Zupa to dobry pomysł na śniadanie szczególnie w okresie jesienno – zimowym.
Mało popularny w Polsce, dlatego napiszę o zletach takiego śniadania.
To właśnie w zupie możemy zmieścić taką ilość warzyw i wartościowych dodatków, jak w żadnym innym posiłku, dostarczając przy tym większej ilości niezbędnych witamin i minerałów.
Możemy gotować te tradycyjne lub tworzyć nowe smaki, gdy ogranicza jedynie kreatywność. Dodatkowo zupy to idealne danie do gotowania według zasady zero waste – gotowanie z tego, co jest w lodówce bez marnowania produktów bazowych z wykorzystaniem nawet zwiędniętych warzyw.
Zupa jako pierwszy posiłek dnia pobudzi do działania układ trawienny, rozgrzeje i doda energii. Będzie wspomagać nasz układ odpornościowy, szczególnie jeśli dodamy do niej imbiru (TUTAJ o jego właściwościach), kurkumę (przeczytaj o zaletach jej stosowania TUTAJ), pieprz cayenne wspomagający leczenie infekcji czy kolendrę poprawiająca nastrój. Stosuj jedynie naturalne przyprawy i zioła. Nie używaj wzmacniaczy smaku – sprawdź TUTAJ dlaczego należy ich unikać.
Jeśli przyrządzasz zupy krem, na koniec gotowania lub 5 minut przed jego końcem dodaj te surowe, wybrane warzywa: brukselkę, kalafior, brokuł, korzeń pietruszki i selera, buraka, jarmuż, cukinię. Taka zupa będzie bogatsza o dodatkowe wartości odżywcze i witaminy.
Wystarczy, że będziesz gotować je na wodzie, możesz jeść je z dodatkiem wartościowych kasz, pestek, orzechów, siemienia lnianego, posypanych zieleniną. Na końcu do porcji zupy dodaj łyżkę oleju rzepakowego tłoczonego na zimno lub oliwy, ponieważ bez jego dodatku, organizm nie wykorzysta witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, który będzie dla nas także kolejnym źródłem witamin i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zupa to łatwy, szybki w przygotowaniu i tani posiłek. Spróbuj jej na śniadanie.