Poniedziałkowy Przegląd Filmowy (3/10)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Festiwalowy zawrót głowy 

Choć półmetek października już minął i nastała ostrzegawcza wściekłoczerwona strefa, festiwale, choć w odrobinę innej formie nadal się odbywają.

Po raz 5. (jednak po raz 1. w formie online) w Warszawie oraz Lublinie odbywa się festiwal poświęcony filmom ukraińskim. Ukraina! po raz kolejny pokaże kino festiwalowe wyprodukowane we wschodniej części Europy. Na ekranach pojawią się dzieła dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe oraz animowane. Ponadto, będzie można uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, wystawach oraz debatach.

W sobotę rozpoczęła się  18. edycja toruńskiego wydarzenia Tofifest. Filmy można zobaczyć zarówno online, jak i w kinie. W tym roku można obejrzeć m.in. kino krótkometrażowe, festiwalowe („Slalom”, „Babyteeth”, „Sole”) oraz produkcje polskie („Tony Halik. Tu byłem”, „Między nami”, „Lekcja miłości”).

Na ekranach kin

Już w piątek na ekranach kin będzie można zobaczyć debiut reżyserski Rose Glass. „Saint Maud” to opowieść grozy o tytułowej Maud, która przyjeżdża do luksusowej posiadłości. W trakcie swojej wizyty uświadamia sobie, że misja, którą musi wykonać jest o wiele istotniejsza niż wydawało jej się na początku. Za produkcję odpowiada Studio A24, które jest odpowiedzialne za „Midsommar”, „Hereditary”, oraz „The witch”.

Pojawi się również „Kwiat Szczęścia”, czyli opowieść grozy, łącząca elementy science-fiction. Opowiada o roślinie, która potrafi zapewnić ludziom szczęście. Alice, kobieta pracująca w laboratorium, postanawia wykraść „lek” i podarować go swojemu synowi, jednak chwilę później, okazuje się, że Kwiat wydziela specjalny rodzaj pyłku, który nie zawsze wywołuje pożądaną reakcję.

Reklama

„Za wcześnie” to obraz ukazujący więź szaleńczo zakochanych w sobie osób. 17-letnia Ayanna po raz pierwszy doświadcza tego rodzaju uczucia. Film ukazuje skupia się na oddaniu odczuć bohaterów, którzy ze względu na swój młody wiek, postępują czasem zbyt pochopnie.

Filmowe newsy tygodnia  

Łukasz Rodunda powraca z nową produkcją. Odpowiedzialny za „Serce miłości” reżyser opowie historię Daniela Rycharskiego, aktywisty i artysty wizualnego. W roli głównej wystąpi Dawid Ogrodnik.

Disney wprowadza na swojej platformie istotną informację. Filmy, które niegdyś były obrazami nie wywołującymi burzliwych dyskusji na temat stereotypów, dzisiaj, zwracają uwagę na istniejące w kulturze problemy. Twórcy platformy Disney+ postanowili przy produkcjach takich jak np. „Dumbo” czy „Księga Dżungli” zamieścić informacje, że produkcje zawierają bohaterów przedstawionych w sposób, który może poprowadzić młode umysły do błędnych interpretacji.

Pojawiły się nowe zdjęcia produkcji, wzbudzającej coraz większe zainteresowanie. W najnowszym dziele „The Batman” w głównego bohatera wciela się sam Robert Pattinson. Nie można zaprzeczyć. Wygląda nad wyraz dostojnie.

Reklama

Reklama