Badania: Ziemia obciążona bardziej wytworami ludzkimi niż resztą biomasy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Analiza przeprowadzona przez grupę badaczy z Israel’s Weizmann Institute of Science wykazuje, że ilość materiałów wytworzonych przez ludzkość może ją przerastać. Ziemia od teraz zaludniona jest bardziej rzeczami niźli ludźmi.

Szacowana biomasa wynosi około 1,100 000 000 000 ton. Aby wyliczyć jej wartość, badacze podzielili rzeczy wytworzone przez człowieka na kilka kategorii, w tym beton, kruszywa, cegły, asfalt, metale i inne materiały (włączając plastik, drewno, papier i szkło).

Analiza wykazała, z jak zatrważającą szybkością ludzkość zmieniła planetę. Masa organizmów się kurczy, przy jednoczesnym wzroście produkowanych materiałów, zmieniając dotychczasową równowagę.

Na ten moment badacze szacują, że masa rzeczy wytworzonych ludzkimi rękami dochodzi do 30 000 000 000 ton rocznie. To znaczy, że materiały przewyższające wagę masę ciała każdej osoby na Ziemi, były produkowane cotygodniowo. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, do 2040 roku masa ta (włączając odpady) przekroczy 3 teratony, potrajając trzykrotnie wagę istot ludzkich.

„Badanie jest symboliczną charakterystyką antropocenu” – twierdzą autorzy badania – „To potwierdzenie faktu, że ludzkość zyskała centralną rolę w świecie przyrody” – dodali Emily Elhacham i Ron Milo.

 

Źródło

Reklama