Łasztownia. Nowe serce miasta

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Szczecin ma możliwość zagospodarowania od podstaw dużego oraz charakterystycznego fragmentu miasta. Jest to ewenement na skalę krajową i wymarzona okazja do stworzenia nowej, tętniącej życiem części śródmieścia oraz ożywienia okolic Odry. Łasztownia to jedno z najciekawszych miejsc w Szczecinie. Wyspa położona w centrum, ale jednak nieco od niego odseparowana. Miejsce swą historią i potencjałem idealnie wpisuje się w markę miasta, dobrego do życia, otoczonego zielenią, wodą i przyrodą. Miasta, które posiada jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Potencjał obszaru Międzyodrza i Łasztowni, które niejako spajają lewo i prawobrzeżną część Szczecina, daje niesamowite możliwości, które Szczecin postanowił wykorzystać.

Pierwszy krok ku zmianie wizerunku Łasztowni został postawiony w 2013 roku. Rozpoczęła się wtedy pierwsza renowacja pochodzącego z XIX wieku budynku  nazywanego dziś Starą Rzeźnią. Znajduje się w nim restauracja, sala konferencyjno-projekcyjna oraz księgarnia. Również w tym samym roku do użytku został oddany sześciokondygnacyjny biurowiec Lastadia Office zbudowany od podstaw, wykorzystujący położenie w water froncie a formą zharmonizowany z przedwojenną zabudową. 

W tym samym czasie otwarto szczecińskie bulwary. Nabrzeże zaczęło żyć, a zazwyczaj puste okolice nad Odrą zapełniły się ludźmi. Dziś, można tam spotkać rowerzystów, biegaczy, wędkarzy.  

Łasztownia jest coraz lepiej znana wszystkim mieszkańcom Szczecina, wpisała się na stałe w krajobraz naszego miasta. Wyspa jest coraz chętniej  odwiedzana przez mieszkańców i turystów.  Symbolem tego miejsca stały się  zabytkowe dźwigi na nabrzeżu Starówka, które od czasu do czasu odgrywają główną rolę w przedstawieniach iluminacyjnych. Kolejnym znakiem rozpoznawczym szczecińskiej Łasztowni jest Maszt ze statku „Kapitan K. Maciejewicz”, postawiony na  nadodrzańskim bulwarze Gdyńskim. Morski charakter tego miejsca zostanie podkreślony przez oddanie w 2021 roku do użytku Morskiego Centrum Nauki.

Na odwiedzających Łasztownię czekają  liczne atrakcje takie jak Miejska Strefa Letnia z plażą usytuowaną nad samym brzegiem Odry, nowoczesny port jachtowy, liczne restauracje i kawiarnie. W sezonie  letnim do dyspozycji mieszkańców i turystów jest również wypożyczalnia łodzi motorowodnych, a od tego lata  można skorzystać z szczecińskiego tramwaju wodnego.  

W ostatnim czasie miasto wyłoniło zwycięzcę międzynarodowego konkursu urbanistyczno – architektonicznego „Łasztownia. Nowe serce miasta”. Po 2021 roku planowane jest rozpoczęcie budowy mostu Kłodnego, a w tym roku rozpocznie sięprzebudowa całego układu drogowego poprawiającego dostępdo całego Śródodrza, w tym także Łasztowni. Bezpośrednio więc  za kilka lat deweloperzy oraz inwestorzy uzyskają lepsze możliwości inwestowania na całym obszarze.

W miejscu, które od dawna fascynowało głównie historyków i architektów, zaczyna się coś nowego. Tutaj może bić serce miasta.Okolice Odry zaczęły żyć, a wizja miasta  w którym dobrze się żyje, blisko wody i przyrody – zaczyna się spełniać.

Reklama