Biżuteria z plastiku ratuje świat

gabriela-romanska-1

Branża modowa coraz częściej szuka sposobów na produkty łączące estetykę z duchem ekologii. Z nietuzinkowym pomysłem na biżuterię przychodzi Gabriela Romańska.

Jak zrodził się pomysł na biżuterię z plastiku, czy był jeden punkt ogniskowy, czy było to działanie, które rodziło się przez kilka miesięcy czy nawet lat?

Pomysł z wykorzystaniem druku 3D powstał wiele lat temu, jednak nie było środków na jego realizację. Jestem absolwentką projektowania odzieży, a studenci tego kierunku już od pierwszych zajęć słyszą, że ekologia i nowe technologie są przyszłością mody. Chociaż powstaje wiele konceptualnych projektów łączących te cechy, nie wychodzą one poza sferę studenckich poszukiwań czy np.  akcji wizerunkowych realizowanych przez duże firmy. Gdybym nie nawiązała współpracy z tak wspaniałymi ludźmi, mój pomysł również nie miałby szans.

Aktualnie działacie jako trio. Byliście przyjaciółmi wcześniej, czy połączyła Was wspólna idea?

Jesteśmy przyjaciółmi od dawna, poznaliśmy się jeszcze w liceum, ale zawodowo połączył nas wspólny cel – postanowiliśmy być pierwszą marką modową, która w pełni wykorzysta potencjał druku 3D.

Jaki jest podział obowiązków?

W DNA naszej marki wpisane są ekologia, nowe technologie oraz moda, więc każde z nas zajmuje się jedną z tych dziedzin. Wojtek jest inżynierem robotyki i tworzy wszystkie nasze produkty za pomocą drukarek 3D. Maria jest inżynierem leśnictwa oraz najlepszym przykładem tego, w jaki sposób należy dbać o środowisko, a oprócz tego zajmuje marketingiem. Ja projektuję oraz zajmuję się finansami.

Macie bardzo jasno określony podział. Co skłoniło Was do wykorzystania plastiku w biżuterii? Wspominałaś wcześniej o ekologicznym wykorzystaniu materiałów, a plastik jest trochę kontrowersyjnym surowcem.

Używamy tylko jednego rodzaju plastiku, jest to materiał pochodzący w 90% z recyklingu butelek PET. Kiedy firma była jeszcze w fazie szkicu, myśleliśmy, że powinniśmy używać tylko naturalnych surowców. Potem jednak zrozumieliśmy, że ta metoda nie usunie problemu jakim są tony istniejących już odpadów, dlatego staramy się odratować jak największą ilość śmieci przy jednoczesnym unikaniu produktów jednorazowego użytku.

Zakładam w takim razie, że trafiacie z produktem do świadomego odbiorcy. Co jednak stanie się z biżuterią w momencie, w którym klient postanowi ją wyrzucić?

Jeżeli ktoś postanowi wyrzucić nasz produkt, może odesłać nam go z powrotem, wtedy zostanie poddany ponownemu recyklingowi.

Czyli plastik, tak bardzo znienawidzony przez wielu, otrzymuje nowe życie, a nawet życia. Na początku druku 3D był on bardzo czasochłonny. Ile czasu trwa wyprodukowanie jednej pary kolczyków?

Druk 3D jest czasochłonny, jeśli drukujemy duże przedmioty.  W zależności od modelu, para kolczyków powstaje w ok. 7 minut.

Jak wygląda proces od wykonania prototypu, do uzyskania produktu?

Jeśli chodzi o wdrażanie nowych produktów to technologia, z której korzystamy ma wielką przewagę. Druk 3D pozwala na tzw. Rapid Prototyping, co dla marki modowej oznacza, że jesteśmy w stanie stworzyć nową kolekcję biżuterii w ciągu 3 godzin (dokładnie tyle czasu zajęło stworzenie najnowszych modeli, które można zobaczyć w sklepie internetowym).

To kolejny argument za użyciem druku 3D do produkcji biżuterii. Często po całym dniu noszenia kolczyków, uszy odpadają. Jak jest z wagą Waszych produktów?

Każdy, kto miał okazje je nosić, twierdzi że w ogóle nie czuć ich na uchu. Ja również nigdy nie miałam lżejszych kolczyków.

Macie bardzo przemyślaną ideę. Oprócz kolczyków, na Waszej stronie https://gabrielaromanska.com/, można dostrzec również torebki. Planujecie w przyszłości rozszerzyć gamę produktów?

W przyszłości chcemy drukować również buty, a docelowo… właściwie wszystko. Jedynym problemem jest znalezienie producenta odpowiedniego filamentu do drukarki, który będzie przyjazny środowisku. Gdyby nie nasza troska o Planetę, prawdopodobnie udałoby nam się zrealizować plany dużo wcześniej, ponieważ technologia już pozwala na użycie prawie każdego surowca.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE