Starzenie się skóry – 10 zmarszczek, z którymi można się polubić

zmarszczki-1

O skórze dojrzałej mówimy zazwyczaj, gdy rozpoczyna się okres menopauzy, ale pamiętaj, że każdy starzeje się indywidualnie. Możliwe, że geny i styl życia pozwolą ci zachować piękną i promienną skórę aż do siedemdziesiątki. Zdarza się jednak, że już po trzydziestym roku życia skóra będzie nosiła znamiona dojrzałej.

Oznaki starzenia się skóry to między innymi utrata elastyczności, nadmierna suchość, przebarwienia, no i oczywiście – zmarszczki. Zazwyczaj staje się również cieńsza, bardziej szorstka, a naczynia włosowate kruche, przez co powstają na niej pęknięcia. Zmienia się owal twarzy, powstają różnego rodzaju niedoskonałości. Obniża się nawet koniec twojego nosa, a skóra na powiekach opada. U niektórych kobiet pojawiają się również tak zwane chomiki, czyli opadające boczne części policzków. Brzmi przerażająco, ale wcale takie nie jest. Zmarszczki na skórze to coś, z czego warto być dumną – to doświadczenie, pewność siebie, piękno, dojrzałość, mądrość i wiele cudownie przeżytych chwil. Oczywiście zawsze możesz potraktować je także jako wyzwanie, przecież wiele tych zmian można łatwo skorygować makijażem, a niektórych uniknąć. Jednym z głównych powodów starzenia się skóry jest… słońce. Codziennie nakładaj filtr przeciwsłoneczny i nie zażywaj zbyt intensywnych kąpieli słonecznych. Oto 10 zmarszczek, z którymi każda kobieta prawdopodobnie będzie musiała się polubić:

Zmarszczki mimiczne – powstają w wyniku ruchów mięśni twarzy i mogą pojawić się nawet przed trzydziestką! Na pewno je znasz – najczęściej dają się zauważyć na czole czy w okolicy oczu.

 
Reklama

Zmarszczki suchej skóry – musisz nieustannie dbać o odpowiednie nawilżenie, inaczej zmarszczki będą się pogłębiać. Przesuszenie cery to jeden z głównych powodów ich powstawania. Pojawiają się często na policzkach albo nad górną wargą.

Zmarszczki grawitacyjne – to one wpływają na zmianę owalu twojej twarzy.

Zmarszczki „słoneczne” – jednym z głównych sprawców twoich zmarszczek jest właśnie słońce. Niestety zdarza się, że towarzyszą im również przebarwienia. Aby ich uniknąć, nakładaj filtr przeciwsłoneczny codziennie, niezależnie od pogody.

Zmarszczki senne – to jak śpisz, ma ogromne znaczenie. Jeśli lubisz spać na boku, podkładając dłoń pod policzek, będziesz miała zmarszczki na dekolcie, a także skroniach i policzkach. Jedynym sposobem na ich uniknięcie (i zazwyczaj najmniej wygodnym) jest spanie na plecach.

Kurze łapki – czyli zmarszczki w kącikach oczu. Rozchodzą się promieniście na skronie.

Zmarszczki pod oczami – pojawiają się często przy zmianie wagi, tak samo jak cienie i worki pod oczami. Pamiętaj, że tam skóra jest najcieńsza i najbardziej wrażliwa.

Zmarszczki palacza – nie palisz? To nie ma znaczenia! Zmarszczki nad górną, czasami nawet wokół dolnej wargi powstają nawet wtedy, gdy masz zwyczaj picia przez słomkę. Mogą też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji ust (o pielęgnacji ust przeczytasz w ostatnim rozdziale).

Małpi pyszczek – tych zabawnych nazw będzie więcej! Biegną od skrzydełek nosa do kącików ust, podczas gdy…

Zmarszczki marionetki – to te poniżej kącików ust biegnące w dół, pionowo okalają brodę.

Zmarszczki wcale nie są twoim największym wrogiem. Warto zaakceptować w sobie zmiany, które niosą lata – dzięki temu poczujesz się świetnie we własnej skórze. To, czy w ogóle się pojawią, zależy w dużej mierze od rodzaju twojej skóry oraz odpowiednio dobranych kosmetyków i nawyków pielęgnacyjnych. Akceptacja zmian skórnych związanych z wiekiem nie zwalnia cię jednak z dbania o skórę codziennie! Poza standardową pielęgnacją, staraj się przynajmniej raz w tygodniu zafundować jej pielęgnacyjny kompres – maskę w płachcie i masaż. W drogeriach szukaj produktów nawilżających i regeneracyjnych na przykład tych z ekstraktem ze śluzu ślimaka (ma niezastąpione właściwości regeneracyjne).

***

Kasia Wrona – wizażystka, wykładowca makijażu oraz autorka bloga Make-up Manufacture. Absolwentka wielu prestiżowych szkół w Polsce i Los Angeles. Pracuje przy pokazach mody, sesjach zdjęciowych i na planach, ale kreuje także makijaże klientów indywidualnych. Jej prace znajdziecie w magazynach, reklamach, telewizji. Na co dzień wykłada w krakowskiej szkole. Po godzinach uwielbia czytać, a także pisać o makijażu i trendach.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE