Bruce Springsteen – Letter To You

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Użycie przymiotnika “stary” w odniesieniu do tego artysty zdecydowanie nie jest na miejscu. Springsteen, choć ma 71 lat, jest muzykiem bardziej witalnym, niż niejeden młodzieniaszek. Nie tylko z powodu imponującej długości swoich koncertów, które potrafią trwać ponad 4 godziny, ale i dlatego, że cały czas zaskakuje swoich fanów nową muzyką.

W ubiegłym roku na rynek trafił solowy album Bossa „Western Stars”. Kilka miesięcy po jego premierze Bruce zwołał E-Street Band i pod koniec roku nagrał w cztery dni płytę zespołową (choć również wydaną pod swoim imieniem i nazwiskiem). Lubię go w obu odsłonach, choć wypełniony znakomitymi muzykami wyżej wymieniony zespół nadaje piosenkom Bruce’a specyficznego drive’u.

W warstwie tekstowej to album dość nostalgiczny. I chyba tylko w tym miejscu ujawnia się wiek artysty, który na płycie chętnie wraca do przeszłości, nawet tej bardzo odległej. Mamy więc wspomnienia z czasów młodości, pojawiają się przyjaciele, którzy odeszli, są odniesienia do imponującej scenicznej kariery Bossa. Natomiast nostalgiczny charakter tekstów nie oznacza bynajmniej, że na płycie znajdują się łzawe ballady! Muzycznie to płyta energetyczna, nawet jeśli Bruce wspomina dawnego kumpla, czyni to z werwą, godną nastoletnich czasów. To album bardzo amerykański, wypełniony znakomitymi, osadzonymi w typowym, springsteenowskim rocku kompozycjami, klasycznymi brzmieniami instrumentów i świetnymi solówkami. Nie ma zaskoczeń, jest po prostu porcja znakomitego grania. Do tego muzyka wybornie brzmi, każdy instrument na stereofonicznej scenie ma swoje miejsce, a słuchanie tych piosenek na dobrym sprzęcie to przyjemność dla uszu. Dla oczu też, bowiem winylowe wydanie zostało bardzo elegancko przygotowane. Muzyka trafiła na trzy strony dwóch płyt, czwartą zajmuje rycina. W zestawie mamy też dwa rodzaje kopert: zwykłe papierowe oraz zadrukowane. No i ładną książeczkę ze zdjęciami i tekstami. Oby więcej takich płyt!

Reklama