Dzieci w wieku 3 lat preferują fraktale, które działają na ludzi odstresowująco

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według naukowców z Uniwersytetu w Oregonie, dzieci już w wieku 3 lat (podobnie jak dorośli) preferują fraktalne wzory, występujące w naturze.

„Preferencje zaobserwowaliśmy u dzieci wychowywanych we współczesnych domach wybudowanych na podstawie geometrii euklidesowej (w pomieszczeniach skonstruowanych z prostych linii w niepowtarzalny sposób)” – stwierdziła Kelly Robies, doktorantka Wydziału Psychologii.

W badaniu wzięły udział 82 dorosłe osoby w wieku 18-33 lata oraz 96 dzieci w wieku 3-10 lat. Każdemu z uczestników pokazano obrazy z różnymi wzorami przedstawiającymi fraktale. Uczestnicy wybierali ulubione obrazy spośród różnego rodzaju fraktali – tych bardziej złożonych (typu płatek śniegu) i mniej (typu chmura).

Odkryto, że ludzie wolą najbardziej powszechny i naturalny wzorzec fraktali o niewielkiej złożoności. Co więcej, preferencja ta nie zmienia się nawet po latach kontaktu z naturą. Wysnuto wnioski, że ludzkie preferencje co do tego typu struktur wykształcają się przed 3 urodzinami, co oznacza że wzrok na bardzo wczesnym etapie przystosowuje się do odbioru tego typu obrazów.

„Oglądanie fraktali natury pomaga w redukcji stresu oraz zmęczenia psychicznego” – powiedział Richard Taylor, profesor i kierownik Wydziału Fizyki – „Badanie pokazuje, że włączenie fraktali do środowisk miejskich może przynosić korzyści już od wczesnego wieku”.

 

Źródło