Ziemniaki w diecie budzą głównie złe skojarzenia z powodu wysokiego indeksu glikemicznego, a także dlatego, że są tuczące i mało wartościowe.
Warto poznać ich wartości odżywcze. Zawierają sporą ilość potasu. By zachować go jak najwięcej, gotuj ziemniaki w niewielkiej ilości wody, tak, żeby ledwo je zakrywała, a najlepiej gotuj na parze.
Są cennym źródłem: sodu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, karotenu, witamin K, B1, B2, B6 oraz biotyny, skrobi i kwasów: nikotynowego i pantotenowego. Zawarte w nich saponiny i antocyjany przyczyniają się do procesu leczenia chorób układu krążenia. Ziemniaki są niksko-energetyczne i lekkostrawne.
Najbogatszą w składniki odżywcze jest warstwa znajdująca się tuż pod skórką, dlatego najlepiej obieraj je oszczędnie lub wcale.
Najwięcej składników mineralnych tracą ziemniaki pokrojone i przechowywane w wodzie, dlatego obieraj je tuż przed gotowaniem.
Zdecydowanie niższy indeks glikemiczny od ziemniaków mają bataty, które dodatkowo bogate są w beta-karoten. Charakteryzują się także właściwościami przeciwnowotworowymi.
Ziemniaki w diecie najczęściej traktujemy jako porcję warzyw. Stanowią one jednak osobną grupę produktów spożywczych. Często wypierane przez kasze, ryż czy makaron. Warto jednak, aby wchodziły w skład urozmaiconej diety.
Jak przygotować ziemniaki, żeby miały właściwości odchudzające?
Jedz je i przygotowuj potrawy z nimi po wcześniejszym schłodzeniu. Zobacz dlaczego: