS Gełdon, FUndacja OKO-LICE KULTURY

Świat się tak szybko zmienia, że właściwie chyba już nic nie jest takim, jakim było. Także bursztyn, który od zawsze kojarzył się przede wszystkim z tradycyjnymi koralami – dziś to ekskluzywna, nowoczesna i świetnie zaprojektowana biżuteria, o której marzy niejedna elegancka kobieta. Zwłaszcza jeśli uwielbia zaskakiwać!

Moje ulubione pytanie, które ZAWSZE pada: „To jest bursztyn??? Niemożliwe!!!”. Świadczy o tym, że bursztyn działa, a jego nowa, nowoczesna odsłona niezmiennie zaskakuje: to biżuteria, której nie da się nie zauważyć, będąca pożądanym dodatkiem do każdej kreacji i dla każdej kobiety. Nowoczesna, wpisująca się w gusta najbardziej nawet wymagających odbiorców, nowoczesna w charakterze i lekka w wyrazie. Będąca efektem kreatywnego połączenia bursztynu – z wykorzystaniem jego całej, fascynującej gamy barwnej od najbardziej pożądanej, bo najrzadszej bieli, poprzez subtelny żółty do ciepłego koniaku, nie mówiąc już o wysoko cenionych przez prawdziwych miłośników i ekspertów bryłek jarzębatych, nakrapianych czy przeświecających – nie tylko z tradycyjnym dotychczas srebrem, ale też nadającym ekskluzywnego wyrazu złotem i ożywczo kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Ktoś się oprze?

Najnowsza historia pokazuje, że mało kto jest w stanie oprzeć się nowoczesnemu urokowi bursztynu. Kilka lat temu, kiedy zaczął się prawdziwy boom na bursztyn, świat – zwłaszcza ten azjatycki – oszalał zarówno na punkcie samego kamienia, jak i atrakcyjnych wyrobów sygnowanych Designed in Poland. Dla mieszkańców Państwa Środka, którzy znają i cenią bursztyn od co najmniej 3000 lat, jest to kamień zapewniający szczęście i wszelkie powodzenie, więc każdy chce go mieć. Najlepiej w wersji luksusowej, ponieważ przy okazji jest to też świetna inwestycja. Polscy producenci błyskawicznie zareagowali na te potrzeby: powstała całkiem nowa jakość biżuterii z bursztynem bałtyckim. Jej sercem jest wyselekcjonowany, najpiękniejszy i ze znawstwem wyszlifowany kamień, który – z racji swoich rozmiarów i wysokiej ceny, jaką trzeba za niego zapłacić – zasługuje na wyjątkową oprawę: już nie tylko ze srebra czy srebra pozłacanego, ale coraz częściej także ze złota i w połączeniu z kamieniami szlachetnymi, takimi jak diamenty, rubiny czy szafiry. Dzięki temu biżuteria z bursztynem awansowała do miana wyrobu luksusowego – nie tylko ze względu na jakość użytych materiałów, ale także z powodu wartości: w czasie największego nasilenia bursztynowego boomu za biżuterię ze złotem Bałtyku płacono nawet równowartość dobrej klasy auta!

 
Reklama

Biżuteria A2 Jewellery

W ten sposób polscy producenci i projektanci dodatkowo umocnili swoją pozycję specjalistów od wzornictwa biżuterii z bursztynem – choć kamień ten występuje także w innych nadbałtyckich krajach, to nikt inny nie osiągnął takiego mistrzostwa w tej dziedzinie. Głównie dzięki temu na Pomorzu mogły rozwijać się zakłady jubilerskie specjalizujące się w obróbce bursztynu, a w Gdańsku istniejące już od 27 lat największe w Europie (jeszcze do niedawna – na świecie!) targi bursztynu Amberif i Ambermart. Dziś chyba nikt już nie ma wątpliwości, że Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu – buduje tę pozycję w sposób wyjątkowo efektywny…

…i efektowny! Choćby łącząc biżuterię z modą na absolutnie wyjątkowym wybiegu Gali Mody i Bursztynu AMBER LOOK trends & styles, imprezy towarzyszącej Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF w Gdańsku. To jedyne takie miejsce, gdzie stroje i biżuteria są równouprawnione i gdzie kolekcje powstają w efekcie trwającej nierzadko kilka miesięcy współpracy projektantów z obu tych dziedzin. Efekt jest zawsze zaskakujący i prawie zawsze spektakularny, a sama Gala stała się trampoliną do sukcesu polskich projektantów – Aleksander Gliwiński, specjalizujący się w biżuterii inspirowanej geometrycznymi formami, był gościem ostatnich edycji Fashion Weeków w Mediolanie, Monte Carlo i Berlinie, gdzie – zwłaszcza jego ostatnia kolekcja „Resistance” pokazywana w duecie z Magdaleną Arłukiewicz – spotkała się z dużym uznaniem i otworzyła projektantom drogę do kolejnych pokazów w Europie. Na Gali, która w tym roku odbędzie się już po raz 27., pojawili się w przeszłości tacy projektanci mody jak Teresa Rosati, Dorota Goldpoint, Tomasz Ossoliński czy Mariusz Przybylski, zaś stałymi bywalcami są m.in. duet Jola Słoma & Mirek Trymbulak czy Michał Starost oraz Joanna Weyna PUDU. 

Biżuteria ART7

Ten nowoczesny, stale zmieniający się i coraz bardziej fascynujący wizerunek bursztynu dostrzegają projektanci mody, którzy szukają wyjątkowego uzupełnienia dla swoich kolekcji strojów – stąd też coraz częściej można ją podziwiać na wybiegach i w Polsce, i za granicą. Biżuteria w ogóle – a w szczególe ta bursztynowa, ponieważ w swojej nowej odsłonie jest świeża, nieoczywista i zaskakująca – z założenia jest podkreśleniem naszej indywidualności i wyjątkowości. Czasem pełni funkcję jedynie dyskretnego dodatku, kiedy indziej jest głównym bohaterem. Potrafi wzbudzić całą gamę zarówno pozytywnych, jak i negatywnych uczuć – od zachwytu przez podziw i pożądanie po zazdrość. Pod jednym wszakże warunkiem: musi być wyjątkowa.

Bursztyn to jednak nie tylko biżuteria – możliwości jego wykorzystania są wręcz nieograniczone. Ostatnio przebojem wdarła się na rynki azjatyckie i europejskie (co dodatkowo podkreśla uniwersalność i wysoki poziom wzorniczy projektów) marka Migaloo Home specjalizująca się w przedmiotach użytkowych zdobionych bursztynem zalanym w żywicy – nowoczesna wizja stołu, lampy czy obrazu zdobionego bursztynem zalanym żywicą błyskawicznie trafiła w gusta przede wszystkim młodszych klientów poszukujących czegoś nowoczesnego i zaskakującego. To z pewnością jeden z bardziej obiecujących kierunków – zapewne wielu, w których projektanci we właściwy sobie sposób oddadzą hołd liczącemu ponad 40 milionów lat kamieniowi, jednocześnie znajdując dla niego nowe, ciekawe zastosowania.

Proces „odkrywania” bursztynu dopiero się zaczął. Sądząc po tym, co projektanci i artyści – ale także stawiający sobie coraz większe wymagania producenci biżuterii masowej – mają do zaoferowania, z pewnością czeka nas niejedno zaskoczenie.

Anna Sado

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE