Przegląd filmowy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Festiwalowy zawrót głowy

Wczoraj rozpoczął się WAMA – festiwal filmowy w Olsztynie. Hasło tegorocznej edycji to „Świadomość”. Część filmów, prezentowanych podczas wydarzenia, miała swoje premiery na międzynarodowych festiwalach (w tym Berlinale). Wyświetlone zostaną m.in. dokument o przebudowie Paradise po pożarach w 2018 r. w Kalifornii „Odbudowa Paradise”. Organizatorzy zaplanowali również panele edukacyjne, podczas których będzie można uczestniczyć np. w warsztatach z organizacji produkcji filmowych lub pisania scenariuszy kampanii społecznych. Na zwieńczenie wydarzenia zaplanowano koncert zespołu L.U.C.

Jeszcze przez kilka dni (do 9.10) Poznań zaprasza na pokazy w ramach 13. edycji Festiwalu Animator. Zorganizowany zostanie m.in. przegląd „Animacja wobec kultury”, podczas którego będzie można ujrzeć artystyczne animacje, w metaforyczny sposób przedstawiające konflikty społeczne i ideologiczne.

W piątek rozpoczyna się Warszawski Festiwal Filmowy. I już w piątek będzie można ujrzeć dokument o Banksym, anonimowym artyście ulicznym, który niedawno stracił prawa do jednego ze swoich dzieł, aby nadal móc pozostać nierozpoznawalnym. Oprócz tego pojawi się również animacja „Moja ulubiona wojna”, opowiadająca autobiograficzną historię reżyserki dorastającej na Łotwie w czasach zimnej wojny oraz 36 innych produkcji.

Na ekranach kin

W nadchodzący weekend pojawią się trzy wielkie premiery. 9. października na ekrany wchodzi nowe dzieło Agnieszki Holland. „Szarlatan” to opowieść o zielarzu, który uważa, że lekiem na całe zło i cierpienie jest natura. Historia oparta na faktach ukazuje niesamowitą spójność człowieka z przyrodą, ale też postać geniusza, który fanatycznie oddaje się pracy i marzeniom.

Pojawi się również „Gniazdo” Seana Durkina („Martha Marcy May Marlene”). Jude Law oraz Carrie Coon przedstawią historię rodziny uwikłanej w potęgę pieniądza i sławy. Rory (Law) po zdobyciu nowej pracy i przeprowadzce do Londynu, zaczyna wpadać w uwitą przez siebie sieć kłamstw i sekretów, która znacznie zmienia jego dotychczasowo idealną relację z żoną.

Fani baśni oraz klasyków z dzieciństwa będą mogli wybrać się na garrone’owską wersję Pinokia, historii miłości, niezrozumienia i nieposłuszeństwa. W roli taty Gepetta – Roberto Bengini.

Filmowe newsy tygodnia 

Animacja Mariusza Wilczyńskiego zdobyła nagrodę główną podczas Festiwalu Animacji w Ottawie. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to refleksyjna podróż w przeszłość zarówno własną, jak i kraju. Opowieść porusza problemy wybaczenia, miłości i trudy zrozumienia.

Polscy twórcy podjęli prace nad filmem fabularnym o Beacie Kozidrak. Reżyserem jest znany z „Cichej nocy” Piotr Domalewski, który to już wcześniej, zaintrygowany życiem piosenkarki napisał scenariusz teatralny „Być jak Beata”, zrealizowany na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Z nową inicjatywą wychodzi również Warner Bros. We współpracy z Studio 8, stworzy ekranizację cyklu „Black”, czyli komiksu opowiadającego historię superbohaterów. Jednak tym razem, bohaterowie o nadludzkich mocach są osobami czarnoskórymi. Główny bohater odkryje, że należy do wybranych i (jak to bywa w tego rodzaju produkcjach) i zostaje wplątany w wojnę, której stawką są losy całej ludzkości.

Reklama