Praca kreatywna, czyli 25 minut skupienia

praca-kreatywna-1

Wielu osobom odpowiada praca administracyjna lub w korporacji, ale są i tacy, dla których jest męczarnią. Praca kreatywna nie jest dla wszystkich, podobnie jak nie dla wszystkich jest spędzanie ośmiu godzin w biurze. Koronawirus przyniósł wiele zmian w pracy każdego z nas. Przekonanie, że podczas pracy zdalnej niewiele się robi odchodzi do lamusa. Okazuje się, że osoby na „home office” nie wychodzą z biura, bo ciężko oddzielić życie prywatne od pracy zawodowej. Europejczycy już od jakiegoś czasu zaczynają pracować jak Amerykanie, czyli spędzają w pracy większość swojego życia. Dniówki od rana do późnego wieczora, weekendy z dodatkowymi obowiązkami – coraz większą część czasu będziemy poświęcać właśnie na pracę, więc coraz ważniejsze staje się to, aby ją lubić i wykonywać ją jak najlepiej. Bywa, że trudno się skupić i ustalić hierarchię rzeczy ważniejszych nad tymi, których wykonanie zajmuje mniej czasu. Jak z sukcesem wykonywać pracę kreatywną?

Jedną z najbardziej pożądanych kompetencji na dzisiejszym rynku pracy okazuje się kreatywność i wielozadaniowość, czyli tak zwany „multitasking”. Dziś pracownik faktycznie wykonuje pewne zadania jednocześnie, dzieląc pomiędzy nimi swoją uwagę. Mózg przystosował się do tak zwanej wielozadaniowości medialnej, która pozwala na przykład na pracę przed komputerem i prowadzenie spotkania. Wielozadaniowość we wszystkich branżach jest związana głównie z rozwojem mediów. Efektywność pracy, kreatywność i media to ciężkie do pogodzenia elementy. Zbyt wiele dystraktorów sprawia, że wykonywana praca nie jest efektywna, a poziom skupienia uniemożliwia myślenie kreatywne.

 
Reklama

Praca kreatywna to ogromne wyzwanie, ponieważ wymaga odejścia od zautomatyzowanych czynności i myślenia na wysokich obrotach. Stawianie sobie realnych celów to jedno, ale określanie ich w czasie to drugie, często trudniejsze zadanie. Naukowo udowodniono, że po dwudziestu pięciu minutach intensywnej pracy kreatywnej powinna nastąpić krótka przerwa – to oznacza, że kreatywności nie sprzyja ośmiogodzinny dzień pracy biurowej. Sprawdzanie maili tylko o określonych godzinach, praca nad tekstem bez sprawdzania Facebooka, Instagrama, czy odpisywania na wiadomości… takie zasady pomogą być bardziej pomysłowym i zorganizowanym. Doskonała organizacja pracy pociąga za sobą ciekawość świata, wszechstronność i rozwój osobisty.

Styl i rodzaj pracy w dzisiejszych czasach się zmienia i równie ważne są praca kreatywna, networking, spotkania i praca administracyjna. Wyjście wieczorem na kolację z partnerem biznesowym też jest pracą i czas pogodzić się z tym, że po pracy czeka na nas… praca. Warto wykorzystać ją również na własny rozwój i potraktować jako przyjemność, z której można czerpać korzyści.

***

Kasia Wrona – wizażystka, wykładowca makijażu oraz autorka bloga Make-up Manufacture. Absolwentka wielu prestiżowych szkół w Polsce i Los Angeles. Pracuje przy pokazach mody, sesjach zdjęciowych i na planach, ale kreuje także makijaże klientów indywidualnych. Jej prace znajdziecie w magazynach, reklamach, telewizji. Na co dzień wykłada w krakowskiej szkole. Po godzinach uwielbia czytać, a także pisać o makijażu i trendach.v

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE