Jak uniknąć pękających naczynek?

girl-3141766_1280

Naczynka pojawiają w zasadzie w każdym wieku, nawet u nastolatek. Naczynia włosowate znajdujące się płytko pod skórą ulegają rozszerzeniu i przez to prześwitują, szczególnie u kobiet o jasnej karnacji. Większa ilość takich pajęczynek w jednym miejscu sprawia, że cały obszar wydaje się zaczerwieniony. Powstają najczęściej na brodzie, policzkach i wokół nosa. Jak uniknąć pękających naczynek? Trzeba wyjątkowo dbać o skórę i wiedzieć, na co uważać.

Naczynka najczęściej dają o sobie znać zimą, bo wrażliwa skóra reaguje na zmiany temperatury. Mało kto wie, że przyczyna ich powstawania jest głównie genetyczna. Jeśli występują u obojga rodziców, prawdopodobieństwo, że pojawią się u ciebie może wynosić nawet 80%. Mimo wszystko, występują również jako efekt problemów zdrowotnych, na przykład wtedy, gdy chorujesz na nadciśnienie albo alergię. W walce z tym rodzajem niedoskonałości drogerie często proponują kosmetyki o ekologicznym, naturalnym składzie. Pamiętaj jednak, że to właśnie takie produkty mogą uczulać i podrażniać. Olej z wiesiołka ma świetne właściwości pielęgnacyjne, ale może również powodować zaczerwienienia wrażliwej cery. Podobnie bywa z powszechnie stosowanym pod oczy kremem ze świetlika.

 
Reklama

Na jakie składniki i witaminy postawić dla skóry naczynkowej? Przede wszystkim te uszczelniające naczynia krwionośne – C, K, PP, rutynę, a w szczególności na ginkgobilobę, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który przeciwdziała kruchości naczyń krwionośnych. Sprawdzą się również wyciąg z kasztanowca, arniki i kwiatów dzikiego mirtu. To ich szukaj w składzie kupowanych produktów. Zarówno w diecie, jak i kosmetykach, przydatna będzie witamina K. Powinnaś też unikać gorących kąpieli, czy sauny. Skóra naczynkowa często bardzo źle reaguje na kontakt ze słońcem i narażona jest na przebarwienia, więc opalanie się jest absolutnie niewskazane. Jeśli na twojej cerze pojawi się jakakolwiek niedoskonałość, nigdy jej nie wyciskaj, bo możesz spowodować trwałe uszkodzenie naskórka i narazisz naczynka na pękanie. Gdy masz cerę naczynkową, nie stosuj kosmetyków z mentolem, miętą bądź eukaliptusem, bo mogą mieć działanie podrażniające. Unikaj w składzie produktów również alkoholu, który wysusza i naraża naskórek na pękanie.

Piękna i zadbana skóra to kwestia dobrego zdrowia, a inwestycja w siebie to zawsze najlepsza inwestycja jakiej mogłabyś dokonać. Pamiętaj, aby dbać o siebie szczególnie jesienią, kiedy powietrze staje się bardziej mroźne, a wiatr i deszcz nie odpuszczają!

***

Kasia Wrona – wizażystka, wykładowca makijażu oraz autorka bloga Make-up Manufacture. Absolwentka wielu prestiżowych szkół w Polsce i Los Angeles. Pracuje przy pokazach mody, sesjach zdjęciowych i na planach, ale kreuje także makijaże klientów indywidualnych. Jej prace znajdziecie w magazynach, reklamach, telewizji. Na co dzień wykłada w krakowskiej szkole. Po godzinach uwielbia czytać, a także pisać o makijażu i trendach.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE